Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Meditime 3 - “PESHA E NJĖ GOTE”. HISTORI FILOZOFIKE ME NJĖ MESAZH TĖ FUQISHĖM…

www.bota.al

“PESHA E NJĖ GOTE”. HISTORI FILOZOFIKE ME NJĖ MESAZH TĖ FUQISHĖM…

 

            Nuk ka rėndėsi se ēfarė ndodh pėrgjatė ditės, lėreni atė mėnjanė dhe kaloni njė mbrėmje tė qetė. Mos i mbani problemet dhe streset tuaja me vete edhe gjatė mbrėmjes, apo edhe nė mėngjeset tuaja, sapo jeni zgjuar.

 

 

 

            Njė ditė prej ditėsh, njė profesoreshė filozofie hyri nė njė sallė leksionesh, ndėrkohė qė studentėt po e prisnin nė tė. Nė dorė ajo mbante njė gotė dhe tė gjithė prisnin tė pyeste: “Mendoni se gota ėshtė gjysmė plot, apo gjysmė bosh?”, por jo. Me njė buzėqeshje nė fytyrė, profesoresha i pyeti studentėt e saj: “Sa e rėndė mendoni se ėshtė gota qė po mbaj nė duar?”.

 

            Studentėt nė sallė po jepnin ide nga mė tė ndryshmet. Nė gjithė zhurmėn e krijuar, profesoresha ndėrhyri duke thėnė: “Sipas mendimit tim, pesha absolute e kėsaj gote nuk ka rėndėsi. Ajo varet nga sa gjatė unė e mbaj nė duar. Nėse unė e mbaj pėr njė minutė, apo pėr dy, pesha e saj ėshtė shumė e lehtė. Nėse e mbaj pėr njė orė, mund tė fillojė tė mė lodhet krahu e nėse e mbaj pėr njė ditė, krahu im do tė tė dhembė, duke mė detyruar edhe ta hedh gotėn nė tokė pėr tė mos e ndjerė mė dhimbjen. Nė secilin rast, pesha e gotės nuk ndryshon, por sa mė gjatė ta mbaj unė atė, aq mė e rėndė do tė mė duket”.

 

 

            Ndėrkohė qė studentėt po e miratonin me kokė zyshėn e tyre, ajo vazhdoi: “Stresi dhe problemet tuaja nė jetė janė pak a shumė si kjo gotė me ujė. Nėse i mendoni pėr pak kohė, nuk ndodh asgjė. Nėse i mendoni pak mė gjatė, do tė ndiheni keq. Nėse i mendoni pėr gjithė ditėn, do tė ndiheni tmerrėsisht keq dhe tė lėnduar, tė paaftė pėr tė bėrė asgjė derisa ta hiqni atė barrė nga supet tuaja”.

 

            Mesazhi: Ėshtė e rėndėsishme tė kujtoheni tė lini mėnjanė stresin dhe problemet tuaja. Nuk ka rėndėsi se ēfarė ndodh pėrgjatė ditės, lėreni atė mėnjanė dhe kaloni njė mbrėmje tė qetė. Mos i mbani problemet dhe streset tuaja me vete edhe gjatė mbrėmjes, apo edhe nė mėngjeset tuaja, sapo jeni zgjuar. Nėse ende e ndjeni peshėn e diēkaje stresuese nga dita e djeshme, kujtohuni se ka ardhur koha ta rrėzoni “gotėn e stresit” pėrtokė.