Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Kulturė 7 - Poezi tė zgjedhura

Grup autorėsh

POEZI TĖ  ZGJEDHURA

 

Nga:

Xhevahir CIRONGU

Dedė PREQI

Mimoza AHMETI

Ibrahim GASHI

Zyrafeta MANAJ

Pėrparim HYSI

Lutfi COKA

 

 

 

 

Xhevahir CIRONGU

 

 

NATA

 

Dikush nė heshtje trokiti

te porta e shtėpisė sė vjetėr,

ca zėra zogjėsh tė mekur

nėn strehėn e shtėpisė vajtonin,

sa dhe kėnga nė grykė u kishin mbetur.

 

Kjo natė me shi vėrtetė tė tremb

nė kangjella tė portės qėndronin varur,

tė pėrgjumura kujtimet e fjala.

 

Veēse plagėn e dhimbjes atje nė vetėmi,

e thumbonte me dhimbje njė gjemb!

Mė kujtohet ajo natė vetmitare,

dhe ai shi dimri i ftohtė,

ca zėra njerzish sėrish m’u shfaqėn

dhe nata me heshtjen trokit prapė.

 

Nė portėn e shtėpisė sė vjetėr

nata u ul kėmbėkryq me heshtjen,

fjalėn e dhimbjes i lanė tė lira nė vatėr.

 

Nė shpirt mė rrinte zgjuar kjo vetmi e natės,

trishtimet e ndryshkura tė atij dimri i la nė vaj,

me ca zėra njerėzish qė dėgjoheshin atje

kujtimet me dhimbje po flisnin pastaj.

 

Durrės, 24 janar 2021

 

 

I FALEM FJALĖS

 

Me kujdes vėshtrova qiellin gri

patjetėr, ishte dimėr atėherė,

edhe vitet qenė shkruar sigurisht

nė lecka tė grisura tė kohės.

 

Njė pllakė guri e pėrkėdhela

ajo donte tė fliste me mua,

kostumin e myshkut kishte veshur

dhe fjalėn e shkruar mbante tė fshehur.

 

Nuk desha tė largohesha prej saj

le tė ishte vetmi dimri,

kostumin e myshkut ja zhvesha

me etje e puthje iu fala fjalės.

 

Durrės 25 janar 202

 

 

CA FJALĖ TĖ THA NĖNA

 

(Folklorike)

Prit moj pak tė takoj

Ca fjalė tė bisedoj,

te kodra ēel lule thana

atje mori udhė fjala.

Prit moj sa tė dalė hėna

Ca fjalė tė tha nėna,

lulen qė tė fali djali,

ėshtė si ylli qė ndriēon malin.

Vajzė moj sulovare

Sa bukur nė kėngė e valle,

tomorrin vellon mbi kokė

si qershitė mbledhur nė shportė.

Hodha sytė nė tomorr

lulet ēelur nė Sulovė,

po ku je moj bukuri

kėngė e zemrės ēdo shtėpi.

Devolli me valėt e tija

tė puth syrin, tė puth ballė,

Gramshi ynė bukuria

Si liqen kėngėt e tija.

 

Durrės, 20 janar 2020

 

 

 

 

Dedė PREQI

 

 

ZEMRA ME LĖNDIM

 

Ajo farkohet shpesh herė

Frika zgjohet me lėndim

Syri i saj njė turbullim,

Shpirti lėkundet mbi valė

Ėndrrat ikin pėr njė ēast,

Dhėmbjet nė kulėm

Hipin e zbresin nė prush

Shterret zėri nė gushė

Kujtimet i merr era pa anė

Flet nė heshtje si nė gjumė.

 

 

ĖNDĖRRA NJĖ TRILL

 

Ėndrra si njė trill

Hynė i ledhatuar

Nė rrjetėn e saj

Tė grisur nė skaj,

Nė etje kėrkon

Udhėt pa reshtur

Nė vrap tė harruar

Thėrret e bėrtet

Luan, qesh e qanė

Lodhesh deri nė zgjim,

Me vetminė nė shalė

Trillin e saj se arrinė.

 

 

MOTI IKĖN

 

Moti ikėn shpejtė

Stėnėve me shputa,

Ato e hapin gojėn

E nuk e ndalin lojėn

E puthin baltėn,

E ngjyejnė mjaltėn

Etjeve u shterret loti

Kupat i mbush moti

Me mjaltė tė hidhur

Nėn tingujt e dridhur.

