Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Parapsikologji 2 - RASTĖSITĖ E PABESUESHME HISTORIKE- SHKAK I SINKRONIZMIT ASTRONOMIK

https://bota.al

       RASTĖSITĖ E PABESUESHME HISTORIKE- SHKAK I SINKRONIZMIT ASTRONOMIK APO PROBABILITETIT MATEMATIKOR?

 

Rastėsitė, janė njė pajtueshmėri e rrethanave, tė cilat janė nė vetvete aq tė paparashikueshme, saqė shpesh shoqėrohen me tė mbinatyrshmen dhe paranormalen.

 

 

Rastėsitė, janė njė pajtueshmėri e rrethanave, tė cilat janė nė vetvete aq tė paparashikueshme, saqė shpesh shoqėrohen me tė mbinatyrshmen dhe paranormalen. Historia ėshtė plot me akte tė shkėlqyera tė aftėsive, dhe gjithashtu ėshtė plot me “pėrkime” tė ēuditshme, qė shpesh duken aq tė pabesueshme sa qė shumė njerėz janė bindur se aty kanė dorė fuqitė mė tė larta.

 

 

Matematikanė, i pėrshkruajnė rastėsitė si probabilitete, dhe i konsiderojnė ato si tė pashmangshme, ēka do tė thotė se ato kanė thjesht shansin qė tė ndodhin. StefėnHouking, njė nga mendjet mė tė mėdha shkencore nė histori, do tė kishte dashur tė bėnte gjithēka qė tė kishte shansin qė ditėlindja e tij, 8 janar 1942, tė pėrkonte me 300 vjetorin e vdekjes e njė shkencėtari tjetėr tė madh, GalileoGalilei.

Pėr mė tepėr, edhe vdekja e tij ndodhi nė ditėlindjen 139 tė Ajnshtajnit, mė 14 mars, ditėn e numrit Pi, kur kalendari lexon 3.14.

Para se tė shohim se ēfarė ėshtė saktėsisht njė rastėsi nė aspektin shkencor dhe pse ndodhin kaq shpesh, le tė shohim disa nga rastėsitė mė tė habitshme dhe me sa duket tė jashtėzakonshme, qė duket se e ēojnė probabilitetin matematikor nė ekstremet e veta

 

Romuli ishte themeluesi i Romės, dhe perandori i parė i Perandorisė Romake ishte Augusti. Kur u shemb Perandoria Romake, perandori qė e pa kėtė rėnie ishte RomulAugusti!

 

Pėr mė tepėr, TomasXheferson, njė nga etėrit themelues tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, vdiq nė 50 vjetorin e 4 korrikut, ditės sė shpalljes sė pavarėsisė, dhe po kėshtu edhe XhonAdams.

 

Duke ndjekur gjurmėt e kėsaj tradite, bashkėthemeluesi i SHBA-sė dhe presidenti XhejmsMonro vdiq 5 vjet mė vonė, serish mė 4 korrik.

 

Udhėheqėsi i mongolėve XhengizKhan, e zgjeroi mbretėrinė e tij me forcė nė tė gjithė kontinentin euroaziatik.Ndėrsa pasardhėsi i tij i drejtpėrdrejtė AmirTimur (1336 – 1405), ishte sundimtari i parė i dinastisė turko-mongole Timurid nga viti 1370 deri nė vdekjen e tij.

 

 

Mė 20 qershor 1941, arkeologėt nė Bashkimin Sovjetik, e zbuluan varrin e tij dhe gjetėn njė mbishkrim:”Cilido qė e hap varrin tim, do tė ēlirojė njė pushtues mė tė tmerrshėm se unė!”.Dy ditė mė vonė, nazistėt filluan pushtimin e Bashkimit Sovjetik, nė kuadėr tė Operacionit Barbarossa.

 

Nė qiell, ne kemi rastėsi qė dielli dhe hėna kanė pothuajse tė njėjtin diametėr vizual, kėshtu njė eklips diellor na lejon tė shohim efektin e kurorės diellore. Pėr mė tepėr, edhe pse pėrbėrja e tyre materiale ėshtė krejtėsisht e ndryshme, Hėna dhe retė nė dritėn e ditės kanė tė njėjtėn ngjyrė dhe shkėlqim.

 

Pėrkime tė mėtejshme qiellore, u parashtruan nga Xho H. Lienhard, profesor si inxhinierisė mekanike dhe Historisė nė Universitetin e Hjustonit, nė librin e tij “Motorėt e naivitetit tonė”, qė tregon rastėsinė interesante tė lindjes dhe vdekjes sė shkrimtarit amerikan MarkTuein.Mė 30 nėntor 1835 nė Florida lindi MarkTuein, teksa nė qiell po fluturonte kometa Hallej, qė kthehet nė afėrsi tė Tokės ēdo 75 vjet. Nė vitin 1909, Tuein ishte 74 vjeē, dhe qė kur ishte nė tė 20-at kishte parashikuar se ashtu si nė lindje, edhe kur tė vdiste, kometa do tė ishte e dukshme nė qiell.

