Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Kulturė 7 - TOMORRI  QIELL PERĖNDIE

Shkruan: Nebi DRAGOTI-Kritik

      

TOMORRI  QIELL PERĖNDIE

 

 

Librin e autorit Xhevahir Cirongu, "Tomorri qiell perėndie" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

„Literaturė“

 

 

(E falėnderojmė pėrzemėrsisht autorin)

 

 

 

            Fjalė pėr autorin

 

            Autori i librit  qė keni nė dorė, Xhevahir Cirongu ėshtė i afirmuar nė fushėn e publicistikės nė shtypin lokal dhe atė qėndror. Ka gamė tė gjėrė lėvrimi nė fushėn e prozės si: tregimin,reportazhin, skicėn, essen-nė, etj. Pasqyron nė mediat elektronike shkrime tė karakterit social duke pasqyruar evenimente kulturore, pėrkujtimore datash historike dhe festash.  Nė fushėn e publiēistikės ka mbi dyzet vite qė boton brenda kufijve tė Shqipėrisė dhe jashtė, deri nė revistėn ‘’Dituria’’  QKSH ‘’Migjeni’’  Boras- Suedi.

            Nė shkrime, konstatohet kultura e tė shkruarit sa mė thjesht, sa mė qartė, sa mė kuptueshėm pa pasur ngarkesa tė panevojshme nė ndėrtimin e fjalisė. Veē prozės lėvron me sukses edhe poezinė tė cilėn hera-herės e gjen tė botuar nė shtypin letrar. Nė poezi shfaqet me unin e tij poetik duke trajtuar tema me tė cilat spikat individualiteti i formuar, ku joshet edhe lexuesi. Kjo ėshtė meritė e talentit. Me shkrimet e tija kontribon edhe nė kritikėn letrare e reēensione librash. Merr pjesė nė pėrurime volumesh tė autorėve tė tjerė duke u alternuar tė shprehi mendimet e veta vlerėsuese, duke u treguar sa mė modest dhe objektiv nė tubime tė tilla.       

            Ka botuar volume me poezi dhe prozė, ku ėshtė pritur  mirė nga lexuesi dhe kritika.   Ky volum ka larmi tematike tė shprehur nė gjini tė ndryshme proze.

            Duke pėrfunduar e uroj tė praktikojė, po kaq suksesshėri gjini mė tė mėdha lėvrimi si nė novelė dhe roman.

 

 

 

 

 

            Pjesė nga libri i Autorit Xhevahir Cirongu, "Tomorri qiell perėndie"

 

            Poet i vargut qė ndriēon si gur Xhevahiri!


            Ashtu, si petalet e luleve tė pranverės, atė ditė mbi tavolinėn e punės po shfletoja nga galeria e albumeve fotografitė e pozuara nė vite.Njė e nga njė, ato kalonin nėpėr duart e mija si gurė tė ēmuar.I shikoja dhe i rishikoja me kujdes.Sa mė shumė qė t’i vėshtroja ato,aq mė shumė meditoja pėr vitet qė kisha lėnė pas.Ato mė zgjonin kujtime.Nė fotot gjeja veten, por edhe shokėt e shoqet,miqtė e tė afėrm. Mendimet u rrokullisėn si gurė qė shkėputen nga mali shkėmbor e startojnė diku. Atje nė ato fotokujtimesh lexova qartė dashamirsinė e njerzėve qė ishin pozuar sė bashku me mua.Ato kishin ngrohtėsinė e diellit pranveror.Nė fotot’’ pranvera’’ rri e ēelur nė ēdo stinė.S’ka gjė se nė brendėsinė e tyre kohėt janė tė largėta apo tė afėrta.Fotografitė kanė magjinė e tyre. Tek ato, kujtimet flenė tė qeta, por edhe flasin nga gjiri tyre me njė zė tė ėmbėl fėmije,pavarsisht se ē’kohe i pėrkasin. Midis fotove tė shumta qė gjenden nė fondin tim tė albumeve,nė dorė mė vjen si njė pėllumb qė zbret nga mali i Tomorrit fotografia e pozuar me Xhevahir Spahiun. Aty, te ajo foto janė: Xhevahir Spahiu, Sako Rama dhe unė!Lexova shėnimin e shkruar nga pas fotos. Ajo mbante mbishkrimin 3 Gusht 2008.Vitet dalngadalė shkundin gjethet nga pema e jetės sonė.

            Atė vit ishim nė dasmėn e njė mikut tonė nė Tiranė. Edhe Xhevahiri, si dashamirės i kėngės popullore, e sidomas i trevės sė skraparit, kėndoi e hodhi vallen si njė shqiponjė tomorri.Vallja e ‘’Pianecit’’qė e shoqėroi aq bukur Asim Veēani nga fshati Skėnderbegas tė rrethit Gramsh, ndezi edhe mė shumė atmosferėn e dasmės. Tė gjithė pjesmarrsit duartrokitėn fortė, sepse poeti me zėrin dhe fjalėn e tij ndriēuan si gur xehori.Por, ai recitoi edhe poezinė ‘’Fleta e lisit’’:

 

            "Nė dorėn time

            njė gjethe diēka pėshpėrit".

           

            Jeta si fleta?Si fleta e lisit do tė iki dhe unė njė ditė. ‘’ -Sa bukur!,- thash me vete.Kėnga e vallja e asaj nate, me siguri do ta ketė dėgjuar edhe mali i Tomorrit! Por… sot poeti s’mund tė flasi rrjedhshėm si njė burim mali,tė kėndojė e vallzojė si atė natgushti tė vitit 2008,tė cilėt yjet e hėna mbajtėn ison e kėngės e vallzuan me poetin Xhevahir Spahiu. Yjet me hėna ndjejnė keqardhjen sot, dhe i ‘’thonė’’ ėmbėl poetit ’’Eja tė vallzojmė Xhevo!’’

            Dikush mė telefonoi ditėn e 7 Marsit 2014. –Alo!, jam Agimi, mė tha.Flas nga Tirana.Jemi te nėntė katshet. Po pimė kafe me disa kolegė.Njėri nga kolegėt kėrkon tė flas me ju!Nė kėtė kohė isha nė qėndėr tė Durrėsit, atje te pallati i kulturės.-Me gjithė qejf, pse jo.Kam kėnaqėsi tė bisedoj, por unė nuk e dija se me kė do flisja.Pastaj dikush fliste nė anėn tjetėr tė telefonit,por jo rrjedhshėm. Alo,o o o!E njoha nga zėri. Ishte poeti ynė kombėtar akademiku Xhevahir Spahiu.Ishte njė telefonat e papritur,por ja poetėt kujtohen pėr poetėt.Nuk vonova dhe e urova pėr 7 Marsin, festėn e mėsuesit.Me gjysėm fjale, por qė dilnin nga shpirti mė falnderoi edhe ai. Unė u entuziazmova, por ndjeva e dhimbje, sepse Xhevua s’mund tė fliste si dikur. Vėshtrova edhe njė herė foton qė mbaja nė dorė. Aty ‘’dėgjova’’ zėrin e kėngės e tė valles, por edhe vargjet qė recitoi poet Xhevua nė vitin 2008. Pastaj meditova me veten time: Sėmundja e tradhėtoi Xhevahir Spahiun duke i merrė zėrin,por vargun e poezisė qė gugėllon nga shpirti s’mund t’ja ndali dot, sepse ajo ka forcėn e Baba Tomorrit!

 

            Xhevahir Cirongu, Durrės, 20.3. 2014

 

 

 


Xhevahir Spahiu, Xhevahir Cirongu, Sako Rama

Gusht 2008