 

 

EDHE ZEMRA RRAH SHQIP

 

E pash zemren nė ekran

Mi vodhi sytė gjumi

Para se donte

Tė mė shpėtoj

Diēka nga goja.

Mbas agonisė

Dr. Florimi pėshpėriti,

Zgjohu, agoi dita,

Mendja mė thoshte

Si diēka magjike

Nė mes botės

Flitet gjuha shqipe,

Edhe nė Zvicėrr

Tingėllon  diē ėmbėl,

Merr frymė thellė

Lėsho frymėn pak,

Shenjat tregojnė

E ke kaluar krizėn.

I thash, tė lutem o, vėlla

Mė duket edhe zemra

Po rrah shqip.

 

 

 

 

Mimoza AHMETI

 

 

KRYE ENDRRA

 

Nusja e bukur, veshur ne argjend.
Melankolike, si hena e zbehte.
Vallzonte, ndiqte valsin ritmikisht.
Gelltiste lotet, dhimbjen e vertete.

 

Kjo dite... kryeendrra qe kish thurur.
Martesa qe tere jeten kish menduar.
Si dasem-funeral e kish muziken
Me magji shtrigash, krevatin mbuluar.

 

Dekada shkuan,nusja e zhgenjyer…
E shpirtkeputur per endrren e vjedhur.
Kur vjen Tetori,i rrjedhin dy lote.
Ajka e lotve, neper vite mbledhur.

 

 

SI SHPIRT…

 

Deshira:
Ku je i dashur, ē’ben tani?
Une erdha tek ty perseri.
Flirti:
Ti iken dhe perseri vjen,
me te mre se une s’gjen!
Deshira:
Akoma s’te kam pare,
akoma s’me ke puthur.
Ne gjoks s’me ke mare,
ne shpirt s’te kam futur.

 

 

SHPIRTI I EMBEL

 

E kane bere me fjale
Hena edhe dielli,
Te na prishin lidhjen,
Me komand nga qielli.

 

Kur te flesh ti gjume
Une te jem e zgjuar
Ti te jesh ne ender
Une e dashuruar.

 

Por ti prap ne ender
Fort me Perqafon,
Shpirti yt i embel,
Zgjuar, te mendon.

 

 

PAK MENCURI

 

Mjaftoi nje doze e vogel “ēoroditje”
U ngrit ne gjak, ne qiell adrenalina.
E mori droga emrin pershperitje.
Efekti? Me i shpejtė se vetėtima.

 

Paraja na u be motori i jetes.
Dhe jeta humbi kuptimin e vet.
Nga njera ane eksitim paraje.
Nga ana tjeter,gjaku derdhet det.

 

Por menēurine djajte e eksituar.
E mblodhen dhe e futen ne havan.
E shtypen,si kanell edhe si hudher.
Pastaj te mbyllur ne kuti e lane.

 

E vafra menēuri, nga dhimja e dermuar.
Prape plane ben, te shtjelloj ēoroditjen.
Mes flakes, eksituse te djajve te terbuar.
Mes klithmave, sharjeve dhe bertitjeve.

 

 

 

 

Ibrahim GASHI

 

 

NĖ SHTRATIN E ĖNDRRAVE

 

Nė shtratin e ėndrrave

E mbėshtjellur butėsisht

Me pak skaj tė ēarēafit,

Tė dritėzon

Cepi i krahut

Deri tek gjoksi,

Gjysma e belit

Deri tek gjuri,

Buzėt tė flakėrojnė

Nga puthja e mėhershme,

Nė shtatin tėnd

Sytė prekin

Vija sekrete,

Qėndroj nė prag tė derės

Thėrrmoj buzėqeshje pa fjalė,

Shpirtin ulur

Mbi krahė kanarine.

 

 

NĖ MES TĖ NATĖS SĖ QETĖ

 

Nė mes tė natės sė qetė,

Nganjėherė, dora jote e butė

Fluturon mbi trupin tim

Si njė flutur mbi lule jargavan,

Nė hijen e errėt tė hapėsirės

Nga dritarja futen rrezet e hėnės,

Qė vijėzojnė hulli tė gjata drite

Mbi trupin tėnd hyjnor,

Mendimet e mia fluturuan

Nė cep tė detit,

Tek kėshtjella, tė cilėn

E kishte mbuluar myshku,

Afėr dritares tė pėrqafuar

Ku shijonim gremisjen e ditės,

O shpėtimtare e kėshtjellės sime

Nė mes tė natės sė qetė.

