Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Top temat 3

1  2  3

Shkruan: Sheradin BERISHA

Shkruan: Antonio MATTERA

MARIGO POZIO DHE FLAMURI HISTORIK I ISMAIL QEMALIT

Pėr shumė vjet nė historiografinė shqiptare ka dominuar versioni zyrtar se, flamuri qė Ismail Qemali ngriti...

TEORI DHE HIPOTEZA MBI JETĖN

Qysh nė agimet e qytetėrimit, njeriu ėshtė shtyrė pėrherė nga kureshtja pėr tė ditur nėse egziston jeta nė planete tė tjera tė Universit...

Nga revista "Rrėnjet"

Shkruan: Adnan ABRASHI

PESĖ GJĖRAT QĖ NUK I KENI DITUR PĖR UJIN

   Pėrafėrsisht 55 deri 75 pėr qind e trupit njerėzor pėrbėhet nga uji dhe meqenėse humbim rreth tetė orė...

DATA 21.12.2012 NUK ĖSHTĖ FUNDI I BOTĖS!!!

Historia nisi me pretendimet se Nibiru njė planet i zbuluar nga sumerianasit, ėshtė drejtuar drejt Tokės. Kjo katastrofė...

Shkruan: Alan WATTS

Gazeta shqip

MITI I UNIT

Gjithsesi nė tėrė mėnyrėn tonė tė tė menduarit ėshtė ideja se jemi njė shpirt, njė lloj esence shpirtėrore e burgosur brėnda trupit...

KAMOMILI, BIMA QĖ BĖN ĒUDIRA

Askush nuk mund ta mohojė rolin kyē qė shumė bimė mjekėsore luajnė pėr shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme.

Shkruan: David SCHWARTZ

Shkruan: Mexhid YVEJSI

MAGJIA E TĖ MENDUARIT NĖ PĖRMASA TĖ MĖDHA

Pėrzgjedhja nga libri  "Magjia e tė menduarit...", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

RRETH HOMOSEKSUALIZMIT

Fjala homoseksual ėshtė me prejardhje greke dhe latine. Rrjedh nga fjala greke Homos qė do tė thotė “e njėjtė”, pra qė ka lidhshmėri me gjininė e njėjtė...

Shkruan: Enrico GALIMBERTI

http://sq.wikipedia.org

TINGULLI I KRIJIMIT

Mėndja prihet ta largojė individin nga pafundėsia, duke i dhėnė iluzionin e tė qėnit i vetėmjaftueshėm e duke e shtyrė kah egoizmi. Vetėm duke arritur...

SHEGA DHE VETIT E SAJ SHĖRUESE

Kokrrat e saj janė tė pasura me vitaminė A, B, ndėrsa plotėson rreth 50 pėr qind tė nevojave tona pėr vitaminė C. Hipokrati e cilėsonte si ilaēin mė tė mirė pėr gripin...

Vangjel KOĒA

 

E DREJTA E MENDJES

Po! E drejta e mendjes ėshtė njė detyrė e ēdo njeriu tė lirė. Ose mė mirė: ka tė drejtė tė mendjes ai njeri qė ndjen edhe njė detyrė...

BUKURIA – SI E STUDIOJMĖ SOT

Pavarėsisht kulturave tė ndryshme, duket se ekzistojnė disa tipare tė aktivitetit tė trurit qė kanė lidhje me perceptimin e diēkaje qė ėshtė e bukur.

Shkruan: Bardhyl MAHMUTI

Alfred ADLER

FEJA DHE RELIGJIONI! SPROVA KOMBĖTARE SI MISION HYJNOR!

Vetėm patriotėt e mirėfilltė shqiptar (tė religjionit islam dhe tė krishterė) qė kuptuan se misionet tokėsore...

TĖ KUPTOSH NATYRĖN E NJERIUT

 

 (1)    (2)    (3)

 

Shkruan: Lulzim GASHI

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

VETĖDIJA ĖSHTĖ DRITĖ

Disa njerėz janė tė lindur me potencial natyror qė rrezatojnė dritė, absorbojnė frekuencat e energjisė ma letė, dhe kėta njerėz tėrheqin dhe reflektojnė...

MBI NJERIUN

Njeriu nuk ėshtė asgjė tjetėr, pėrveē se njė rrjedhojė e ngjarjeve tė cilėt pasojnė nė natyrė, ndėrsa liria e tij e ndihmon tė sundojė ekzistencėn e tij shoqėrore...

