Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Psikologji 3 - SI E DINI SE DIKUSH ME TĖ VĖRTETĖ JU DO?

OSHO - Bhagwan Shree Rajneesh

Pėrktheu:Valdet FETAHU

 

SI E DINI SE DIKUSH ME TĖ VĖRTETĖ JU DO?

 

            Poetet e artistėt dine tė dashurohen gati ēdo ditė. Dashuria e tyre ėshtė si trėndafili, dhe derisa ėshtė aty, ajo ėshtė aq e aromatike, aq e gjallėruar, dhe vallėzon me bukurinė e saj nė erė, nė shi e nė diell. Por kur vjen mbrėmja, ajo edhe mund tė kalojė, dhe asgjė nuk mund tė bėni pėr ta ndaluar. Kjo dashuri e thellė e zemrės ėshtė si goditje ere e cila hynė nė dhomė, sjell freski, dhe shkon. Nuk mund ta ndalni erėn me duar.

 

 

 

            Ekzistojnė tri nivele nė njeriun: trupi fiziologjik – trupi psikologjik, mendja – dhe qenia e tij, esenca e tij e pėrhershme. Dashuria mund tė ekzistojė nė tė tri nivelet, por cilėsia e dashurisė mund tė jetė e ndryshme. Nė nivelin fiziologjik, trupor – ajo ėshtė vetėm seks. Mund ta quani dashuri, sepse fjala dashuri tingėllon poetikisht dhe bukur; 99% e njerėzve seksin e quajnė dashuri. Seksi ėshtė biologjik, fizik. Kimia juaj, hormonet tuaja – gjithēka materiale ėshtė e pėrfshirė nė tė. Dashuroheni nė femėr apo mashkull. A mund ta pėrshkruani saktė se me ēfarė ajo femėr ju ka joshur? Sigurisht se nuk mund ta shihni qenien e saj, se nuk e njihni as qenien tuaj. Nuk mund ta njihni as psiken e saj, sepse t’ia lexosh dikujt mendimet nuk ėshtė fare e lehtė. Pra, ēfarė keni parė nė atė femėr? Diēka fizike, kimike, diēka nė hormonet tuaj ėshtė tėrhequr nga ana e hormoneve tė femrės, fizika dhe kimia e saj. Kjo nuk ėshtė ēėshtje dashurie, por kimie.

            Mendoni edhe njėherė. Femra nė tė cilėn jeni dashuruar shkon te mjeku dhe ndryshon gjininė, dhe tani i rritet mjekra. A do ta doni tutje? Asgjė nuk ka ndryshuar, vetėm kimia, vetėm hormonet. Ku ėshtė tash dashuria juaj?

            Vetėm 1% e njerėzve kanė hyrė pak mė thellė. Poetėt, piktorėt, muzikantėt, kėngėtarėt e valltarėt kanė mjaft ndjeshmėri tė ndjejnė atė qė e tejkalon truporen. Ata mund ta ndjejnė bukurinė e Shpirtit, ndjeshmėrinė e Zemrės, sepse edhe vetė jetojnė nė atė nivel.

            Mbajeni mend kėtė si rregull tė pėrgjithshėm: Nuk mund tė shihni mė larg se aty ku banoni vetė. Nėse jetoni nė trupin tuaj dhe mendoni se jeni vetėm trup, atėherė mund tė jeni tė joshur vetėm nga trupi i dikujt tjetėr. Ky ėshtė niveli trupor. Por, muzikanti, piktori, shkrimtari apo poeti jeton nė nivelin tjetėr. Ai nuk mendon, ai ndjen sepse jeton me zemėr dhe mund ta ndjej zemrėn e personit tjetėr. Kjo shpesh ėshtė quajtur dashuri. Kjo ėshtė e rrallė – them ndoshta 1% e rasteve – por kohė pas kohe ndodh.

            Pse shumica njerėzish nuk shkon nė nivelin e dytė ku ėshtė aq bukur? Kėtu qėndroni problem: gjithēka ėshtė bukur, por ėshtė gjithashtu shumė e ndjeshme. Nuk ėshtė e punuar prej ēekani, por nga xhami lehtė i thyeshėm, e kur pasqyra bie e thyhet, nuk ka mėnyrė qė prapė tė ngjitet. Njerėzit frikėsohen tė mos kurthohen shumė thellė. Tė mos i prekin nivelet e brishta tė dashurisė, sepse nė kėtė nivel ėshtė pabesueshėm bukur por edhe pabesueshėm e ndryshuar. Ndjenjat nuk janė si shkėmbinjtė, ato janė si petalet e trėndafilit. Mė mirė ėshtė tė keni trėndafil prej plastike, sepse gjithmonė do tė jenė aty dhe mund ta lani me ujė pėr ēdo ditė dhe tė duket i freskėt. Gjithashtu, mund ta spėrkatni me parfum francez. Nėse ngjyra i zbehet, prapė mund ta ngjyrosni. Plastika ėshtė njė nga gjėrat mė tė pashkatėrrushme nė kėtė botė, ėshtė stabile dhe e qėndrueshme. Pėr kėtė arsye njerėzit qėndrojnė nė nivelin fizik tė dashurisė. Kjo ėshtė sipėrfaqėsore, por stabile.