Ai citohet tė jetė shprehur:”Do tė jetė zhgėnjimi mė i madh i jetės sime, nėse nuk do tė iki nga kjo botė me kometėn Hallej. I Plotfuqishmi e ka thėnė:”Tani kėtu dy tė papėrgjegjshėm erdhėn bashkė, dhe do tė ikėn bashkė”’. Tuein pėsoi njė atak nė zemėr mė 21 prill 1910, vetėm 12 orė pasi Kometa Hallei u shfaq nė qeill.

 

Njė tjetėr rastėsi e habitshme, ėshtė se pesha e Piramidės sė Madhe nė Egjipt, vlerėsohet nė gati 6 milionė ton, dhe nėse shumėfishon kėtė me 100 milionė, kemi masėn e pėrafėrt tė Tokės. Pėr mė tepėr, koordinatat e sakta gjeografike tė Piramidės sė Madhe janė 29.9792458 ° N dhe shpejtėsia e dritės ėshtė 299.792.458 metra pėr sekondė.

Nė pamje tė parė, kėto fakte duken shumė tė sakta pėr tė qenė thjesht rastėsi, por shihni sa thjesht ėshtė e arsyetuar e gjitha kjo. Sė pari, ndėrtuesit e piramidave i masnin njėsitė nė kubikė, midis 444 dhe 529.2 mm. Metri si masė, nuk u bė zyrtar deri nė vitet 1700.

 

Njė rend i ngjashėm me pesė shifra, nuk ėshtė veēanėrisht i ēuditshėm ose i jashtėzakonshėm. Njerėzit kanė fituar lotari, qė pėrputhen me sekuenca shumė mė tė gjata sesa vetėm 5 shifra. Ndonjėherė numrat thjesht pėrputhen pa ndonjė lidhje.Pra, pėr shkak se ky argument kėrkon njėfarė sforcimi, mund tė arrijmė nė pėrfundimin se kjo nuk ka tė ngjarė tė jetė tjetėr veēse njė rastėsi. HorasUollpol (1717-1797) ishte anėtar i Dhomės Britanike tė Komunave nė shekullin XVIII-tė, e kishte njė zakon tė “gjente atė qė i nevojitej, sapo e donte”.

Uollpol i dha njė emėr aftėsisė sė tij tė ēuditshme pėr tė gjetur gjėrat papritmas – ‘serendipity’ – qė do tė thotė “gjetjen e diēka nga vėzhgimi i informuar” dhe nė mėnyrė rastėsore. Elementėt kryesorė tė “serendipity”, pėrfshijnė fatin, mundėsinė, kėrkim aktiv dhe vėzhgimin e informuar.

Matja e shansit apo e probabilitetit tė njė rastėsie, lejon dallimin ndėrmjet rastėsive dhe shkaqeve tė lidhura me ngjarjen. Paradoksi i teorisė sė probabilitetit, pėrdoret pėr tė parashikuar ‘rezultatet’ e njė numri tė madh dukurish individuale, edhe pse secila prej tyre mund tė jetė e paparashikueshme.

 

Psikiatri zviceran KarlJung dhe fizikanti teorik zvicerano-amerikan, VolfgangPauli, thanė se rastėsitė e shquara ndodhin nėpėrmjet “sinkronizimit”, tė cilin e pėrkufizuan si njė parim “shkakėsor” lidhės. Teoria Jung-Pauli e “sinkronicitetit” pohon se, ndonėse rastėsitė kanė mungesė tė lidhjes sė dukshme shkakėsore, ngjarjet e tyre tė marra sė bashku kanė kuptim pėr vėzhguesit.

Qė tė “sinkronizohen”, ngjarjet qė duken tė palidhura me njėra-tjetrėn, duhet tė kenė “gjasa tė ndodhin sė bashku rastėsisht”. Megjithėse Jung dhe Pauli, ishin dy nga njerėzit mė tė famshėm qė i kishin dhėnė karakter specieve tona, teoria e tyre shpesh ėshtė vėnė nė pikėpyetje, sepse nėse ndodh diēka, duhet tė kishte pasur njė shans, pavarėsisht sa e vogėl mund tė jetė ndodhja e tij.

Sipas studiuesve DejvidLejn dhe AndreaDiemLejn, nė librin e tyre tė vitit 2010 “Aty ku ligjet e mrekullisė takohen me sinkronicitetin e Jungut”, skeptikėt argumentojnė se ajo qė percepton “sinkroniciteti”, ėshtė thjesht njė shembull i prirjes pėr tė perceptuar gabim lidhjet dhe kuptimin midis gjėrave tė palidhura, dhe se probabiliteti dhe teoria statistikore e paraqitur nė Ligjin e Litėllud, shpjegon raste tė tilla tė mrekullueshme si “tė perceptuara”.

 

AncientOrigins