Shkruan: Adnan ABRASHI

http://dituri.wordpress.com

MBI KONCEPTIN E ZOTIT NĖ MUA!

Sa herė qė ēdo qelizė apo atom i trupit dhe mendjes tonė zhytet nė prezencėn e sė tashmes, ju pėrjetoni diēka, ta quajmė si ekstazė...

PĖRBĖRJA SHTATĖSHE E NJERIUT

Mėsimdhėniet e lashta na thonė se njeriu pėrbėhet nga 7 trupa, qė ndodhen nė nivele tė ndryshme – frekuenca tė ndryshme – tė Natyrės...

Nga revista "Iliria"

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

EKSPERIENCAT E PARAVDEKJES

Ėshtė fakt se, dėshmitė e atyre qė kthehen nga "bota tjetėr" vazhdojnė tė ēudisin shkencėn. Nė tė vėrtetė, shumė rrallė pacientėt dinė ta ndėrtojnė...

MEDITIMI – Ē’ĖSHTĖ AI?

 

(1)       (2)

Shkruan: Genc KASTRATI

Pėrgatiti: Hasan SALIHAJ

KALENDARĖT E SHQIPTARĖVE 

(1)     (2)

SUGJESTIONI DHE AUTOSUGJESTIONI SI ILAĒ DHE METODĖ EDUKUESE

Autosugjestioni nė ēdo pikėpamje ėshtė mė i mirė se sugjestioni, sepse ajo qe dėshirohet tė arrihet paraprakisht ėshtė pranuar...

www.gazetaexpress.com

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

LUMTURIA NUK KA ĒMIM  

Mesazhi ėshtė imediat: tė pasurohesh dhe tė konsumosh nuk janė elementėt e vetėm pėr t’u ndier tė gjallė dhe tė lumtur...

DASHURIA

 

 (1)     (2)

 

www.tiranaobserver.al

Pėrgatiti: Bashkim SALIASI

RECETAT ME TĖ FUNDIT PĖR TĖ KURUAR DHIMBJET E KOKĖS GJATĖ VERĖS

(1)     (2)

ESTETIKA DHE JETA JONĖ E PĖRDITSHME

Vlerat estetike tė jetės njerėzit i vlerėsojnė sipas njohjes, shkallės sė intelektit, gjendjes shpirtėrore, mjedisit nė tė cilin janė rritur...

Adnan ABRASHI

Shkruan:Besar LIKMETA

NĖ VORBULLAT E JETĖS

Nė pėrkujtim tė mikut tim tė ēmuar Adnan Abrashit qė, aq papritmas, u nda prej nesh me 03 nėntor 2013!

   (1)    (2)    (3)

TABELAT E FILDISHTA ME DYLL ZBULOJNĖ SEKRETET E ILIRISĖ ANTIKE

Njė studim i ri i pesė tabelave nga Shekulli i Dytė tė zbuluara...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan: Maria POPOVA

ABSURD!  E PALOGJIKSHME!

 

 (1)    (2)    (3)    (4)

MBI LUMTURINĖ, MĖRZINĖ DHE BURGJET QĖ IA IMPONOJMĖ VETES

Ajo qė duhet tė bėsh tani, nuk ėshtė mė shumė se thjesht tė jetosh si tė gjithė...

Shkruan:  Eriola HYSENI

Shkruan: Abas FEJZULLAHI

E LINDUR FEMĖR!

Por si nė gjithė botėn edhe nė Shqipėri, janė tė pranishme edhe arketipet femėrore, tė cilat e lidhin lumturinė e tyre me tė qenit aktive...

VEPRIMTARIA E PROFESOR ANTON ĒETTĖS PĖR PAJTIM E BASHKIM KOMBĖTAR

 (1)    (2)

Shkruan: Fatbardha DEMI

Shkruan: Isa MULAJ

EMRI “JEZUS” “KRISHT” DHE “KRYQ” SHPJEGOHEN VETĖM ME GJUHĖN DHE BESIMIN E PELLAZGO-SHQIPETARĖVE

(1)    (2)    (3)

ILLYRICUM SACRUM NUK MUND TĖ QUHET YLLI I DAVIDIT!

(1)     (2)      (3)

Erich FROMM

Pėrgatiti: Argjira UKIMERI

TREGU KU SHITET NJERIU

Formula e suksesit shprehet me fjalė tė tilla, si aftėsia pėr tė shitur veten, zotėsia pėr tė dhėnė (dhuruar)...

