.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Qazim D. Shehu

QAZIM D. SHEHU

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

QAZIM D. SHEHU

 

 

 

 

          

 

 

             Hyrje

 

             Qazim D. Shehu u lind nė Kostenjė tė Librazhdit mė 01.12.1962.

            Pas mbarimit tė Universitetit tė Tiranės mė 1985 ka punuar mėsues nė gjimnazin e Librazhdit, ndėrsa tani kryen detyrėn e mėsuesit nė vijimėsi nė gjimnazin “Ibrahim Rugova”, Kamėz, Tiranė. Merret me krijimtari letrare qė herėt, poezi, kritikė letrare, publicistikė, tregime, etj.

 

            Ka botuar kėto libra  me poezi:

 

            Fjalėt e mėngjesit,1987,

            Fund shpirti,1994,

            Kush e shpiku dashurinė,1998,

            Pėrmendore nė shpirt,1999,

            Nė ndodhtė tė duhemi,200,

            Zogu i lumit,2001,

            A isha unė Adami yt,2003,

            Ti mė thėrret dashuri,2005,

            Pikėllimi i yjeve,2006,

            Fluturputhje,2007,

            Mund tė jeshė ti,2011,

            Sytė e ditės,2012.

 

 

            Si dhe vėllimet me tregime:

 

            Sa kushton njė legjendė2004

            Njė monument nė ecje,2005

            Tė jetė Ana,2008

            Rusianka,2009

 

 

 

 

 

KRESHTA

 

Bien kambanat e kreshtave mbi male,

Me tinguj drurėsh tė ngrirė,

Fyejt e barit nė livadhe,

I shprushit njė mall i lirė.

Si sfungjer mbajnė njė re,

Thith tingujt e barit,

Nė majė vėshtrimesh lodrojnė,

Kambanat e mallit…

 

 

TRILL

 

Ēukėrmimin e kalit tek dheu i shprishur

Ėndėrrova.

Ē`kėrkonte ky kalė prej tokės,

Mos dashurinė qė zbriste jehonės?...

 

 

NISJE

 

Rrėzohet heshtja nė supe tingujthyer,

Angullima e qenit shqyen fytin e agimit,

Diku po buron njė ngjizje e papėlqyer,

Ditėn do ta kemi tė pėrkryer…

 

 

SHTEGTIM

 

Lodhur nga shtegtimi i gjatė midis rrugėve pa mbarim,

Eci.

Asnjė rrugė s`e kam pėrkryer.

Gishtat e diellit me mjaltė dėshirash,

Ngjyej.

Nuk e di nė cilėn skutė do i plagosė  ato gishta,

Mbase aty ku kutėrbojnė pamjet e trishta...

 

 

PĖR NE

 

Mbi kokėn tonė hapet qielli,

Zog i ngrirė nė fluturim, dielli

Pėr dashurinė tonė ndrin,

Udhėt e kryqta verbon.

Pėr ne ,tokėn me rreze shpon,

Ta gjejė ku guduliset mė shumė,

Hapin tonė mos verė nė gjumė…

 

 

KORDĖ

 

Pa pushuar bie hija e trazuar,

Lėkund thumbin e njė kambane,

Dhe i vė   njė kordė tė shtuar

Me njė britmė zane.

 

 

DY-ZI..M

 

Marramendje ndjej, vrik ēohet,

Njė zė i brendshėm.

Hija e trishtimit vėrtitet,

Skajit tė rrejshėm.

Tė hedh njė hap nė hije,

Josh ajo me tepri,

Nė anė tė kundėrt tė shtrihem,

Drita mė aty s`rri.

 

 

LUG

 

Lugut tė mundimit pikoi djersė e kotė.

Ec tani dhe pėrfytyro turbinat.

Kanalet gjigande qė mbushen tė plota,

Mundimit tė tokės i mblodhėn shirat.

 

 

E VERDHĖ

 

E verdhė hėna, e verdhė xhelozia.

Pyjet nė vjeshtė tė verdhė mbeten.

Hėna, vjeshta, xhelozia, tė tria,

Pėshtyjnė tė verdhėn dhe vetveten…