 

 

            Poetet e artistėt dine tė dashurohen gati ēdo ditė. Dashuria e tyre ėshtė si trėndafili, dhe derisa ėshtė aty, ajo ėshtė aq e aromatike, aq e gjallėruar, dhe vallėzon me bukurinė e saj nė erė, nė shi e nė diell. Por kur vjen mbrėmja, ajo edhe mund tė kalojė, dhe asgjė nuk mund tė bėni pėr ta ndaluar. Kjo dashuri e thellė e zemrės ėshtė si goditje ere e cila hynė nė dhomė, sjell freski, dhe shkon. Nuk mund ta ndalni erėn me duar.

            Te paktė janė ata qė janė tė guximshėm t’i lėshohen jetės e cila pėrditė ndryshon. Pėr kėtė arsye vendosin tė dashurohen nė mėnyrė tė sigurtėn nė atė qė e dinė se ėshtė e besueshme. Nuk e di se cilin lloj tė dashurisė ju e njihni – ndoshta llojin e parė, ndoshta tė dytin, Dhe jeni tė frikėsuar.  Kur arrini tek qenia juaj. Ēfarė do tė ndodhė me dashurinė tuaj? Sigurisht se do tė zhduket – por s’do tė humbni thuajse asgjė. Lloji i ri i dashurisė do tė ngritėt, ajo qė paraqitet njė nė njė milion njerėz. Kjo dashuri mund tė quhet “plotėsim me dashuri”

            Llojin e pare tė dashurisė duhet quajtur ‘seks’. Llojin e dytė duhet tė quhet ‘dashuri’. E lloji i tretė do tė duhej tė quhet ‘plotėsim me dashuri’ – kjo ėshtė cilėsi qė nuk iu ėshtė drejtuar askujt – nuk ėshtė posesive dhe nuk e pranon se dikush tjetėr ju posedon. Njė dashuri e tillė ėshtė aq rrėnjėsore, revolucion (radikal), sa qė vėshtirė e kam ta prezantojė. Gazetarėt mė pyesin: “Pėrse kėtu ka aq shumė femra?” Dukshėm pyetje e rėndėsishme dhe befasohen kur iu them – “Unė jam mashkull.” Atėherė mė kanė shikuar me dyshim. Iu kam thėnė: “Ėshtė e qartė se kėtu do tė ketė edhe shumė mė shumė femra pėr arsyen e thjeshtė – sepse gjatė jetės sė tyre kanė mėsuar vetėm seksin, dhe nė raste tė rralla pak ēaste dashurie. Por nuk kanė mėsuar TĖ DUASH! Madje edhe meshkujt qė i shihni kėtu kanė zhvilluar vetitė femėrore qė bartin me vete dhe qė kanė qenė tė ndrydhura nga shoqėria rreth tyre.”

            Qė nga fillimi ju i thuani djalit: “Ti je djalė e jo vajzė. Sillu si djalė. Vajzat qajnė, ti mos. Sillu si burrė.” Dhe kėshtu ēdo djalė fillon t’i hedhė vetitė femėrore tė tij. E krejt ēfarė ėshtė e bukur ėshtė femėrore. Nė fund mbesin vetėm mbetjet barbare shtazore. I vetmi funksion i mbetet tė lindė fėmijė. Vajzat nuk guxojnė tė kenė veti mashkullore. Nėse duan tė ngjiten ne pemė, menjėherė i ndalojnė: “Kjo ėshtė pėr djem e jo pėr vajza.” Ēuditshėm! nėse vajza dėshiron tė ngjitet nė pemė kjo vetvetiu ėshtė arsye pėr ta lejuar atė.

            Nė tė gjitha shoqėritė gjatė historisė, pėr burra dhe gra, janė punuar veshje tė ndryshme. Kjo nuk ėshtė e drejtė, sepse ēdo mashkull ėshtė gjithashtu edhe femėr. Sepse ėshtė krijuar nga dy burime: babai tė tij dhe nėnės sė tij. Tė dytė kanė kontribuar nė krijimin e tij. Dhe ēdo femėr gjithashtu ėshtė edhe mashkull. Ne i kemi shkatėrruar qė tė dytė. Femrat trimėrinė, aventurėn, gjykimin dhe logjikėn e tyre e kanė humbur, sepse ėshtė besuar se kėto janė veti mashkullore, e meshkujt kanė humbur simpatinė e tyre, ndjeshmėrinė e tyre, ngushėllimin dhe gjentilitetit dhe tė dy gjinitė ekzistojnė pėrgjysmė. Ky ėshtė problem mė i madh qė duhet zgjidhur – sa i pėrket ēėshtjes sė njeriut.

