Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Kulturė 7 - PĖSHPĖRITJA E MUREVE

Shkruan: Dr. Lirim SULKO

      

PĖSHPĖRITJA E MUREVE

 

 

Librin e autorit Adem Zaplluzha "Pėshpėritja e mureve" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

 

„Literaturė“

 

 

 

 

Guri, elementi i pestė, nė poetikėn "Pėshpėritja e mureve" tė Adem Zaplluzhės

 

   Arti letrar nė ontologjinė e vet dhe, specifikisht, Avangarda e shekullit tė 20-tė nė kėrkesėn e panegociushme pėr legjitimitet, kanė nė qendėr tė tyre vetėdijen pėr artistin dhe artin, deri nė atė masė, sa tė konsiderohet e natyrshme se ligjėrimi poetik ėshtė shprehje, nė tė njėjtėn kohė, e ekzistencės njerėzore dhe e vazhdimėsisė, pandėrprerėsisė sė poetikės: ēdo poetikė e re ėshtė vazhdim i sė mėparshmes. Ligjėrimi poetik nė natyrėn e tij ėshtė njė ligjėrim me imazhe, ku madje secili prej tyre (imazheve) shėnjon vetveten dhe bėhet i shpjegueshėm prej imazheve tė tjerė tė pranishėm nė tė. Njė ligjėrim i tillė, i cili, nė tė njėjtėn kohė, shėnjon ekzistencėn njerėzore dhe dėshmon vazhdimėsinė nė vetvete tė ligjėrimit poetik ndėrtohet pėrmes kundėrvėnies dhe njėkohėsisht balancimit me formalizmin empirik tė mjeteve tė shprehjes. Ligjėrimi poetik i tillė mė shumė se dėshmi e kohės nė kuptimin e saj metafizik, bėhet dėshmi e ekzistencės njerėzore: -mund t'a vėmė re nė pothuajse ēdo poezi, ku poeti Adem Zaplluzha, nė vėllimin e tij poetik "Pėshpėritja e mureve", duket se jep sugjerimin e tij pėr kohėn si ekzistencė pėrtej ekzistenciale dhe vetėdijėsuse njėkohėsisht. Ajo bėhet kohė e pėrjetimit, ku koordinata tė tilla si e tashme-e shkuar-e ardhme shkrihen, humbasin konturet mes tyre, pra bėhen tė pa identifikueshme.

    Ashtu si T.S. Elioti nė "Katėr kuartetet" bazohet te katėr elementet: ajri, toka, uji, zjarri, me tė cilat , nis nė tė njėjtėn kohė mitologjia dhe jeta nė univers (letėrsia dhe ekzistenca), edhe poeti Adem Zaplluzha nė "Pėshpėritja e mureve" bazohet te njė tjetėr element , Guri, me tė cilin ėshtė e lidhur ngushtėsisht bota dhe poetika shqiptare. "Kronikė nė gur" dhe "E di njė fjalė prej guri", duket se shėnjon kėtė fenomen, nė jetė e fjalė, nė tė cilėn guri bėhet mbartės i autenticitetit shqiptar (ekzistencės dhe pėrjetėsimit shqiptar). Pra duket se letėrsia shqipe e fiton legjitimitetin e saj pėrmes kėtij elementi, gurit, qė nė variante tė tjera merr trajtėn e "Kullės" ("Kulla"- A. Pashku), e cila sendėrton identitetin shqiptar pėrballė tė huajės, mundėsinė e mbijetesės pėrballė represionit tė pushtimit serb nė Kosovė. Ndėrkohė qė "Kronikė nė gur" (I. Kadare), si njė ironi kozmologjike, paralajmėron dorėzimin e identitetit shqiptar pėrballė represionit komunist, ku "Darka e gabuar" (I. Kadare, e botuar 15 vjet pas rėnies sė komunizmit) si vazhdim i "Kronikės...", shpėrfaq dhunėn, deri dhe rrėnimin e qytetit prej guri pėr t'ia lėnė vendin njė bote tė tjetėrsuar shqiptare , si "Jetė nė njė kuti shkrepėsesh" (F. Kongoli).

Nė kėtė vijimėsi tė letėrsisė shqipe "Pėshpėritja e mureve" fiton legjitimitet, si njė vazhdimėsi autentike e ligjėrimit tė poetikės shqipe, ku, tashmė, imazhet e ēlirėta, asociative lėvizin lirshėm nė tė gjithė uneversalitetin shqiptar, duke u dhėnė pamje konkrete, sendėrtuese mitikes, legjendares, baladeskės, historikes, sė tashmes, intimes, ekzistenciales:- gjithmonė pėrmes njė poetike tė tillė vizionare. Themi e njė poetike vizionare sepse jo vetėm qė imazhet janė ēliruar nga fjalėt shpjeguese (parazite), por edhe shpjegimi i logjikės sė imazhe bėhet i mundshėm nėpėrmjet shumės sė tė gjitha imazheve nė secilin prej tyre. Ēdo pėrshkrim kryhet me imazhe, dhe jo me fjalė ndėrmjetėse, shpjeguese. Kėshtu qė pėrforcohet identiteti i tė shėnjuarve duke pėrforcuar edhe njė herė vizionin.  Por ajo qė bie nė sy tek "Pėshpėritja e mureve" tė Adem Zaplluzhės imazhet mė shumė se i referohen koncepteve nė vetvete dhe imagjinatės sė kulluar (tė pastėr) poetike, ėshtė se ky vizion i tyre lidhet drejtpėrdrejt me ekzistencėn shqiptare si vlerė dhe si antivlerė, me tė cilat bota shqiptare krenohet dhe ndjehet keq:- imazhi i murit nė konteste e sė shkuarės antike, mesjetare, ndryshon trajtė nė kotekstin modern dhe duket se tjetėrsohet totalisht nė kohėt e sė sotmes postmoderne. Muret janė pjesė e pandashme e identitetit shqiptar, tė cilat poetit, si sintezė e kėtij identiteti, i pėshpėrisin paprerė, pėrmes imazhesh tė tilla tė ēlirėta qė ndjellin njėri-tjetrin si njė rrjedhė e vazhdueshme, saqė mė e vėshtirė ėshtė t'i ndalėsh ato (imazhet poetike) se sa tė ndjekėsh rrjedhėn e tyre pėrmes teknikės letrare tė Pėrroit psikik.

