Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

GAZETA METRO

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Psikologji 3 - PERSONALITETI I HUMAN SAPIENS...

Shkruan: Manula KOTINI - Avokate

http://revistapsikologji.com

PERSONALITETI I HUMAN SAPIENS DHE ORIGJINALITETI UNIKE E TIJ

 

Nė ēastin qė njė njeri nuk arrin dot ta zbulojė vetė personalitetin e tij, sepse kėshtu ėshtė gatuar mbyllja e tij, atėherė kėtė detyrė, detyrėn e zbulimit tė personalitetit tė njeriut e mban psikologu dhe njė psikolog i pėrgatitur.

 

 

Shumė njerėz shohin rreth e rrotull dhe harrojnė tė shohin mirė brenda vetes. Do tė ishte mė bukur t’i ngjaja kėtij apo atij, dhe nisin luftėrat e rrėmbimeve tė personalitetit tė tė tjerėve. Epruveta e personaliteteve tė tė tjerėve ėshtė lakmia mė virusale qė mund tė ketė pushtuar klasat e ndryshme shoqėrore. Brenda njė njeriu, tė cilit do tė donin t’i merrnin pjesė nga personaliteti i tij, ndodhet lumturia e munguar e shumė pretendentėve tė sukseseve tė jetės sė tė lakmuarit.

Stadi kryesor i kėtij lakmimi ėshtė dashuria, pėrqendrimi i vėmendjes sė larguar, dhe qetėsia shpirtėrore. Nuk pyetet mė se ēfarė i mungon njė njeriu brenda vetes dhe personalitetit tė tij tek eksperti psikolog, po veprohet. A do tė ishte kjo zgjidhja e psikologėve pėr tė uruar njė jetė tė bukur pėr pacientėt e tyre, a do tė ishte kjo mėnyra pėr tė mbyllur dosjen e njė pacienti, me kaq, sulu dhe shko dhe merri ēdo gjė tė bukur personalitetit tė kėtij apo atij njeriu?

Idhujtaria e personalitetit tė njė njeriu nuk rafinohet dhelpėrisht si idhujtari justifikuese pėr t’u dėmtuar, po edhe si personalitet unik. Rėndėsia e njė njeriu nuk nis nga rrėmbimi i personalitetit tė njė njeriu tjetėr dhe vendosja e kėtij personaliteti, njeriut tė cilit do tė bėhet po aq i njohur sa idhulli i vet. Nė kuadrin e rėndėsisė sė barazisė njerėzore, tė tėrė njerėzit janė tė rėndėsishėm, dhe rrėmbimi i personalitetit tė njeriut kur kryhet, kryhet me dėmtim tė jetės sė kėtij njeriu apo tė njerėzve tė ndryshėm. Rreziku ėshtė edhe mė i shfaqshėm, edhe kur vihet nė rrezik jeta e njė njeriu tjetėr pėr tė parė personalitetin e tij, atė tė njė njeriu i cili rrėmben personalitetin nė mėnyrė qė tė mirėmbajė kėtė personalitet nė kushte tė kėndshme materiale pasurore.

Zakonisht, rrėmbimi i personalitetit ndodh pėr tė pėrfituar ekonomikisht, po ndodh edhe pėr tė gėzuar tė mirat materiale qetėsisht nga ana shpirtėrore. Psikologjia e rrėmbimit tė personalitetit nė stacionin e profilit arkitektural tė njė njeriu nuk ėshtė mungesė personaliteti, pra njė njeri i cili do tė rrėmbejė personalitetin e njė njeriu tjetėr, nuk do tė thotė se ėshtė njeri pa personalitet. Zbulimi i arkitekturales sė brendshme tė njė njeriu ėshtė punė e psikologut. Nė ēastin qė njė njeri nuk arrin dot ta zbulojė vetė personalitetin e tij, sepse kėshtu ėshtė gatuar mbyllja e tij, atėherė kėtė detyrė, detyrėn e zbulimit tė personalitetit tė njeriut e mban psikologu dhe njė psikolog i pėrgatitur. Mundet qė shumė njerėz ta njohin tė plotė personalitetin e vet, mundet ta njohin pjesėrisht, ose mundet mos ta njohin fare. Nė tė tria kėto stade, rrezikshmėria e dėmtimit tė jetės sė njeriut ėshtė e ndryshme. Te stadi i parė, stadi i njohjes sė plotė tė personalitetit tė njeriut nga vetė njeriu, rrezikshmėria ėshtė te mospėlqimi i disa gjėrave brenda vetes sė kėtij njeriu. Te stadi i dytė, te njohja e pjesshme e personalitetit tė njeriut nga vetė njeriu, rrezikshmėria ėshtė tek tė parit te vetja vetėm tė gjėrave negative dhe jo atyre pozitive. Te stadi i tretė, mosnjohja e personalitetit tė vetė njeriut nga njeriu, rrezikshmėria ėshtė shumė mė e lartė, pasi ky njeri ka tendencėn tė shohė tek tė tjerėt ēdo pjesė tė mundshme tė personalitetit tė tė tjerėve pėr t’ia modifikuar vetes njė nga pjesėt dhe tė na na lėrė tė kuptojmė tė tėrėve qė ėshtė vetvetja kur ėshtė shartim personalitetesh tė tė tjerėve.

