Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Parapsikologji 2 - UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (2)

Pėrgatiti: Shefki OLLOMANI

Pjesa e tretė

UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (2)

 

Konsulenti David Adair, njė teknolog qė punoi nė sitin S3, Groom Lake tė Zonės 51 dhe qė ėshtė njė nga dėshmitarėt e pakėt ndaj fenomenit Ufo, gjatė njė interviste tė filmuar, konfirmoi takimet e tij me njė anije kozmike aliene dhe ka vizituar strukturėn motorike tė saj. Ai pranon se ai ishte djalė i ri dhe u ēudit, kur ai u vu nė shėrbim tė Forcave Ajrore me gjeneral Lemay Curtis nė vitin 1971 nė Groom Lake, Nevada (Area-51).

 

 

Incidenti “Roswell”, autopsia e njė alieni

Incidenti “Roswell” pėrfshin gjetjen e materialeve tė njė objekti tė paidentifikuar nė Roswell, Nju Meksiko nė SHBA, 1947. Qė prej asaj kohe ky rast ėshtė kthyer nė objekt spekulimesh e hipotezash nga mė tė ndryshmet. Ekzistojnė hipoteza tė ndryshme nė lidhje me atė qė ka ndodhur nė tė vėrtetė atje. Forcat ushtarake tė SHBA-sė pretendojnė se mbetjet qė u zbuluan nė vendin e aksidentit ishin ato tė njė balone top-sekrete qė ishte pėrplasur. Sidoqoftė shumė ithtarė tė UFO-ve vazhduan tė besojnė se objekt i pėrplasjes ishte njė UFO. Incidenti u kthye nė njė legjendė urbane dhe Roswell njihet si incidenti mė i njohur qė ka lidhje me UFO-t. Nė vitin 1995, sipėrmarrėsi i videove, Ray Santilli nxiti debate tė shumta me tė ashtuquajturėn “autopsia e alienit”, kur pretendoi se kishte xhirime tė kryera nė njė kamp ushtarak amerikan, menjėherė pas pėrplasjes nė Roswell. Nė fillim Santilli i paraqiti filmimet qė dispononte nė njė audiencė, ku ishin tė pranishėm pėrfaqėsues tė mediave, studiues UFO-sh, etj, nė Muzeun e Londrės mė 5 maj, 1995.

Lista e personave qė studionin UFO-t dhe u gjetėn tė vdekur nė mėnyra misterioze. Libri u kushtohet atyre:

1.Zigmund Adamski, vdekur nė rrethana tė paqarta
2.Gjen. Ailleret, incident ajror
3.Dr. Vladimir Alexandrov, i zhdukur
4.Dr. Alistair Beckham, i djegur nga rrufeja
5.Prof. Keith Bonden, incident rrugor
6.Ten. Brown, incident ajror
7.Dr. Robert Charroux, sėmundje
8.Richard Church, i vdekur nė rrethana misterioze
9.Dr. Vimal Dajibhai, i rėnė nga njė shkėmb
10.Kap. Davidson, incident ajror
11.Antonio De Falco, i helmuar
12. Frank Edwards, incident rrugor
13.Dr. John Ferry, i goditur nga rrufeja
14.Prof. Colin Fisher, i vrarė
15.Dr. Olavo Fontes, sėmundje
16.Gjen. James Forrestal, i vetėvrarė
17.Rosa Gigante, i helmuar
18.Waveney Girvan, i vdekur nė rrethana misterioze
19.Dr. Antonhy Godley, i zhdukur
20.Dr. Roge Hill, i vrarė nga njė e shtėnė
21.Inxh. Frank Jennings, infarkt kardiak
22.Prof. Morris Jessup, i vetėvrarė me gaz
23.Dr. Trevor Knight, helmim nga shkarkim gazi
24.Inxh. Willy Ley, i vdekur nė rrethana misterioze
25.Prof. James MacDonald, i vetėvrarė me revole
26.Charles Maney, i vdekur nė rrethana misterioze
27.Tog. Robert McGouan, i vetėvarur
28.Jean Miguéres, i vrarė
29.Dr. Victor Moore, mbidozė qetėsuesish
30.Dr. Peter Peapell, i mbytur
31.Dr. Richard Pugh, i vdekur nė rrethana tė paqarta
32.Kap. Edward Ruppelt, sėmundje
33.Dr. Scott Rogo, i therur me thikė
34.Dr. David Sands, i vetėvrarė
35.Dr. Frank Scully, i vdekur nė rrethana misterioze
36.Dr. Ashad Sharif, i mbytur me litar
37.Prof. Avtar Singh Gida, i zhdukur
38.Inxh. Edwin Skeels, i mbytur
39.Inxh. Wilber Smith, i vdekur nė rrethana misterioze
40.Marc Thirouin, i vdekur nė rrethana tė paqarta

