Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Meditime 3 - SHISHJA ME BOJĖ TĖ ZEZĖ

 Bartur nga FB  Mėsimi

SHISHJA ME BOJĖ TĖ ZEZĖ

 

Unė e pashė me sytė e zemrės dhe me sytė e pėrvojės sime nė jetė, dhe ajo qė dallova ishte se ai burrė kishte ardhur me bojėn e tij tė fytyrės. Bojė tė cilėn refuzoi ta derdhė para tė gjithėve dhe nuk pranoi tė lypė duke nxirė fytyrėn e tij.

 

 

Ishte njė mėsues shumė i ditur por edhe i pasur njėkohėsisht. Njė ditė kur po u jepte mėsim nxėnėsve tė tij, vjen njė burrė i panjohur me njė shishe tė zezė nė dorė dhe u ul mes tyre. Askush nuk e njihte atė njeri, por dukej njeri me karakter tė fortė dhe shumė i pikėlluar. Mėsuesi nuk reagoi dhe vijoi shpjegimin. I panjohuri dėgjonte gjithė kureshtje dhe nuk fliste asnjė fjalė.

Njė moment, mėsuesi ndali mėsimin dhe iu drejtua: "Zotėri, mos ke ndonjė pyetje apo hall, dhe si mundem tė tė ndihmoj?" Burri ngriti kokėn dhe u pėrgjigj: "As njėrėn dhe as tjetrėn. Unė jam tregtar dhe nė pazar mė folėn shumė pėr ju dhe dijen tuaj. Bazuar nė atė qė dėgjova, erdha t'ju shes kėtė shishe me bojė e cila nuk ēmohet me para. Jam betuar nė kėtė jetė, qė kėtė bojė tė zezė tė mos ia shes askujt pėrveē njė burri tė urtė dhe me dinjitet. Dhe me aq sa pashė kėtu midis jush, jam i bindur se ti meriton ta blesh kėtė shishe".

Mėsuesi e mori shishen nė dorė dhe po e vėshtronte me kureshtje bojėn e zezė nė tė. Rrotullo andej e rrotullo kėtej, herė habitej e herė rrudhte ballin. Por nė fund pasi mendoi pėr pak, e pyeti:

-"Sa e shet?"

-"Pesėdhjetė monedha ari", i tha tregtari.

-"Janė shumė pak, do ta blej njėqind monedha ari", i tha mėsuesi.

-"Dua vetėm pesėdhjetė monedha, as mė shumė e as mė pak", tha tregtari.

Mėsuesi i ditur urdhėroi djalin e tij tė sjellė monedhat dhe e bleu shishen. Tregtari u largua duke i shprehur mirėnjohje mėsuesit. Pasi pėrfundoi mėsimin, mėsuesi i ditur shkoi tek dhoma e tij tė ēlodhej. I biri u bė shumė kureshtar, ēfarė ishte kjo bojė qė kushtonte 50 monedha? E hapi shishen dhe pasi e pa mirė, vuri re se ajo ishte thjesht njė bojė si gjithė tė tjerat e cila nuk kushtonte mė shumė se 2 monedha. Me zemėrim shkoi tek dhoma e babai tė tij dhe i tha:

"Baba! Tė ka mashtruar ai tregtari i huaj! Pėr zotin tė ka shitur njė bojė tė zakonshme. Mori 50 monedha pėr njė shishe bojė tė zezė! Se kuptoj nėse mė duhet tė ēuditem me djallėzinė e tij apo me naivitetin tėnd".

 

 

I dituri buzėqeshi dhe i tha: "Bir, ti e pe me sytė e ballit dhe dallove qė ajo ishte thjesht njė bojė e zakonshme. Dhe ke tė drejtė, e vura re edhe unė. Por unė e pashė me sytė e zemrės dhe me sytė e pėrvojės sime nė jetė, dhe ajo qė dallova ishte se ai burrė kishte ardhur me bojėn e tij tė fytyrės. Bojė tė cilėn refuzoi ta derdhė para tė gjithėve dhe nuk pranoi tė lypė duke nxirė fytyrėn e tij. Ai kishte njė hall dhe i duheshin 50 monedha. Kur unė i ofrova 100 ai nuk pranoi sepse i duheshin vetėm 50. Ai burrė po mė lypte para pėr tė zgjidhur hallin e tij. Jam shumė i lumtur qė e kuptova domethėnien e fshehtė tė fjalėve tė tij dhe ia ruajta bojėn e fytyrės.

Ai burrė mė tha troē, mos lejo qė kjo bojė e zezė tė mė nxijė fytyrėn, bėj sikur e blen dhe mė jep aq para pėr tė cilat kam nevojė. Nė tė kundėrt do tė dal tė lyp tek persona pa karakter tė cilėt do tė ma nxijnė fytyrėn. Ai ishte njeri fisnik qė e ruante bojėn e fytyrės duke mos u pėrulur nė ēfarėdo situate dhe nuk pranon tė lypė".

 

Mėsimi:

Nėse mundesh ta kuptosh nevojėn e hallin e tjetrit pa ta treguar, bėje dhe ndihmoje sa tė mundesh. Vizitoji dhe interesohu pėr gjendjen e familjarėve, fqinjėve dhe njerėzve tė dashur, ndoshta, mund tė jenė nė hall tė madh, por qė fisnikėria dhe dinjiteti nuk i lejon ta derdhin bojėn e fytyrės duke lypur. Zgjidhua hallin pa u ndjerė.

Njė i zgjuar ka thėnė: "Nėse nuk e dėgjon dot heshtjen e mikut tėnd, s’ke pėr ta dėgjuar dot as fjalėn e tij.”