Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Psikologji 3 - SHTATĖ ZAKONET E NJERĖZVE MĖ TĖ LUMTUR NĖ BOTĖ

https://bota.al

SHTATĖ ZAKONET E NJERĖZVE MĖ TĖ LUMTUR NĖ BOTĖ

 

Falja ju jep mundėsinė t’i shihni gabimet si pjesė tė jetės, tė cilat mund tė ofrojnė pėrvoja tė jashtėzakonshme dhe leksione sesi tė rriteni mė tej. Studimet e ndryshme tregojnė se falja mund tė ndihmojnė qė tė mos fiksoheni pas njė momenti, por tė shihni pėrpara, pasi vetėm kėshtu do tė mund tė gėzoni jetėn plotėsisht.

 

 

 

Nuk ka kohė mė tė mirė se sa tani pėr tė menduarit nė lidhje me marrjen e disa kėshillave tė menēura pėr tė siguruar lumturinė personale. Ajo ēfarė vazhdon tė pohojė shkenca, ėshtė se tė menduarit dhe tė bėrit gjėra pozitive gjatė javės suaj tė punės, nuk janė tė mira vetėm pėr shėndetin tuaj, por janė shumė pozitive veēanėrisht pėr biznesin. Ja cilat janė 7 zakonet e njerėzve tė lumtur, bazuar nė kėrkimet e ndryshme shkencore.

 

1. Ata zgjedhin mirėsinė

Ndėrsa shumica e drejtuesve tė biznesit nuk mendojnė qė mirėsia tė ketė ndonjė ndikim nė sipėrmarrjen e tyre, provat dėshmojnė tė kundėrtėn? Studimet e Xhonatan Heid nga Universiteti i Nju Jorkut sugjerojnė se kur kolegėt e ndihmojnė njėri-tjetrin, kjo e shton ndjenjėn e tė qenit mirė tek kėta persona.

Kjo ėshtė diēka qė Haidt e quan “ngritje lart”. Dhe kur ne ndjehemi lart shpirtėrisht kur shohim njė akt mirėsie, kemi mė shumė tė ngjarė qė tė sillemi edhe vetė me dashamirėsi. Nga ana tjetėr, mirėsia krijon mirėsi, dhe pėrmirėson bashkėpunimin dhe produktivitetin ndėrmjet grupeve nė njė kompani.

 

2. Ata falin shpesh

Falja ju jep mundėsinė t’i shihni gabimet si pjesė tė jetės, tė cilat mund tė ofrojnė pėrvoja tė jashtėzakonshme dhe leksione sesi tė rriteni mė tej. Studimet e ndryshme tregojnė se falja mund tė ndihmojnė qė tė mos fiksoheni pas njė momenti, por tė shihni pėrpara, pasi vetėm kėshtu do tė mund tė gėzoni jetėn plotėsisht.

 

3. Ata janė natyrshėm shumė kuriozė

Disa studime sugjerojnė se njerėzit kureshtarė kanė marrėdhėnie mė tė mira, lidhje mė tė forta dhe njė jetė sociale shumė aktive. Nė fakt, njerėzit e tjerė tėrhiqen mė lehtė dhe ndihem me komodė kur kanė pėrballė individė tė tillė.

 

4. Ata shprehin vazhdimisht mirėnjohje

Disa studime kanė treguar se ndjenja e thellė e mirėnjohjes, mund ta rritė deri nė 25 pėr qind nivelin e lumturisė, dhe tė ndihmojė nė zvogėlimin e ankthit dhe depresionit. Ka shumė prova qė tregojnė se njerėzit mirėnjohės gėzojnė njė shėndet mė tė mirė dhe flenė mė mirė gjumė.

 

5. Ata janė bujarė

Nė njė studim mbi mė shumė se 600 amerikanė lumturia pėrcaktohej nga sasia e parave qė ata u jepnin atyre qė kishin nevojė. Sa mė shumė para qė u jepnin tė tjerėve, aq mė tė lumtur ishin ata. Edhe shkenca gjithashtu konfirmon se dhėnia ėshtė diēka shumė e mirė pėr shėndetin tonė dhe ngjall mirėnjohjen. Njė studim i Harvard Business School, arriti nė pėrfundimin se edhe shpėrblimet emocionale janė mė tė mėdha kur bujaria jonė ėshtė e lidhur me tė tjerėt.

 

6. Ata praktikohen tė jenė tė duruar

Nė njė studim tė vitit 2012, studiuesit zbuluan se njerėzit mė tė duruar, arrijnė mė shumė progres drejt qėllimeve tė tyre, dhe janė mė tė kėnaqur kur i arrijnė ato (sidomos nėse ato kanė qenė tė vėshtira), krahasuar me njerėzit mė pak tė duruar.

Studime tė tjera, kanė zbuluar se njerėzit e duruar kanė prirjen tė pėrjetojnė mė pak depresion dhe emocione negative, dhe mund tė pėrballen mė mirė me situatat stresuese. Pėrveē kėsaj, ata ndjejnė mė shumė mirėnjohje, janė mė shumė tė lidhur me tė tjerėt, dhe pėrjetojnė njė ndjenjė mė tė madhe tė bollėkut.

 

7. Ata mbajnė njė ditar mirėnjohjeje

Shkenca thotė se ju mund ta trajnoni trurin tuaj qė tė jetė i lumtur dhe optimist, nė rast se shėnoni nė njė ditar, ēdo 3 ditė, gjėra pėr tė cilat ju jeni mirėnjohės, dhe kėtė bėjeni pėr 21 ditė rresht. Sipas studimit, kur e rrisni nivelit tuaj tė pozitivitetit, truri juaj performon mė mirė sesa nė njė atmosferė negative, neutrale, apo stresuese.