41.Arthur Bryant, sėmundje

 

13.UFO-t  - Bio-makina qė krijojnė ndėrlidhje

      me dimensione tė tjera

 


 

Konsulenti David Adair, njė teknolog qė punoi nė sitin S3, Groom Lake tė Zonės 51 dhe qė ėshtė njė nga dėshmitarėt e pakėt ndaj fenomenit Ufo, gjatė njė interviste tė filmuar, konfirmoi takimet e tij me njė anije kozmike aliene dhe ka vizituar strukturėn motorike tė saj. Ai pranon se ai ishte djalė i ri dhe u ēudit, kur ai u vu nė shėrbim tė Forcave Ajrore me gjeneral Lemay Curtis nė vitin 1971 nė Groom Lake, Nevada (Area-51).

Duke dėgjuar dėshminė e tij nė lidhje me teknologjine e pėrparuar aliene dhe sekreteve tė ruajtura me xhelozi nga ushtria amerikane, mishi tė bėhet me kokrra si lėkure pate. Adair shpjegon se si nė moshėn 17 vjeēare ndėrtoi njė sistem elektro-magnetike nė plazma, njė motor raketė me fuzion dhe rreze dhe pas kėsaj shpikjeje, ai mė pas u ftua nga ”pecogroset'” e Forcave Ajrore pėr ta nisur atė nė White Sands.

Kjo solli atė qė ai tė jetė njė pjesė e rėndėsishme e enigmės nė ekipin e shkencėtarėve qė punojnė nė sitin S3 tė Zonės 51 nė Nevada, ku ai pa po tė njėjtin motor qė kishte parė kohė mė parė nė anijen aliene. David deklaron se anijet jashtėtokėsore janė shumė tė sofistikuara, ato veprojnė si makina BIO, duke reaguar ndaj mendimit dhe emocionit tė pilotėve tė saj. Kėto anije reagojnė ndaj emocioneve dhe mendimeve si pajisje tė vėrteta tė jetės, njėlloj si njerėzit, duke qenė nė gjendje tė marrin dhe tė reagojnė edhe ndaj emocionit me tė vogėl apo energjisė sė dashurisė tonė.

“Unė jam njė ish i rrėmbyer nga tė huajtė, duke mė futur nė bordin e anijes se Jashtėtokėsorėve. Ata vetė mė kanė thėnė se anija ishte njė organizėm i gjallė dhe ka njė cikėl tė vėrtetė tė jetės. Kėto anije kozmike kanė tė vetmin qėllim, atė tė udhėtimit ndėryjor. Ka shumė modele dhe lloje, pėrveē faktit se kėto makina duke qenė Bio mund tė transformohen nė mėnyrė qė ata mund ta ndryshojnė formėn e tyre, madje edhe duke u bėrė tė padukshme”.

 

 

Flotilje dritash? Kėto objekte janė bio-anije multi-dimensionale

 

“Gjithashtu, vazhdon ai, amerikanėt kanė njohuri tė plota rreth kėtyre anijeve, bile ata i kanė emėrtuar ato duke i quajtur - Manisolas.

Adair ka vendosur pėr tė zbuluar tė vėrtetėn e mahnitshme qė ai fshehu pėr mė shumė se 25 vjet, nė njė video dokumentar, duke zbuluar se ai kishte takime tė rregullta me fizikanin Nobelist, Stephen Hawkings.

Kėto Manisolas janė pra makina hapsinore biologjike. Kėto anije kanė tė drejtėn tė manifestojnė nėpėrmjet rrjetit morfogjenetik tė Tokės gjithė shkėlqimin e tyre vizual. Kam bindjen se planeti ynė ėshtė njė qelizė e gjallė.

Sipas librit Landig, Manisola ose manisolaset, janė interpretuar nė mėnyra tė ndryshme nga kultura tė ndryshme. Kjo gjithashtu ka tė bėjė me format e projektuara tė mendimit. Nė qoftė se studioni aspektin e tretė dhe tė katėrt dimensional tė gjeometrisė sė shenjtė, ju mund tė shihni se kėto janė thjesht ato tė ashtuquajtura “Manisolas Kabbalistike” tė krijuara.

Ato krijojnė vorbull ose vorbulla energjetike eterike, njėkrijuese dhe tė gjithėpranishme, pra energjinė e famshme VRIL, energji, qė nazistėt u pėrpoqėn ta prodhonin dhe ta pėrdornin si njė burim tė pashtershėm, nė vend tė naftės.

