Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

GAZETA METRO

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Kulturė 7 - SIKUR TA PREKJA DIELLIN

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

      

SIKUR TA PREKJA DIELLIN

 

 

Librin e autorit Xhevahir Cirongo "Sikur ta prekja diellin" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

 

„Literaturė“

 

 

(E falėnderoj pėrzemėrsisht autorin)

 

  

NĖ BRIGJET E SHPIRTIT   

 

Lamtumirė, o mik i dashur

Ike pa mė folur si flladi i erės,

Nėpėr rrugėt e grisura tė botės.  

U  tretėn mendimet  nė ēdo fjalė

Ashtu, mbi qepallė tė pėrgjumura,

Lumturia e dashuritė qėndisur nė shami.

Por, prapė o mik i dashur ti erdhe

Me lamtumirėn e diellit – dashuri,

Si dallgė deti vrapuan tek unė

E qėndruan nė brigjet e shpirtit tim.

 

Durrės, 13 Maj  2016

 

 

PUTHJET ATY NGELĖN

 

Vėshtrova tutje nė horizont mes reve

Dhe zgjata si shtizė krahėt t’i prekja ato,

Ashtu, pa dashur m’u thyen si njė pasqyrė

Mendmet dhe ėndrrat tek ajo re.

 

Pse vallė ndodh kėshtu te ty o njeri?!

Sa herė ėndėrron pėr tė puthur ato re,

Tė treten mendimet e tė humbasin nė horizont,

Eh, kėshtu qėnka thėnė,  nesėr do bėhemi dhe.

 

Prapė, tutje vėshtrimet i ndala te ajo re

Si dy tė dashuruar nga larg ne u pėrqafuam;

Dhe zjarrin e dashurisė atje mes reve

Asaj  dhe mua nė kaltėrsi puthjet aty ngelėn.

 

Durrės, 5 Qershor 2016

 

 

ESHTRAT E PĖLLUMBIT

 

Eca, ashtu ngadalė mbi atė lėndinė

I vetmuar  dhe me plagėn  -  trishtim,

Edhe gjethet e pemėve ishin zverdhur si dylli

Qė tė dy, as vet s’e dinim ē’kish ndodhur

Njė tragjedi fshehur ajo lėndinė mbante nė gji.

 

Ishte kohė e largėt qė kish ndodhur, sigurisht                                   

Rėkonte toka dhe eshtrat nga ajo tragjedi,                             

Njė korb i pashpirt i zuri  besės  pusi                                 

Ah, atij pėllumbi tė paqes i vrau                                         

Tė shtrenjtėn – Liri!

 

Kohėt e largėta  si hekuri ishin ndryshkur

Sigurisht, edhe lulet aromė s’kishin mė;

Te eshtrat e pėllumbit tė paqes

Lotin e hidhur dhe ngushėllimin e fjalėve

U linin eshtrave ēdo ditė aty.

 

U lutem, hapeni atė varr pėllumbi

Kėmbanat e shekujve aty dėgjohen edhe sot,

Te  hapi im,  koha histori na  thėrret

Pėllumbi dėshmor ka vetėm jetė.

 

Hapeni atė varr o njerėz tė mirė

S’e nė eshtrat e gjoksit tė atij pėllumbi;

Do tė gjeni tė shkruar me gjak

Fjalėt plotdritė: Atdhe, shqiponjė e Liri!

 

Durrės, 9. 06. 2016

 

 

TE LULET E BLIRIT

 

M’u shfaqėn ėndrrat, ashtu pa pritur

Te liqeni i kaltėr i shpirtit tim,

Zambakėt e bardhė vallzonin atje

Dhe vesa nėpėr fije bari

Putheshin nėn rrezet e arta tė diellit.

 

Mė prit e dashur, bėj  pak durim

Nėpėr  rrugėt e atdheut do ecim tė dy;

Te lulet e blirit u rritėn dashuritė

Dhe yjet buzėqeshnin e pėrqafonin fėmijtė.

 

Poezi nga libri "Sikur ta prekja diellin"