VDEKJA E MISTERSHME E FARAONIT TUTAN-KHAMON

Tutankhamon ishte njė ndėr 10 fėmijėt e Akenatonit. Erdhi nė pushtet pas vdekjes sė tė Atit nė moshėn 10 vjeēare...

Shkruan: Walter - Russell Mead

Shkruan: Fatbardha DEMI

A ĖSHTĖ FRIKA “BABAI” I NE TĖ GJITHĖVE?

Shiko prapa, thoshin spartanėt, nė kohėn e Homerit. Edhe atėherė, grekėt jetonin nė shtetet tė pavarur...

PLISI - MITI I ORIGJINĖS SĖ PELLAZGĖVĖ HYJNORĖ

(1)      (2)

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

Shkruan: Raimond LULL

SHPIRTI

Ēdo qenie e gjallė qė lėviz, jeton dhe ushqehet, bart me vete shpirtin nė formėn mė tė fshehtė tė mundshme. Ky shpirt ėshtė njė atom...

ZOTI, E VĖRTETA DHE PAFUNDĖSIA

Besimi nuk ka nevojė pėr gjeste tė bujshme dhe veprime fenomenale pėr t’u mbajtur: ushqehet vetėm me qėndrueshmėri nė historinė e ēdo dite.

Shkruan: Gladiola BUSULLA

Shkruan:  Neale Donald WALSCH

BOTA ĖSHTĖ PORTOKALL

Sot gjithkush ėndėrron tė jetė dikushi. Ē’do tė thotė, tė jesh dikushi?! Pastaj, e pse duhet domosdoshmėrisht tė bėhesh i tillė?!

BISEDAT ME ZOTIN

 

 (1)    (2)    (3)    (4)

Shkruan: Dr. Albert FRASHĖRI

Nga Arshi PIPA

SPIRITUALITETI NĖ HAPĖSIRĖ MES SHKENCĖS DHE ARTIT

Shpirti pėrfaqėson botėn e brendshme te njeriut, atė qė intuitivisht quajmė spiritualitet.

MITOLOGJIA SHQIPTARE ME ZANA E DJAJ, POR PA ZOTA

Kjo mitologji nuk ka zota. Hyjnitė janė tė dorės sė dytė dhe nuk kanė emra tė pėrvetshėm, ose emri i tyre ėshtė kolektiv.

Shkruan: Dr. Ahmet ARSLLAN

Shkruan: Robert MATHEWS

FILOZOFIA E NJOHJES

 

(1)     (2)     (3)

ZOTI, DEBATI I PĖRJETSHĖM PĖR MISTERIN E FUNDIT

Pėr mijėra vjet, filozofė, matematicienė dhe figura fetare janė munduar me pyetjen nėse ėshtė e mundur tė dish...

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Eckhart TOLLE

FLAKĖT E LIRISĖ

sonte

nė Prekaz

flakėt e lirisė...

MENDJA – PENGESA MĖ E MADHE DREJT NDRIĒIMIT

Ti nuk je mendja jote

Shkėputur nga Eckhart Tolle – Fuqia e Tanishmėrisė...

Shkruan: Alfred UĒI

www.bota.al

FILOZOFIA E PĖRGJĖRIMIT NDAJ NJERIUT DHE LIRISĖ

Nga ky qėndrim serioz ndaj ekzistencės njerėzore Naimi nxirrte vetėdijen e pėrgjegjesisė...

ATLANTIDA, MES LEGJENDĖS DHE REALES

Pėrzierja e historisė sė vėrtetė dhe tė trilluar e bėn tė pamundur tė dimė nėse Platoni kish pėr qėllim qė rrėfimet...

www.bota.al

Shkruan: Dr Andrew STANWAY

KUJTESA E FSHEHTĖ: KUR MĖSON EDHE NĖ GJUMĖ      

Ėshtė vėnė re qė gjatė gjumit, aktiviteti i trurit tonė ėshtė shumė i ndryshueshėm: alternohen ciklet...

AKUPUNKTURA

 

(1)     (2)     (3)

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan:  Getoar KRASNIQI

SHTATĖ NIVELET QĖ NDĖRTOJNĖ QENINE TONĖ

 

(1)      (2)

E VĖRTETA UNIVERSALE

Qė nga lindja ne e bartim tė vėrtetėn nė vete dhe me vete, e me kėtė dėshmohet se tė gjithė njerėzit kanė gjasa tė barabarta...

