.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Antologji e poezisė moderne shqipe - Pėrparim Hysi

PĖRPARIM HYSI

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

PĖRPARIM HYSI

 

 

 

 

         Hyrje

           

        Pėrparim Hysi ka lindur mė 21 janar tė vitit 1943, nė fshatin Petovė tė Fierit. Pėr njė periudhė tė gjatė kohe ka punuar si mėsues nė fshatrat e Fierit dhe ne vitet 1996-2000 inspektor arsimi pėr gjuhė dhe letėrsi shqipe pranė Drejtorisė Arsimore nė Fier. Ka kryer studimet pedagogjike nė Elbasan dhe mė vonė pa shkėputje nga puna ka pėrfunduar studimet e arsimit tė lartė pėr gjuhė letėrsi. Ka botuar katėr libra me poezi: “Rektimat e dashurisė”, “Prushi i dashurisė”, “Mė piku dashuria”, ““Luftė” me dashurinė”. Ėshtė anėtar i Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė-Amerikanė. Ka botuar librat nė prozė: "Tregime","Faji" i Isakovskit, "Njė meshė pėr "Rrobaqepsin" e Konti Monte Kristos", "Lotėt e Kumrisė" dhe librat me poezi:"Eh,si qenka dashuria!","Kurthi i mallit","Kot s'jam i vdekshėm", "Njerėz qė dua" dhe "Mbeta dashurive".Veē kėtyre nė "makzazinėn" e tij krijuese janė nė pritje pėr botim qindra poezi dhe dhjetra tregime. Nė pritje pėr botim ėshtė njė libėr me esse dhe pėrshtypje tė autorit pėr libra tė autorėve shqiptarė. Nė pirtmėni pėr njė libėr mė vete, ėshtė dhe libri me pėrshtypjet e autorėve tė tjerė pėr tė. Jam i pranishėm me krijimet e mia nė prozė e poezi nė shumė "website" brenda e jashtė vendit.

 

 

 

Poezi tė zgjedhura

 

 

 

Po thanė...

Po thanė pėr mua:

-Si mėsues? Ēka! Mesatar...
Po ēfarė ka nė kėtė pėr t'u zemėruar?!

 

Po thanė:

Si poet? Shkruan shumė e pėr "lumė?!"

E pėrse do tė  mėrzitem unė?

 

Po, nė thonė se dikė zhgėnjeva si njeri,

Atėherė, kush tė mė dojė, tė mė qajė me oi...

 

 

Koha

Koha, mė duket,se ka veshur pantofla

Dhe zė e reshperon pa u ndjerė

Po mua pse mė"bloi" nė mokrra?

Vallė, ē'ėshtė ky mister?

 

 

Dashuria dhe urrejtja

 

Dashurinė e kam tė shėndetshme

E ruaj atė prej "erozionit"

E kam atė  tė pėrjetėshme

Dhe i  bėj ballė "ciklonit".

 

Urrjetjen e kam bėrė dalje

Nuk lejoj qė diku tė mė bėjė "hije"

Gjithkush qė jetės mė ra "havale"

E harroj sim tė jetė  j a s h t ė q i t j e..

 

 

Nė se...

 

Nė se lėvizja ėshtė jetė,

Unė jam mė i fortė se njė shkėmb

A s'kam ndryshuar kontinet?

Shkėmbi? Atje, nė vend...

 

 

Kafshimi

 

Brez pas brezi unė jam fshatar
Dhe ka ndodhur qė njė qen mė ka kafshuar.

 

Kafshimi i qenit mė dhėmbi njėēik

Por, mend u tėrbova, kur mė "kafshoi" njė mik.

 

 

Flokėt

 

Flokėt  e mi: mė tė ashpėrit nė botė
Kurrė nuk iu nėnshtruan krėhėrit

Por koka ime? Eh se ē'kokė?"

Sa herė me tė i  kam rėnė shkėmbit.

 

 

Po...

 

Po e harrova tė ligėn, le t'mė nxjerrin njė sy
 Nė harrova tė mirėn, t'm’i nxjerrin qė tė dy!

 

 

Jam krenar

 

Me njerėzit qė kanė halle dhe unė vuaj

Aq, sa pėr ta, mund dhe tė qaj
Njė njeri qė nuk di tė qajė, kurrė s'e bėj mik
Le tė bėjė dhe "vezė tė kuqe", ėshtė njeri i lig!

 

 

Politikanėt

 

Lėkurėn e kanė tė trashė: si prej bualli

Durojnė mbi lėkurė thumba e thumba
Nuk koriten prej asnjė skandali

Dhe hiqen para zgjedhėsve si pėllumba!

 

Faktet demaskonjėse i quajnė tė rreme
Janė fryrė nga shėndeti si mamutha
Me pak pėrjashtime, tė gjithė janė si vemje

Dhe ka prej tyre qė janė dhe skutha.

 

 

Bisedė me  nanėn *

 

- Po ha, lum nana, a  hajnė bukė aty, nė Amerikė?

- Po hajnė, moj nanė, si nuk po hajnė?!!

 

Po mirė, bir-o, a po mė digjon nji dekikė?

Po pėr ēafarė po rrinė atje kur dhe na bukė po hajmė?!!!

 

 

*  pas kėsaj bisede, burri nga Tropoja, u gjet i vdekur nė lulishte tė New-Jorkut.

 

** poezitė janė shkruar nė Florida nga viti 2001- 2011