.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Rrustem Geci

RRUSTEM GECI

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

RRUSTEM GECI

 

 

 

 

 

          

            Hyrje

  

        Rrustem Geci u lind nė Roganė tė Dardanės mė 6. 01. 1950. Mėsimet e para i bėri nė vendlindje , kurse shkollėn e mesme e kreu nė Gjilan dhe Dardanė. Rrusta u kulturua mė tej nė Universitetin e Prishtinės, nė Fakultetin Ekonomik.

            Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, nė Radio Televizionin e Prishtinės. Ndėrsa pas mbylljes sė RTP-sė nga regjimi fashistoid serbian  ai  mėrgon  nė  Dortmund tė Gjermanisė, ku edhe tani jeton e vepron.

 

            Deri mė tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra;

            1. “Demonstratat e luleve”,

            2. “Antolologjia personale"

            3. “Jeta nė Letėr”,

            4. ”Mielli dhe uji”,

            5. “Lirikė”,

            6. “Dridhjet e barit”,

            7. “Atdheu”,

            8. ”Erdhėna”,

            9.  “Arbėreshėt”,

            10. “Shqipėria”,

            11. “Trojet e mia” ,

            12. “Rogana”,

            13. “Heroika”,

            14. “Gacat e prushit”,

            15. “Atdhetarėt”,

            16. “Pasha kėtė tokė”,

            17. “Kanuni poetik”, libri mė i vėllimshėm nė gjuhėn shqipe me poezi, 2 mijė faqe, dhe mbi 23 mijė vargje.

             

            Motivet nė poezinė e Gecit janė motive tė zemrės dhe tė shpirtit. Shndėrrimi i jetės sė jetuar nė tekst poetik, ėshtė natyrshmėria e tė qenit poet. Poezia pėrfiton shumė nga e bukura, nga dashuria.

            Rrustem Geci ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės, prej vitit 1995, dhe ėshtė i pėrfaqėsuar nė gjashtė Antologji me poezi, dhe nė njė Antologji pėr gazetari.

 

 

 

 

P   R   I   Z   R   E   N   I - Poezi promemoriale

 

A  do  tė  jemi  nė   kohė  historike
mbi  Prizren  ende  ka   ré  tė  zeza
rėnia e himnit  s“mund  tė  ndodhė
flaka e kėngėve  vetėm do shtohet

 

Ky qytet  njėzotėsh  i  shqiptarėve
shkruan Gjirokastra pėr Prizrenin
ėshtė pėrtej 7 mrekullive  tė  botės
Prizreni ujin e vet e njeh  nga  etja

 

Ėshtė vullnet  qytetar i shqiptarve
dhe gjak i tė gjithė  shekujve  tanė
qė kombi ynė mė  tė  mos bėj burg
Kosovė e Shqipėri do jemi bashkė

 

Atdheu, po kuvendon  nė  Prizren
Nė  shtėpinė - shekull   tė Lidhjes
aty ka  njė  atdhé  qė  po  vendosė
Prizreni tė jetė Vlora e shqiptarve

 

A do ta  bėjė  kėtė  histori  Atdheu
qė nė  Prizren  tė shpallet bashkimi
retė  nė  qiell  mund  tė  kenė  rrufe
po nusja jonė  kėtu do bėj betimin !..

 

 

 

KANUNI POETIK

 

Eja muzė e ngadhėnjimit tė artit

fletė e ēdo dite, muaji dhe viti

kjo kohė mė bėn tė vet-digjem

me bashkudhėtaren time, poezinė

 

Rritu bimė e gjuhės dhe e fjalės

ti qė vjen nga gjiri tragjik i jetės

ji shpėrthim i flakėve tė shpirtit

je lavdi e popullit tė pėrgjakur

 

Nė shpirtin vullkanor tė poezisė

bėrė i kam betejat e secilit varg

nė jetėn biologjike tė kėtij libri

je nėnėmadhja e arbėrimit tonė

 

Shqipėri, unė e ti jemi njė gjak

qė nga pellazgėt e lashtė e Iliria

tokat tona qenė shesh i luftėrave

dhe arenė gjaku e perandorive

 

Kosovė, kryengritėse e kėngės

stėrmbesė e dardanėve tė Trojės

nė trup ende ke plagė tė gjakut

nga fqinjėt qė tokat na i grabitėn

 

2

 

Liri, bėje dorėn grusht, mos u jep

me emrin tėnd u rritėm betejave

pėr ty dashurova mes plumbave

pėr ty i rashė grusht dallgėthyesve

 

Nuk ka paqe pėr lumin me vaj

nuk ka paqe pėr lumin e ndarė, me

pikėn e gjakut i kėndoj bashkimit

liri, kėngės dua t“i shkojė nė fund

 

Hėnė ėshtė dhe pjesa qė s“ndritė

diell ėshtė dhe nata qė e jetojmė

me pellazgėt jemi njėgjakėsh

shqiptarėt kudo janė njė vėlla

 

Atdhe, hapi arkivat e dhimbjes

nė pasqyrė i shoh armiqtė e mi

kjo botė qenka vėrtet me pėrrallė

Shqipėri ka vetėm nė gjuhėn time

 

Digjet e piqet kjo botė n“zjarrmi

Kosovės kudo ngulmon gjak i ri

arti i ēlirimit nuk njeh kufij

nė tė gjitha kohėrat ka emrin, liri!..