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

Shkruan: Bardhyl MAHMUTI

PENTAGRAME SHPIRTĖRORE ME NGJYRA YLBERI QIELLORE

Ne jemi thėrrmija tė vogla, sa edhe tė padukshme ndaj kėsaj bote...

A KA PASUR TRAFIKIM ORGANESH NGA ANA E UĒK-SĖ?

Akuza qė i vishet UĒK-sė pėr «trafikimin kundėrligjor me organe njerėzore nė Kosovė» ėshtė akuza...

www.gazetametropol.com

Ligjėrata ”testament” e  E. Stavilecit

"KOHĖ FILOZOFIKE" PĖR T’U MARRĖ ME NJERIUN…

Shoqėrisė sonė moderne i ka ardhur “koha filozofike” qė tė merret...

“TĖ VDESĖSH I NDERSHĖM ĖSHTĖ MĖ SHUMĖ SE TĖ JETOSH I NDERSHĖM”

Mbani nė mend: “tė vdesėsh i ndershėm ėshtė mė shumė se tė jetosh...

Shkruan:  Neale Donald WALSCH

Shkruan: Gėzim TUSHI

BISEDAT ME ZOTIN

 

(1)    (2)    (3)    (4)

NJERIU DHE KRIZA E SHOQĖRISĖ SONĖ…

Reduktimi nė dimensionin mė tė ngushtė biologjik tė pėrmasave tė jetės...

Jean-Paul SARTRE

Shkruan: Dr. med. Xhevat HASANI

TI LĖMĖ MĖNJANĖ FJALĖT E MĖDHA…

Cilido mendim, qė nuk pėrfundon nė njė analizė tė tillė, pushon sė qeni njė mendim i vlefshėm...

CO - VARĖSIA ME RASTIN E VARĖSISĖ NGA ALKOOLI DHE DROGAT ILEGALE

Pėrkujdesja e tillė intensive...

Shkruan: Valdet FETAHU

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

PSIKOLOGJIA E ĒAKRAVE

Procesi i zgjimit tė ēakrave pėrbehet prej dy fazave. Nė fazėn e parė aktivizohen pranat nė ēakrat...

BOTA SI SPROVĖ MISTIKE

Ky ligj i botės qė ėshtė i pandryshueshėm, dhe kjo natyrė njerėzore qė ėshtė kaq intime dhe e pafajshme ndodhen...

Postuar nga Neo

Shkruan: Rexhep MEJDANI

DALLIMET MES FESĖ DHE SPIRITUALITETIT

Ēdo fe ka ardhur nė botė me anė tė Spritualitetit, nėpėrmjet udhėtimit iniciatikė tė njė personi, tė njohur...

MITI SI MODEL KRENARIE, SJELLJE E VEPRIMI

Shoqėria shqiptare, ashtu si shoqėri tė tjera nė transformim tė shpejtė, ka nevojė...

Shkruan: Ndue KAZA

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

KUR FILLON DHE PĖRFUNDON ADOLESHENCA?

 

(1)     (2)     (3)

ATDHEUT TIM

(Poemė, nė 103 vjetorin e shtetit shqiptar)

Shkruan: Kastriot MYFTIU

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

SI TA LUFTOJMĖ ANEMINĖ

Anemia ėshtė e llojeve tė ndryshme por ajo qė haset mė shpesh ėshtė anemia pėr shkak tė mungesės...

KULTURA THEMELORE MBI MEDICINĖN E BANIMIT

(1)      (2)

Shkruan: Dr. Med. Xhevat HASANI

Shkruan: Gladiola BUSULLA

DEPRESIONI, MANIA DHE FRIKA

Shenjat kryesore tė depresionit janė humbja e pjesshme ose e plotė e aftėsisė pėr t`u gėzuar...

MIKESHA E VEĒANTĖ E TOKĖS

Ėshtė shkencėrisht i vėrtetuar fakti se hėna ushtron forcė tėrheqėse mbi Tokėn dhe kryesisht ndikon mbi masat e lėngshme...

Nga Federiko SOLACO

Shkruan: Gėzim TUSHI

NJERIU DUHET T'I KTHEHET ARSYETIMIT

Futja nė krizė e paradigmave tė vjetra, jo vetėm filozofike qė lidhen me idenė mbi njeriun, ngjall shumė kėrshėri...

PSE PO “ATOMIZOHET” SHOQĖRIA SHQIPTARE?