 

 

SĖRISH KALOVA ANDEJ

 

Sėrish kalova andej

Lagjes me pak gjelbėrim,

Ku i shtrėngonim duart

Symbyllur

E fytyrėn drejt hėnės,

Puthjet i varnim

Nė shkėmbin

E hedhur nė hėnė,

Sėrish kalova andej

Lagjes me pėllumba,

Ku shushuritnim

Si bletėt nė koshere,

E gėlltita njė grusht ajėr,

Heshtjen e kollita,

Nė tufė jete

E nxora zėrin,

Lagjen e dashur

Nuk e mallkove,

Pėr njė ēast

Kujtimet i bekova.

 

 

NATĖ TETORI

 

Ėshtė natė tetori

E vitit tė brishtė,

Errėsira krahėt i ka shtrirė

Si pėlhurė mbi qytet,

Ec i shkujdesur

Mes turmės e pluhurit

Tė kombinuar me tym,

Liruar nga makinat

E stėrvjetėruara,

Nuk mė bėjnė pėrshtypje

Sirenat e zhurma,

Ec kokėlart

Si tė isha njė kalorės

Nė shtegun e garave,

Pėr njė ēast ndjeva

Njė zė, mė erdhi

Nga thellėsia e kujtimeve,

M'u duk vetja

Si njė lundėr e thyer

Nė bregun e detit,

E pėrplasur

Nga valėt e rezervuara,

Pėr njė moment

U ndjeva i ligėshtuar

Pa forcė pėr tė ecur,

A thua,

M'i njeh plagėt koha!

 

 

ENDE NUK DUA

 

Ende nuk dua

Ta njoh rrėfimin,

Ku gjithēka pėrfundoi

Nė mes tė kthesės

Sė rrugės jetė,

Ende nuk dua ta njoh

Dėshpėrimin

E shumė viteve,

Ku nuk m'u dėgjuan lutjet

As zėri i zemėr sė thyer,

Ende nuk dua t'i njoh

Fjalėt e ikura vetėtimthi

Nga thellėsia e shpirtit,

E as nga meloditė

Pa titull,

Koha ka perėnduar

Si errėsira mbrapa detit,

Klithmat e lidhura nyje

U tretėn nėn qiellin

E ngrysur,

Tash ende dua ta njoh

Ngazėllimin e ylberit,

Qė zbriti nė tingujt e flautės.

 

 

 

 

Zyrafeta MANAJ

 

 

PĖRDITĖ JAM GRUA

 

Nė lėkurėn time e tė saj ndeshet koha lakuriq
se me lotėt e tronditura e shamikuqen mbyllasysh
kėndohej kėnga e vajit.
Motet rrokullisen duke pėrbuzur qenien time e tė saj
e rrėnjėn ia pėrbuzin me fjalėt gri.
A ndoshta veē pse e shtyjnė tė bėhet preh gjahu,
E liga thyer historish me ligjerata tė pėrditshme
pėr ta bėrė copė unin e saj prej ēike.
Se nga sot pragu i ri nuk ėshtė yti.
Unė tash jam grua pėrditė, edhe kur ringjall jetėn
apo kur gurohem amanetesh
edhe kur netėve pa hėnė u bėjė roje
vetėm qė mos shterojnė burimet,
e gjogut tė bardhė
ia kreh jelat e besės,
se veē kėshtu e rriti emrin grua
Kanunit ia thyej rreshtat.
Rob shtėpie tė mos mė thėrrasin mė!

 

 

DHE NGA ATDHEU

 

Nė trastėn time tė kozmetikės
Buzėkuq nuk ka,
Nuk ka as lapės pėr sy
As tush tė zi ēėrpikėsh
As parfum Parisi.

 

Pėr kėtė
Ē’do tė thonė zonjat “madam”…?!

 

Unė u them
Po ka dhe nga atdheu
Qė e bart pas
Kahdo qė endi trupin tim.

 

Me mungon dhe pallto e dimrit
Trikoja e trashė me lesh delesh
Ēorapet
Ato kur nėna m’i dha ditėn e arrestimit.

 

Ah…! edhe ato mė mungojnė
Por s’ka gjė
Nuk ka jo,
Se trasta e mbushur me dhe nga atdheu
Palcė dhe shpirt m’i ngrohė.

 

Nė trastėn time tė kozmetikės
Nuk ka pudėr nga Stambolli,
Nuk ka as medaljon ari
As brushė e pincet vetullash,
Por aty ka njė grusht dhe nga atdheu
Qė njomė shpirtin
Dhe ngrohė ashtin nė ditė acari…

 

Ai grusht dhe nga atdheu.

