Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Antologji e poezisė moderne shqipe 5 - Rexhep Shemsiu

REXHEP SHEMSIU

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

REXHEP SHEMSIU

 

 

 

 

 

            Hyrje

  

         Rexhep Shemsiu u lind nė Pėrlepnicė (Gjilan) me 19 prill 1950.

            Shkollėn fillore e kreu nė Vendlindje, gjimnazin nė Gjilan, ndėrsa studimet nė Fakultetin Filozofik tė Prishtinės, nė degėn e Gjuhės dhe letėrsisė frėnge. Qė nga 1 shtatori i vitit 1973 punoi nė punėt e detyrat e punės si prof. i gjuhės dhe letėrsisė frėnge dhe Latinishtes pėr degėn e mjekėsisė nė shkollėn e mesme Teknike “Dragi Popoviq nė Gjilan. Ne fillim u vendosėn nė Stankovec tė ashtu quajturės “R e Maqedonisė prej ku i morėn dhe i evokuan danezet nė Danimarkė.
            Nė Punėn e pedagogut ka qene i pėrkushtuar, serioz, punėtor, i respektuar dhe shume i afėrt e i pranuar nga koleget, nxėnėsit, e prindėrit...

 

            Brenda tre viteve arriti tė  publikoj 9 tituj prej tyre 4 vėllime me poezi:
            1. “Varr ne qiell” I. Ibishi
            2. ”Letėr nga Zemra”
            3. “Kėngė dasme” Ramiz Kadriu 
            4. ”Kėnga ime” Mediana Bislimi


            Katėr vėllime nga fusha e gjuhėsisė tė autorit Mr. Bislim Pireva
            1 “ Gramatike e shkurtėr e shqipes dhe gjermanishtes II".
            2. “Fjalor shqip -gjermanisht 10.000 fjalė e shprehje".
            3. “E folmja shqipe e Jabllanicės sė Medvegjės” - studim
            4. ”Kėngėt dhe ritet e martesės nė Komunėn e Kamenicės - studim dhe “Kroniken “ “shkolla  shqipe ne Komunėn e Medvegjės”
            5. Letėr nga Zemra 1995


 

 

 

NE VETEN E PARE

Jam unė
si uji, ajri e bjeshka
Nė prehrin tėnd
do digjem si eshka;
Pushim gjej nėn hijen e gjakut
se pragu 
e do- t’i dilet hakut...

Jam unė
ku jam e
rėnkoj
egėrsohem
xhindosem
e zbres te pushoj ėmall
provoj tė shuaj atė qė kall...


LETER NGA ZEMRA

Mallit i falem- mendjen ma trete
Atje ku ofshama kohėzgjatje ndjell;
Ngulqimi pėr ty- me ngeli pėrjetė
Det i dalldisur qė kaltėrsi sjell.

Agsholeve freskinė ua dua pėr lakmi
E loti im tė qėndisė pėr mrekulli;
Shikimin qė ke - etjen ma shuan,
Natėn ma ngushėllon-
shpirtin ma ruan.

Ėmbėlsi me mbush e mė lė sy ēel,
Sa here kujtimeve ua zė rrugėn e shkele
Sa herė  me bind se vetėm pėr ty do rroj

Ideal i shtrenjtė me merr nė tendin lumė
Me dallgėt rrėmbyese  dhe me fuqi shumė
Etshėm tė pėrqafoj, s’mundem tė harroj.


PORTRET

Nė kokė me vlojnė tė shumta ide
Trupin ma mpijnė, ashtin ma gėrryejnė;
I ngarkuar me shi-endem sikur re
e pastaj humb pa gjurmė, tretem nė dhe.


PREHJE

Prehem ne kujtim tė saj
pėr t’u bere kėngė pastaj
Kėngė qė sjell pranverė...

Prehem dhe natėn mbas
me pritje tė gjata;
kujtimit i ngarendi pas
kėngėn e thėrras
atė qė e pata...

Prehem e pres me padurim
ecje me durim e e kokėn lartė
qė vetėm nė kėngė gjen ngushėllim
derisa e puth dhe shtrėngoj tokėn.


KUJTIM

Albane Dardane dhe Ti Mėrgim
Dritė e rreze tė shpitit tim
Ngrohtėsi kėrkoni muzg e agim
Pėrpjekje shprese gjer nė amshim

Hapruam pėrroit  me lot e gjak
Na ngelen zemrat nė ēdo hap
Njė dritė hėne na ndihmoi pak
Herė me akull herė me vapė

Tėrė kohėn pa ngrohtėsi
Tė pėrgjakur me lot nė sy
Me ėndrra e mall veē pėr ty
Kaluam mal e kaluam vėrri

Jetojmė ndryshe nė ēdo hap
Lėpijmė gjuhėn pak nga pak
Harrojmė zakon tė ri e plak
Shqipes tonė i ngrehim lak

Tani kohėn masim ditė e natė

Humbim lėshojmė ēdo afat
Me mall ushqehemi lėshojmė shtat
Vuajmė pėr bjeshke kodėr e shpat

Albane Dardane e Ti Mėrgim
Po ju shkruaj kėtė kujtim
Ta kujtoni ēdo agim
Kudo ne lindje e perėndim

Ju shoqėroftė dashuria
Ju bekoftė perėndia
Rrofshi shqip e me  krenari
Nderofshi pėrjetė Nėnėn Shqipėri...!


KOHAIKE!

Rreth tryezės sė stolisur
Rri ulur me njė kodosh
Krejt i heshtur shpirt stisur
Shikim ngrire e zemėr bosh

Nga tė vjen ky pikėllim koti
Pyet kodoshi nuk pėrton
Kėshtu s’ishe te njoh moti
Thoni ē’keni qė nuk ju shkon

Mezi nxjerr njė zė tė fikur
 Nga trishtimi mezi flas
Kodosh koha mė ka ikur
Mė iku hare mė la pa gaz

Nga syri mė rrėshqet njė pikė lot
Sikur shpirti nė dysh m’u nda
Pa dashuri jetoj unė sot
Plot trishtim si i ramė nė bela

Pastaj vuajtje s’ke pa dot
Atėherė te unė shihe sot
shfrytėzo kohėn mos rri kot
Fat i njėjtė do ju gjeje nė mot


MASHTRIM

S'je me ajo qė ishe!
Tani sytė tė shohin ndryshe!
E tėra ke ndėrruar!
Ke perėnduar

Kohėt nuk na deshėn!
Lėkura tė reja na veshėn!
Tuajėn shpejt e mori halli!
Timen ngadalė e dogji malli!

Eh, qė u nisa unė kah Ti!
Pėr pakėz dritė nė kėtė errėsirė
Me mori dallga si gjithnjė!
Mashtrim gjeta pėrsėri!