            Sanjasinėt e mi duhet tė jenė tė dyja, gjysmėmashkull dhe gjysmėfemėr, dhe kjo i pasuron. Atėherė i keni tė gjitha karakteristikat qė janė tė qasshme pėr njeriun, e jo vetėm gjysmės. Duke arritur tek pika e Qenies ju rrethon vetėm njė veti e dashurisė – si aromė.

            Gazetarėt mė kanė pyetur: A e do Shillėn?” Iu kamė thėnė: “natyrisht, por unė  dua aq shumė femra sa nuk ua di emrat. Dhe jo vetėm femrat, unė i dua edhe meshkujt, sepse janė gjysmėfemra.” Me njė milion sanjasinė nėpėr gjithė botėn, unė nuk mund tė bėj me gisht vetėm nė njė person e tė them: “Unė e dua kėtė njeri.”, unė mund vetėm tė them: “Unė dua!”. Kush ėshtė i gatshėm tė pranojė dashurinė time, le ta merr – ajo ėshtė aty. Pėr kėtė arsye mos keni frikė, brenga juaj ėshtė e arsyeshme. Ajo qė mendoni se ėshtė dashuria do tė zhduket, por ajo qė do zė vendin e saj ėshtė shumė e madhe dhe pafund. Do tė mund tė dashuroni duke mos u lidhur. Do tė mund tė doni shumė njerėz, sepse nėse dashuroni vetėm njė njeri, do tė mbeteni tė varfėr. Vetėm njė person do tė mund t’ju jap njė pėrvojė dashurie, por shumė njerėz dashurojnė. Do tė mahniteni kur ēdo person t’u jep ndjenjė tė re, kėngėn e re, formėn e re tė dalldisė. Pėr kėtė arsye unė jam kundėr martesės. Nė vizionin tim martesėn si institucion duhet ndėrprerė. Njerėzit mund tė jetojnė bashkė nėse dėshirojnė, por kjo nuk ėshtė e kushtėzuar ligjėrisht. Duhet tė kemi lirinė e lėvizjes sa mė shumė qė ėshtė e mundur, pėrvojėn e dashurisė. nuk duhet tė jeni posesiv, dėshira pėr posedim e shkatėrron dashurinė. Dhe nuk duhet tė lejoni qė dikush t’ju posedoj, sepse edhe kjo njėjtė e shkatėrron dashurinė.

            Tė gjithė njerėzit e meritojnė tė jenė tė dashuruar. Nuk keni nevojė tė lidheni pėr njė person gjithė jetėn. Kjo ėshtė njė nga arsyet pėrse njerėzit nė gjithė botėn mėrziten. Pėrse nuk mund tė qeshin si ju, nuk mund tė vallėzojnė si ju? Ata janė tė lidhur me zinxhirė tė padukshėm: martesa, familja, burri, gruaja, fėmijėt. Janė tė stėrngarkuar me obligime, pėrgjegjėsi, flijim. E ju dėshironi tė qeshni, tė vallėzoni, kėndoni dhe tė jeni tė lumtur? Prisni tė pamundurėn! Lirojeni dashurinė nga posesiviteti. Por kjo mund tė ndodhė vetėm nėse nė meditimin tuaj zbuloni thelbin tuaj. Nuk ka trajnime - unė ju them: “Pėr ushtrime, shko sonte tek femra tjetėr.” Asgjė nuk do tė fitoni, vetėm mund ta humbni gruan tuaj! Nė mėngjes do tė jeni pahijshėm tė befasuar. Nuk qėndroni fakti tek ushtrimi, por tek zbulimi i qenies suaj. Me zbulimin e qenies suaj krijohet “plotėsimi i dashurisė” jo egoiste. Atėherė thjesht dashuron. Dhe kjo vazhdimisht zgjerohet; sė pari njerėzit pastaj kafshėt, pemėt, malet, yjet. Dhe do tė vijė dita kur i gjithė universi do tė bėhet dashnorja juaj. Ky ėshtė potenciali juaj. Dhe kush nuk e shfrytėzon kėtė kot e ka shpenzuar jetėn.

          Po, do tė duhet tė humbni disa gjėra, por ato janė tė pavlerė. Aq shumė do tė fitoni saqė nuk do tė mendoni pėr ato qė keni humbur. “Plotėsimi i dashurisė” i pastėr, qė depėrton nė thelbin e ēdo qenie njerėzore – kjo krijohet nga cilėsia e meditimit tė heshtur dhe depėrtimit tė thellė nė qenien tuaj. Unė vetėm po pėrpiqen t’ju detyroj. Mos keni frikė tė humbni atė qė keni.