Paralelisht me tendencėn e thellimit tė individualizmit, shoqėria shqiptare ėshtė duke u pėrballur fuqishėm...

Skruan: Gladiola BUSULLA

Shkruan: Arjan KALLĒO

LIBRI MBETET NJĖ MIK I ĒMUAR

Letėrsia ėshtė tėrėsi e historisė, kulturės, imagjinatės, zbavitjes, stilit letrar, fjalorit tė pasur, subjekteve mbresėlėnėse e personazheve...

TĖ GABOSH ĖSHTĖ NJERĖZORE... POR

Nuk ka rėndėsi tė bėsh gjėra tė mėdha qė tė jetosh emocione tė mėdha. Mė shumė i japim rėndėsi qėllimit dhe mė pak rrugės...

 Shkruan: Jelena JUNG

Shkruan: Elife LUZHA

ĒFARĖ I KE MENDIMET, TĖ TILLĖ E KE MENDJEN, JO JETĖN!

Duke shfrytėzuar pikėrisht gjuhėn si sistem kompleks i simboleve qė pėrfshinė fjalė, imazhe, tinguj...

KORRUPSIONI - INDIKATORĖT, PASOJAT DHE LUFTIMI I TIJ!

Korrupsioni si fenomen, pa dyshim se ėshtė shumė i dėmshėm pėr shoqėrinė. Kjo vjen nga fakti se individė apo grupe...

Pėrktheu: Arben OHRANI

P. D. OUSPENSKY

ENNEAGRAMI I GURDJIEFF

Nė ēdo njeri ėshtė ngulitur njė nevojė, dėshirė, pėr dije, qė ndryshon vetėm nga intensiteti. Por mendja pasive njerėzore...

PSIKOLOGJIA E EVOLUCIONIT TĖ MUNDSHĖM TĖ NJERĖZIMIT

(1)    (2)    (3)

Shkruan: Dr. Xhevat HASANI

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

CO-VARĖSIA SI PASOJĖ E VARĖSISĖ NGA MJETET VARĖSUESE

Co-Varėsia ose Bashkėvarėsia paraqet varėsinė e tjetrit ose tė...

KRONIKĖ MBI JETĖN

Njeriu ėshtė shpeshherė viktimė e kohės sė tij. Ekzistenca e tij e natyralizuar mund ta shpie nė njė zhgėnjim...

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

 Shkruan: Romeo ISMAHILAJ

RIBERTHINGU

 

(1)     (2)     (3)

MBI KONCEPTIN E DASHURISĖ

Tė dish tė dashurosh, ta duash veten, drejtėsinė, tė mirėn, tė moralshmen, tė pėrjetshmen edhe qeniet qė i pėrfaqėsojnė ato, ėshtė e ngjashme...

Shkruan: George MUSSER

 Nga: Alfred ADLER

PSE HAPĖSIRA DHE KOHA MUND TĖ JENĖ NJĖ ILUZION

Teoritė e reja mbi hapėsirė-kohėn, sugjerojnė njė pamje tė ndryshme, nė tė cilėn hapėsira pėson...

NDIKIMI I FAMILJES NĖ EDUKATĖN E FĖMIJĖS

(1)     (2)

Pėrgatiti: Shefki OLLOMANI

www.radioislame.com

KOHA! MUNDĖSIA E UDHĖTIMIT NĖ DY DREJTIMET E KOHĖS!

(1)     (2)     (3)

VLERA E VITAMINAVE

Edhe pse ndoshta nuk vihet re qė nė fillim, mungesa e vitaminave ēon nė probleme shėndetėsore serioze...

www.gazetaexpress.com

Shkruan:  Dr. Viktor QERESHNIKU

ALAIN DE BOTTON – FILOZOFI ATEIST QĖ FESTON KRISHTLINDJET

Me 6 milionė libra tė shitur filozofi zvicerano-britanik ėshtė njėri...

ALKOOLI DHE ALKOOLIZMI

Si edhe format e tjera te vartesise, edhe ajo nga alkooli, eshte nje semundje. Nje zakon i keq, mund te modifikohet me ane te nje motivimi te forte te subjektit...

Pėrgatiti: Armin TIRANA

Shkruan: Majlinda BUSHJA

DASHURI DHE HEREZI TĖ TJERA NĖ EPOKĖN E “MODERNIZMIT TĖ LĖNGSHĖM”

Njė intervistė e kohėve tė fundit...