 

Dr. Lirim SULKO

 

 

 

 

 

Poezi nga libri i autorit Adem Zaplluzha "Pėshpėritja e mureve" 

 

 

MURE TĖ LARTA PĖRTEJ QIEJVE

 

Bredhim si somnambul

Nėpėr njė hapėsirė tė tejdukshme

Me qindra mure

Dhe asnjė mur para nesh

Mure tė lagėshtė

Mure tė pėrjargėt nga pėshtyma e kėrmijve

 

Shikoj tatėpjetė e tėrmal

Kudo mure tė ngritura

Nėpėr spitale

Shkolla e burgje

Mure tė larta pėrtej qiejve

Mure me emra dhe mbiemra tė tė vdekurve

 

Njė mur si asnjė gur sinori

Nė qiell e nė det

Mure tė ngushtė tė lartė

Qė ua zėnė frymėn algave

Mure tė ngritura mes njerėzve

Dhe perėndive tė trilluar

 

 

NGRITĖN MES NJERĖZVE

 

Ky mur e kjo kala

Kush e di se sa klithma

Fshehin nė ndėrgjegjen e tyre

Shikoj qiellin e ngrysur

Shikoj kalatė e mjegullave

Sa qė rrufetė s’depėrtojnė dot

 

Njė mur i ngritur me gjak

E tjetri me lot

Mure tė shurdhtė

Qė s’bėzajnė asnjėherė

Ngritėn mes njerėzve

Muret e vdekur tė heshtjeve

 

Nuk ekziston asnjė kronist

I cili i njeh

Historitė e kėtyre muranave

Ky qytet i lashtė

Mbase edhe mė tė lashtė i ka muret

Dhe klithmat e njerėzve tė heshtur

 

 

SHTRIHESHIN MBI ARKIVOLIN E TOKĖS

 

Sot nė lagjen time

Ishin mbledhur ustallarėt

E tėrė dynjasė

Ndėrtonin njė kėshtjellė nė erė

Kurse nė sterrėn e verbėt

Njė hije e zezė i thyente gurėt

 

Nė kėtė mėhallė tė mistershme

Mė duket se edhe gurėt

Kanė njė gjuhė tė lashtė

Bisedojnė me mjeshtėrit nė gjuhėn e gurit

Kurse muret dėgjojnė tėrė pikėllim

 

Njė gur qante si kalama

Kurse tjetri qeshte

Qeshte si njeriu me kėmishė tė bardhė

Deri nė perėndim tė diellit

Asnjė gur s’mbeti te muranat

 

Dhe ja erdhi nata e trishtimeve

Ia behėn edhe hijet e zeza

Gurėt kėndonin psalmet e vjetra

Derisa muret papandehur

Shtriheshin mbi arkivolin e tokės

 

 

ECĖN DUKE I THYER TĖ GJITHA KOCKAT

 

E njoh njė mur

I kam dėgjuar si fėmijė

Klithmat e njė kohe

Ende ato britma tė padurueshme

Ushtojnė nė shpirtrat e gurėve

 

Domosdo mė duhet

T’u drejtohem lexuesve

Dėgjoni me kujdes muret tuaja

Dėgjoni vigmat e njė kohe

Qė u shėmbėllejnė vajeve tė trishta

 

Secili mur ka nga njė tregim

Qė ecėn si njeriu

Mbi sagėn e njė lashtėsie

Ecėn nėpėr eshtrat e etėrve

Ecėn duke i thyer tė gjitha kockat

 

Ky mur ngritur me kėta gurė

Ka njė histori tė lashtė e tė trishtuar

Mbase as qė kam forcė

T’i shpalosė

Faqet e sė kaluarės sė trishtė

 

 

MĖ BESONI NJĖMIJĖ DYMIJĖ KLITHMA

 

Askush mė nuk di

Se sa klithma e britma

I kanė dėgjuar

Nė themelet e kėtyre muranave

Kėtu janė dėgjuar psalmet pagane

 

Vaji i njė nėne tė moshuar

Ende dėgjohet

Mes dhembjeve tė gurit

Kjo kala e rrėnuar

I fsheh tė gjitha britmat e shekujve

 

Njė gjėmė e lashtė

Pėrtej njė tjetėr gjėme

I ka lėshuar rrėnjėt e thella tė dhembjeve

Saqė i ka zėnė myku

Edhe psalmet e vjetra

 

Mė besoni njė mijė dy mijė klithma

I kam dėgjuar nė shpirtrat

E kėtyre gėrmadhave tė rrėnuara

Nėse nuk mė besoni

Pyeteni ullirin e vjetėr

Pėr klithmat dhe britmat e rrėnjėve