 

 

 

ADRESA

     

Krejt  nė  fillim  ishte toka

ishte  ajri, fryma  dhe shiu 

dielli, mėngjeset, mesdita

pemėt e  egra  tė  fushave

 

Krejt  nė  fillim  ishte  rėra

shkretėtira e territ tė gjelbėr

shija e  bukės  dhe  kripės

zanafilla  e  plotė  fillimeve

 

Krejt nė fillim  ishte zjarri

mendja   qė   s“ mbyll   sy

e krejt mė pastaj ia behėn

lulet e kopshtit,tė lashtat 

 

Krejt nė fillim ishte ugari

mbjellja farėrave  nė tokė

arbėrimi  i   emėrvendeve

dhe mbėltimi  i  tė folmes

     

                            

POETI

     

Nė  poezi  ėshtė  gjaku  im

Kosova e tė gjitha kohėrave 

sa herė qan a ngec historia

veton dhe bubullon poezia

 

Midis ajrit, frymės dhe ujit

midis bimėve  dhe bėmave

jeta jonė  jo  rrallė pluskon

nė  heshtje  dhe  pa  beteja

 

Koha   na   do  si   do  vetė

jo  ashtu  si  e  ( duam ) ne

ėndrrės zėshėm  i  thėrras

po edhe  ajo mė del e zėnė

 

Dhjamin dhe metaforat zih

asnjė  lloj  i  artit  si  duron

poezia  ndjehet  e  trishtuar

sa herė me emėr shenjėzon

 

 

LULET E KUQE TĖ MARSIT

 

Tė  gjitha  eposet  janė zgjuar

fushės sė  gjelbėr  tė Kosovės

brenda ėshtė muza dardanėve

brenda ėshtė Shqipėria etnike

 

Tė gjitha eposet   janė  zgjuar

me vete  sjellin  pluhur e tym

tė  sulmuara   janė  tre  Trojat

dhe kullat me gur tė  Olimpit

 

Tė gjitha  eposet  janė  zgjuar

nė grimcat  magjike  tė  fjalės

pėr tė pėrjetshmin tonė  atdhé

pėr  tė  pėrjetshmen, Shqipėri

 

Tė gjitha  eposet  janė  zgjuar

fushės sė gjelbėr tė  Kosovės

tė ruajnė qenien dhe  shpirtin

gjakun  gjuhėsor   tė  shqipes

 

 

E ĖMBLA E GJUHĖS

 

Nė  artin   e  gjuhės   sė  folur

nė artin  e  gjuhės  sė shkruar

gjeni e gjuhės-fjalėt i mbjellė

gjeni  e  gjuhės,  fjalėt  i  rritė

 

Pėr mija vjet  tė  gjuhės  sonė

nė dheun  ku  rrėnjėzon  bari

edhe  toka  flet  s“i flasim  ne

dhe gjuha qeshė si qeshim ne

 

Nė sintaksė ku lulėzon gjuha

ēdo shkronjė  ka diellin e vet

qė nga mėngjesi  e  nė  muzg

nė gjuhė shndritė njė jetė e re

 

Gjuha ime, ti udhėn mirė e di

marsho me  gjakun shkrimor

ti je njėlloj si perėndia, me ty

kam  fjalėn  e  gjaktė tė tokės

 

 

ALBANI

 

Jam  popull  gjysh  i  Evropės

popull gjysh  i  gjuhėve tė saj

krijues i qytetėrimit tė lashtė

popull pellazgo-iliro-shqiptar

 

Jam  Dardan  i   IIirisė,  jam  i

njėjtė  me  Dardanėt e Trojės

Jam njėgjakėsh me pellazgėt

shqiptar prej 13 mijė vjetėsh

 

Njerėzimit i dhamė qytetėrim

I dhamė  edhe – Njėperėndinė

kėsaj bote i dhamė katėr Papė

njė Skėnderbeg e Nėnė Terezė

 

Jam  popull  gjysh  i   Evropės

popull gjysh i gjuhėve  tė  saj

kėshtu e thotė Pindari, kėshtu

ėshtė e bardha mbi tė  zezėn!..

 

 

ZALLAMAHI

 

Nė kėtė  qytet   pa  ekstazė

thonė se dikush  ka vdekur

qytetarėt kudo  janė tubuar

por ata s“din  kė e varrosin

arkmort s“ka, as  tė vdekur

njerėzit  janė  grumbulluar

dhe dikė duan  ta  varrosin

Nė  kėtė  qytet  pa  ekstazė

ka aq shumė fantazma,dhe

vjedhės tė  thashethemeve

qė vuajnė nga plagėt pa zė

dhe  nga  hijet  e  hiadhave

thėrritėsit   e    fantazmave

duan njė  mort  pa arkmort

qytetarėt janė grumbulluar

( zėra  kafshėsh dėgjohet )

ata duan  ta  varrosin  dikė

por s“dinė  kė  ta  varrosin

zallamahinė  apo  vetveten