 

 

PO FLAS ME TY

 

Po tė mundi kohė e vdekur
Bija im
Je dromcė e harruar kohėsh
Dhe zingjir qė ndryshku bėhet me pėllėmbė…
Koha e vdekur e jeta bashkė
Punojnė nė tė kundėrtėn e gravitetit
Dije mirė
Se nuancat e hija nuk shkojnė bashkė…
Po tu vesh kohė e vdekur
Grise, grise, munde
Se ditėt tė kthehėn nė zhubravitje orėsh
E hiqi lėshon rrenjė, e gris paqėn
e shpirtit tėnd…
Vraje kohėn e vdekur
Shoqe mos u bėnė me te
As mos pi ujė nga buzet e saj se e vdekura kohė
Tė vdes dhe ty
po sdite me e hjek nga loēka e zemrės sate.

 

 

 

 

Pėrparim HYSI

 

Mė gjeni njė "rrobė"  pėr shpirtin

(cikėl me poezi)

 

MĖ GJENI NJĖ "RROBĖ" PĖR SHPIRTIN

 

Mė gjeni njė "rrobė" pėr shpirtin

Se shpirtin e kam  me "andra"

Ta vesh se nuk duron dimrin

Tani qė jam me flokė tė bardha.

 

Kam patur dhe kam njė shpirt tė brishtė

Qė tretet pėr hallet e botės

"Lakuriq" mbeti dhe i trishtė

Se i luan ēargu i kokės.

 

Tėrė jetės ka  qenė "lakuriq"

Njė "rrobė" nuk gjeti pėr tė

Si  Krishti jam vėnė nė kryq

Dhe kurrė nė baltė s'kam lėnė asnjė.

 

Zor se kam "kėnduar" nė kor

Se zėrin e kam patur tė "trashė

Kam jetuar, pothuajse, me "zor"

Dhe veten, pas dore, e lashė.

 

Tani kam "Ditėt e prapme tė  Pompeut"

Ndaj vargjet i thura pėr timin shpirt

Ju qė do jini, kur t'i vė krahėt dheut,

Thoni:- Erdhi  dhe iku si  IKS!...

 

 

TĖ PASURIT

 

As mos kujtoni  se tė pasurit janė tė lumtur

Pėrkundrazi: asnjė i pasur nuk fle rehat!

Mė i  lumtur ėshtė njė i dehur rrumbull

I pasuri dhe nė gjumė flet pėrēart.

 

Rrethohet prej pasurisė e kthehet nė rob

(Kėrkon qė ta shtoj. Nuk ngopet, si makut!)

Asnjėherė njė i pasur kėmbėt s'ka mbi tokė

Jeta e njė tė pasuri? Gjithmonė si nė luftė!

 

Bobo! Ja, ky ka mė tepėr se sa unė

Dhe bėhet pėrvers, dhe bėhet zilar

Herė nga zilia dhe herė nga frika e zė me shkumė

Dhe asnjėherė nė jetė nuk gjen karar.

 

 

JAM I BINDUR

 

Jam i bindur qė ndjenjat konvertoehn nė korent

Nuk flas kot, por e kam nga pėrvoja ime

A nuk bėmė "masė" nė njė moment

Dhe, pėr pak, u "dogjėm", moj mikja ime?!!!

 

 

SIKUR TĖ NGJALLEJ MAJAKOVSKI?!

 

Sikur tė ngjallej  Majakovski,

Tė ndodhte siē thonė pėr Krishtin?!!!

Zhgėnjim tė madh do ndjente Majakovski

Pėr gjithēka  qė shkroi pėr Iliēin.

 

Si grua do qante me britma

Pėr vargjet do lėshonte anatema

Tek shihte qė Rusinė bolshevizma

E katandisi tė varfėr sa legjenda.

 

- Djathtas! Djathtas!- do komandonte.

Mallkim qė thirra:- Na ljevo! *

Vjershat qė shkroi do masakronte

Do griste tė tijat poema.

 

* Na ljevo!- majtas!

 

 

GJYQ VETES *

 

Zihem shpesh me veten dhe nuk  gjej karar

Zė edhe bėj pyetjen:- Pse tė lashė, Mbrostar? **

Edhe pse jam mirė, hiē s'jam i kėnaqur

I lirė me "zinxhir", gati me buzėplasur.

 

-Rri, - mė thotė gruaja. Kėtu jemi pikė.

Mendjen lė dynjaja pėr nė Amerikė.