 

 

Ēfarė po vėzhgoj sot, ėshtė se rrezikshmėria pas rrėmbimit tė personalitetit tė njeriut nga njėri tek tjetri ėshtė aq e madhe sa lind dėshira pėr tė mos parė mė te njeriu i vjedhur nė personalitet gjithēka qė ėshtė vjedhur nga vetė rrėmbyesi i personalitetit. Nė ēastin qė sheh sukses nė jetėn e tij, rrėmbyesi i personalitetit nuk do tė besohet mė se nga kush u mbruajt me personalitete tė vjedhura. Fillon psikoza e tė munduarit tė vetes sė brendshmi, fillon ikja e dėshirės sė tė qenit ai qė u arrit tė bėhet, dhe mėrzitet kur zgjodhi tė njėjtat rrugė jetese, shkollimi apo mėnyrash tė tjera siē ishte pasqyra e tij e parė.

Nė kėtė atmosferė, njė psikolog i arrirė e gjen me vend tė thuhet se dėshira pėr t’u realizuar e rrėmbyesit tė personalitetit apo pjesėve tė personalitetit tė njė njeriu tjetėr, nuk shihet si dėshirė vetjake e brendshme e rrėmbyesit, po shihet si dėshirė pėr t’u arrirė si njė njeri tjetėr, njeriu i cili mendohej tė kishte sė brendshmi gjithēka qė rrėmbyesi i personalitetit nuk i kishte dot pėr tė hyrė nė dyert e mbyllura mė parė se tė rrėmbente kėtė pjesė personaliteti. Gjithsesi, dyert dhe hyrja nė dyer tė ndryshme nuk ėshtė referimi pėr tė hyrė nė dyer ku nuk hyhej, pasi rrėmbyesi ishte nė kėto dyer. Ėshtė nė tė vėrtetė simptomė psikologjike e dėshirės pėr t’u parė si njė njeri tjetėr dhe kaq, njė njeri qė s’ishe dhe qė tanimė je!

Dėmtimi qė shkaktojnė rrėmbyesit e personalitetit ėshtė ana materiale, kjo pasi nėse i vėrteti i mbajtjes sė personalitetit origjinal i privohet jeta luksoze dhe tė mirat materiale nuk ka, se nė cilin shesh beteje tė vė nė pah tė tėrė pjesėt e brendshme tė personalitetit tė tij origjinal. Zakonisht kėtė lloj dėmtimi e kryen vjedhėsi i personalitetit tė kėtij njeriu, rrėmbyesi i tij! Shesh beteja zbulon ēdo arkitekturė tė brendshme tė personalitetit tė njeriut, zbulon si rrėmbyesin e pjesėve tė personalitetit tė njė njeriu zbulon edhe tė vėrtetin e mbajtėsit tė personalitetit origjinal.

Nė ēastin qė nė shesh betejė dalin nė pah dhe rrėmbyesi i personalitetit tė njė njeriu dhe mbajtėsi i vėrtetė i personalitetit origjinal, nis zbulimi i fytyrės sė vėrtetė tė vjedhėsit me zbulimin e fytyrės sė vėrtetė tė tė vjedhurit, sigurisht kush sulmon mė tepėr nuk pranon mė tė jetė kush ishte dhe ėshtė nė kėrkim tė vetvetes, ėshtė nė kėrkim tė atij qė ėshtė nė tė vėrtetė. Pak si vonė, po kjo ėshtė psikologjia. dallimi i tė vėrtetės nga e rremja dhe secilit vendin e tij nė shoqėrinė e botės sė tė mirave materiale pasurore dhe botės sė tė mirave tė qetėsisė shpirtėrore!