PSE-TĖ QĖ NA MUNDOJNĖ SI INDIVID DHE SI SHOQĖRI?

Ēdo ditė udhėhiqemi nga psetė. Nėse do tė ndodhte ndryshe nuk do tė ecnim pėrpara, sepse pseja ėshtė...

 Shkruan: M. Franciska LEKAJ

www.tokesor.com

DURIMI – CILĖSI E ZEMRĖS DHE E NJERIUT TĖ URTĖ

Tė jesh i durueshėm nuk do tė thotė se nuk di, nuk ndjen, nuk percepton, nuk arsyeton, se je i dobėt, pasiv...

FRAGMENT NGA NJĖ INTERVISTĖ ME FREDERIK NIĒE

E Mirė ėshtė gjithēka qė lartėson tek Njeriu ndjesinė e fuqisė, dėshirėn pėr fitimin e fuqisė, vetė fuqinė.

Pėrg.:  Xh.CIRONGU & L. MANCE

Shkruan: Elizabet  BERNSHTAJN

ULLIRI DHE ’’MAGJIA’’  E TIJ VLERSUESE NGA NJERĖZIMI...

Zanafilla e kėsaj peme tė veēantė ėshtė shumė lashtė. Po t’u referohemi...

NUK JENI AS INTROVERT E AS EKSTROVERT? NDOSHTA JENI AMBIVERT

Sot, psikologėt social, bihejvioristėt dhe ekspertėt nė fushėn e biznesit..

Shkruan: Zef AHMETI

Shkruan: M. Franziska (Suzana) Lekaj

VETĖPĖRKUFIZIMI APO IDENTITETI NĖ PSIKOLOGJI

Duke u nisur nga vlerėsimet e ndryshme qė jepen na del se, identiteti (apo identitetet) e individit...

MIRĖSJELLJA – RREGULLA E ARTĖ QĖ NUK DEL KURRĖ NGA MODA

Njeriu me anė tė mirėsjelljes shfaq formimin, edukimin, kulturėn dhe tregon se kush ėshtė ai nė tė vėrtetė...

Shkruan: Remo KOCIU

  M. Franciska (SUZANA) LEKAJ

ORFEU- PERĖNDI SHQIPTARE

Orfeu ishte nje muzikant i shkelqyer qe me instrumentin e tij liren me shtate tela, (simbolizonin shtate planetet)...

GĖZIMI JO VETĖM EMOCION POR EDHE VIRTYT

Gėzimi, ėshtė mjeti mė i mirė pėr tė kapėrcyer vėshtirėsitė. E pėr kėtė duhet t’i hapim dyer e dritare...

  Nga: Edgar MORIN

  Fjalimi madhor i mėsuesit

MISTERI QESHARAK I JETĖVE TONA, PĖRTEJ ALGORITMIT

Dija, e bėrė problematike, bėn problematik vetė realitetin, qė bėn pastaj problematike vetė...

“JETA ĖSHTĖ PROVIMI MĖ I VĖSHTIRĖ”

Shumė njerėz dėshtojnė, sepse pėrpiqen t’i kopjojnė tė tjerėt, duke mos e kuptuar se ēdokush...

Shkruan: Fatbradha DEMI

Shkruan: Edit HOLL

INDU! - EMRI QĖ I DHANĖ ARBĖRIT - PERĖNDISĖ

 

(1)      (2)       (3)

PSE DUHET RILEXUAR SOT ARISTOTELI

Nė Liceun e tij nė Athinė, Aristoteli zhvilloi njė model pėr maksimizimin e lumturisė, qė mund tė zbatohej...

  M. Franciska (SUZANA) LEKAJ

Shkruan: Lis BUKUROCA

NDĖRGJEGJJA NĖ FORMIM DHE EDUKIM TĖ VAZHDUESHĖM

Pėr ta dėgjuar zėrin e ndėrgjegjes kėrkohet tė jemi tė aftė tė dėgjojmė vetveten.

GUXO!

Dhe, derisa ne nuk do tė jemi Vetja, Vetja nuk do tė dijė kush jemi, sepse edhe kur jemi, jemi Ata, ose Ai...

Shkruan: Bardhi BAKIJA

 

Shkruan:

ĒKA ĖSHTĖ LOGJIKA?

Megjithatė, gjurmėt e origjinės dialogore tė logjikės vazhdojnė tė shihen nė zhvillimet e fundit, qė do tė thotė se tė marrėsh parasysh...

 

1  2  3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH