.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Raif Gashi

RAIF GASHI

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

RAIF GASHI

 

 

 

          

             Hyrje

 

            Raif Gashi u lind mė 20.03.1961 nė fshatin Meshinė, Malėsia e Gallapit, komuna e Dardanės. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje dhe nė Tygjec, ndėrsa shkollėn e mesme nė Dardanė. Studimet e filluara nė Prishtinė iu ndėrprenė nė vitin 1981, pėr shkak tė angazhimeve nė rezistencėn kombėtare kundėr okupimit serb.

            Me shkrime letrare filloi tė merret qysh si nxėnės i shkollės sė mesme. Kryesisht shkruan poezi e herė pas herė edhe prozė. Disa herė ėshtė shpėrblyer nė konkursin letrar tradicional qė e organizojnė komuna e Dardanės dhe klubi letrar "Nositi", nė kuadėr tė manifestimeve multikulturore "Lulėkuqet e Prillit".

 

Ka botuar librat:

 

"Ēiltėrsia prej qelqit" - 2005,

"Mollė e egėr"  - 2008,

"Ecje nėpėr etje"  - 2010,

"Stinėt e pėrziera"  - 2010,

"Hije e trishtė"  - 2011,

"As ėndėrr as jetė"  - 2012,

"Fjalėt mbesin gjallė" - 2013,

"Secili pėr vete ..."  - 2014,

"Mugėtira e lanės"  - 2014.

 

 

 

GOTĖ E NGRIRĖ

 

Figurė e thyer

Nė shėnimlindjen time

Netėt e liga udhėtare

Shtegtuan

Nė padrejtim

E humba lotin

E syrit tim

 

Njė copė jetė

E mykur

E mbyllur  nė arkė

hidhėsi

Mos u hap

 

Hije e trishtė

Me lule nė dorė

Rob i robėrisė  tėnde jam

Pak

Vetėm pak mė prek

Nesėr do tė jam

Njė  gotė e ngrirė

 

 

Paguximin

Urrejtja e pėlcet

Kambriku  bardhon

Mbishkrim  varri

Vetėm

Ti mė bjen

 

Pashėrimshmėri

Fund i Zotit

E i motit

 

 

MOTI IM

 

Loti i gurit

Pikė

Rrit  kroje

Lumnojnė

Derdhje e lakore

Shtrat bėjnė

Shi e ujė

Lundrimi

Enigma vjen

Ura

Mbi lumin e vogėl

Mbi lumin e madh

 

 

KUSH...

 

Thepa tė larta

ngreh nė Evropėn plakė

gjithmonė rrugė pa krye

kohėt erdhėn e shkuan

shtėpi me kalem s`ndėrtuam

 

aty u mpreh shpata

pėr kokėn e Sutės sė vogėl

aty u fik drita

e ti gjete tė reja

nė epokat trishtuese

 

 

AH GURI IM

 

Pėshtjellim i terratisur

Derdh ecje nė etje

Kalorėsi i lakmisė

Qeshet nė udhėtimin e pafund

As emėr

As shenjė

 

Shushullima e mpirė

Vargon gdhendjen e gurit tim

 

 

MAJA E PLISIT

 

Mbrėmje qielli kuqėloi

dielli perėndoi

nata afrohej

tė gjithė do tė  flinin

njė lenė e lisit ra

nė maje tė plisit

 

Engjėjt bien tė pushojnė

lojėra lozin vetėm djallėzitė

lindja e keqe po vjen

mushka do tė pjellė

njė lenė e lisit ra

nė maje tė plisit

 

Kur ka hėnė

huti diē do tė hajė

njė lakuriq nate

me lėkurė tė hollė

me sa mė pak zorrė

njė lenė e lisit ra

nė maje tė plisit

 

Baba plisbardhi

tashti luhet zjarri

vdekjet kurrė s`do t`i numėrojnė

ilirikumi nė zjarr

kurrė mė lena e lisit

nė maje tė plisit