Po mua mė plas buza veē pėr nė Mbrostar

Pėr sherr mė ha hunda dhe bėhem grinjar.

 

As gjumin kėtu nuk e bėj rehat

T'mė besoi ju, ditė e natė nė fshat

Kokės zė i them: - Kokė, pse s'tė theva?

Dhe jam bėrė ujem pėr vendin ku leva.

 

* kėtė poezi e kam shkruar nė Florida mė 1 shkurt 2001.

**fshati ku banoja nė Fier.

 

 

MIK, MOS M'U ZEMĖRO!

 

O mik, tė lutem mos m'u zemėro!
Nėse sot t'u duka si mbi gjemba
Se sot mendjen ma kish marrė AJO?!!!
Sado qė ty hiē nuk ta pret mendja.

Se, domosdo, ty as tė shkon mendja
Qė unė, moshatari, tė "mėkatoj?!!!"
Po ku pyet pėr burrėri zemra
Dhe, mos u ēudit, qė unė dashuroj.

Jo vetėm qė ndodh, por nuk jam i vetėm
Ka plot raste tė tjera nė botė
Epo POETĖT dashurojnė tėrė jetėn
Dhe, nėse zemėrohesh, e ke fare kot.

 

 

DAL DHE HYJ NĖ SHTĖPI
 

Dal nga shtėpia dhe jam krejt tjetėr
Inkarnacioni i pamjes sim: shpėrfytyrim!
Po  kėrcej njė "valle tė re", me muzikė tė vjetėr
Dhe nuk ngjaj mė, me atė qė quhet Pėrparim!!!

Kam goxha maskėsi hallka pėrmbi hundė
Mbi kokė, si moshuar kam njė "republikė made in kauboj"
Askush nuk mė njeh, kush mė shen nė rrugė
Ia arritėn monstrat  qė tė na bėjnė tjetėrsoj!!!

Nuk tė afrohet njeri, se e zė "kolera"
Kolera coron alias pandemi
Asnjė njeri nuk tė troket tek dera
Tė gjithė jetojmė si nė agoni.

 

SARS *

Me ritme galopante, tinėzisht po vret
NJė sėmundje e rrzikshme, ardhur nga AZIA
Ėshtė e frikshme dhe po shkakto rrėmet
ILAĒI nuk po gjendet: nė alarm shėndetėsia.

Ka rėnė nė HONG KONG dhe nė SINGAPUR
Por dhe njė vend tė madh: nė KANADA!
GLOBI po vuan nga kjo sėmundje" dinosaur"
Pak dhe nga pak sikur po vjen "hata"

Nuk e bėj si prifti: - Larg nga shtėpia ime!!!
Pres me besim qė bota tė shpėtojė
Do gjendet, patjetėr, ndonjė lloj vaksine
Dhe me vargje, pėr kėtė dhe kėndoj.

*Florida,26  prill 2003

 

Tiranė.28 janar 2021

 

 

 

 

Lutfi COKA

 

 

DĖSHIRĖ, DHIMBJE, URREJTJE!

(Poemė)

 

Dal nga shtėpia

Me plot gėzim,

Tė vrojtoj i heshtur

Qytetin tim.

 

Kam shumė shpresė

Kam shumė besim

Ta shoh tė bukur

Qytetin tim.

 

Sa mire tė jetė

Sa shumė bukuri

Tė shoh tė gezur

Pleq dhe femije!

 

Tė shoh buzėqeshjen

E nėnave tona

Tė jenė tė gezuar

Si shumė ikona!?...

 

Tė shoh tė moshuarit

Nė lulishte grupuar

Bisedojnė tė lumtur

Tė qeshur e tė gėzuar.

 

Dhe  punėtorėt

Tė ecin me gėzim

Nė punėt qė kanė

Shkojnė me nxitim.

 

Dua tė shoh

Qytetin sa mė mire,

Qė t’u plotsohet

E bukura dėshirė.

 

Kjo dashuri mu neverit

Pėr atė qė vrojtoj

Pamje tė hidhėruar

Me zemėr lėnduar.

 

Sa shumė mė habit

Qytetarė qė lėvizin

Dikush i qeshur

Njėri i gėrrusur tjetri i zhitur.

 

Dikush qesh e flet me vete

Dikush kėndon i habitur,

Njėri kokėn ulur

Tjetri trupin ngritur!

 

Keto shqetėsime

Mė mbushin me lėndime

E kan burimin

Te keq mashtrimi!...

 

Eshtė mashtrim

Nga politika,

Me veprat e saj

Dalur nga etika.

 

I ndezi motorėt

Per tė  marrė vota,

E morėn pushtetin

Pėr tė mbushut xhepin.

 

E muarėn pushtetin

Popullin e harruan’

Tė madhin betim

E kėthyen nė mashtrim.

 

Dhe pasojat

Vijnė  njė nga njė,

Reliteti tregon

Ashtu si je!?..

 

Njė pamje e shėmtuar

Nė kazana plehra

Njerzit zvarriten

Si nė kotec dhelpra.

 

Tė nxirė e leckosur

Tė zhitur e katosur

Me kokėn nė kazan

Don bukė,se fėmija qan!?...

 

Njė thes i madh

Me pagure mbushur,

I ngarkuar nė shpinė

Me ato ruan fėminė.

 

Njė tjetėr i leckosur

I ngarkuar i menduar

Njė polic i del pėrpara

E kthen mbrapsht me tė qara.

 

O polic puntor i shtetit!

A s’tė vjen keq pėr kėt milet,

Po ia derdhe kėt ngarkesė

Fėmija pa darkė do mbesė.

 

Sa e sa njerėz tė ngarkuar,

Sa e sa karroca tė tilla,

Vėrshojnė nė pika grumbullimi

Si e vetmja rrugė shpėtimi.

 

Mosha tė reja,mosha tė vjetra,

Kėrkojnė kosha plehra,

Kur koshat janė bllokuar

Kthehen nė shtepi tė helmuar.

 

Mėrzit gruaja ,qan fėmija

Si do shkojnė hallet e tija

Burim jete kasha- koshat

Po s’tė lenė polic kodoshat!... 

 

Ulur nė tavolinė

Per tė pirė njė kafe,

Shikj i habitur

Pamje makabre!?....

 

Njė e nga njė

Tufa e tufa

Vershojnė ne lokal

Fėminjė e vejusha!

 

Disa tė  mėdhenjė

Dia tė vegjėl

zgjati ata duar

Kėrkojnė lėmoshė

Me sy zgurdulluar.

 

Pėrhapen nė tavolina

Mė i shpejti si vetėtima,

Kush flet sa mė parė

Pėr tė fitua ca dollarė.

 

Kjo pamje ėshtė ciklik

Sa vijnė ca ,tjerėt ik,

Kjo sėmundje plot mallkim

Eshtė nė Shqiperi,

nė atdheun tim!

 

 

KOSOVĖ E SHQIPĖRI

 

E dashur Kosovė!

E nderuar Shqipėri!

Njė emėr tė bukur

E kishit qė tė dy!

 

Kur ishit njė

Tokė  e pandarė,

Lavdinė ta qėndisi

Populli shqiptar!

 

Kur ishit bashkė

Nė troje e mendime,

Njė emėr tė bukur

Shqipėri etnike!

 

Pėr burrat e kombit

Krenohej Shqipėria,

Dhe Europa e vjetėr

Vuante nga zilia!

 

E ke shkruar nė histori

Vend i trimave pėr liri,

Nė tribune e Historisė

Janė heronjtė e krenarisė!

 

Vend i burrave

Plot burrėri,

Me besė shqiptari

Pėr Atdhe,pėr liri. 

 

S’kishin shkollė

S’kishin intriga!

Kishin Atdheun

Mbi tė gjitha!...

 

Ishin trima

Me vetmohim,

S’bėnin prapa

Kur dhemb liria!

 

Asnjėherė, kurrė!

Pėr nder e flamur,

Nuk u  blenė me thes Ari

Pėr Atdhe qė la i pari!

 

Po tani ,ku je Shqipėri

Ku je Kosovė e Ēamėri!?

Tė ėshtė zėnė fryma

Me marrveshje tė ndyera!

 

Janė marrveshje

Shumė sekrete,

Me intriga e dinakėri

Me tė shit o nėnė Shqiperi!

 

Prandaj sot

Mė tepėr se kurrė,

Politika e ndarė

Patriot e tė shitur!

 

Patriotėt kanė heshtje,

Tė shiturit pasurinė

Ditė mė tė keqe

Nuk ka pėr shqipėri!

 

Ka ardhė koha

Nė ketė shekull tė ri,

Mblidhni forcat

E dashur rini!

 

Jepni fund

politikės tradhtare,

Se nuk ecet kėshtu

Me kėtė klasė barbare.

 

Me marrveshje tė errta

Po shitet Shqiperia,

Nuk dihet kurrė

Nga vjen e keqja

Nga vjen e mira!