Manisolas ose “bio-makinat”, janė kryesisht anije qė krijojnė dhe pėrdorin pėr ndėrlidhje midis dimensioneve, tunele hapėsinore ose vrimat depėrtuese (Stargate). Menjėherė pasi ėshtė krijuar tuneli kėto bio-makina ndėrlidhen me katėr ose tre dimensione dhe me forcėn e vetė jetės, me forcėn e dashurisė.

Manisolas, gjithashtu, kanė tė bėjnė me ato forca qė kėrkojnė t’ia japin formėn e tyre tė mendimit, ndėrgjegjes kolektive tė qenieve tokėsore. Adair vazhdon, duke menduar se Toka ėshtė njė entitet qė jeton dhe mendon njėlloj si bio-anijet, me ekuipazh nė bord.

Nė kėtė rast, vlen tė kujtohet ēfarė ndodh brenda anijes kozmike dhe ekuipazhit, si fizika moderne qė pėrcakton “ngatėrresėn kuantike”, d.m.th. korrelacionin dhe menaxhimin e njė procesi “imprinting” qė bėhet shumė herė mė i fuqisėm se ēdo tjetėr gjė nė botė, pėr ato qenie qė mund tė kontrollojė .

 

                        14. Organizata sekrete - Majestic 12 

 

Majestic 12 ėshtė emri i koduar i njė komiteti sekret shkencėtarėsh, udhėheqėsve ushtarakė, dhe zyrtarėsh qeveritarė, i formuar nė vitin 1947 nga njė urdher ekzekutiv i Presidentit tė SHBA-ve, Harry S. Truman. Qeėllimi i komitetit ishte tė hetonte mbi aktivitetin e UFO-ve direkt pas ngjarjes se incidentit nė Roswell – pėrplasja e supozuar e njė objekti alien afėr Roswell, New Mexico, nė Korrik 1947. Ky komitet ėshtė njė pjesė shumė e rėndėsishme e teorive konspirative mbi njė fshehje qeveritare tė informacionit mbi UFO-t.

 

Projekti i studimeve tė veēanta tė Majestic 12

nga Kėshilli i Sigurisė Kombėtare

 

Qė nga fundi i viteve 2000, i ėshtė referuar vetes si ”Grupi Punėtor”, mundėsisht sipas zgjedhjes sė presidentit tė atij viti. I referohet siglės MJ-12 pėr shkurtim, por vetėm nė mėnyrė informale dhe asnjėherė nė dokumenta tė brendshėm. MJ-12 ėshtė kaq sekrete sa qė vetėm ata nė krye e kuptojnė se ēfarė janė duke mbrojtur. Pjesa mė e madhe e personelit tė MJ-12 janė personel sigurie qė merren me fshehjen e aktiviteteve tė UFO-ve nė Tokė, sėbashku me pėlqimin e qeverisė. Pjesa tjetėr janė teknike dhe shkencėtarė qė merren me gjetjen e aplikacioneve tė “dhuratave” nga UFO-t mbi teknologjinė dhe inteligjencėn. Njė pėrqindje shumė e vogėl merren personalisht me kontaktin direkt me jashtėtokėsorėt, duke marrė teknologjinė dhe inteligjencėn e tyre, dhe duke vendosur rregullat e MJ-12.

Elementi qė mban bashkė tė gjithė elementet e tjerė tė MJ-I2 ėshtė kodi i autorizimit MAJIC. Gjithėēka qė ka tė bėjė me kontaktet e qeverisė sė SHBA-sė me jashtėtokėsorėt klasifikohet me kodin MAJIC: material qė kėrkon nivelin e autorizimit MAJIC pėr tu konsultuar. Niveli MAJIC ėshtė niveli mė i lartė i sekretit nė qeverinė e SHBA-sė, dhe e bėn mbajtėsin e kėtij materiali njė “super-person” nė komunitetin e inteligjencės. Mbajtėsit e nivelit MAJIC janė tė autorizuar tė kenė informacione dhe tė hyjnė nė vende tė cilat nuk ka rėndėsi se kujt organizate i pėrket mbajtėsi i nivelit MAJIC, apo se cila agjenci inteligjence e ka kėtė informacion apo qė drejton atė strukturė apo vend. Ish-anėtarė tė rrethit tė brendshėm tė MJ-12 e mbajnė nivelin MAJIC pasi i lėnė shėrbimet qeveritare, sėbashku me disa persona, qytetarė privatė jashtėzakonisht tė pasur dhe me influencė tė madhe  qė kanė marrė kėtė nivel MAJIC.

MJ-12 ėshtė e pėrhapur. Anėtarėsimi, lehtėsitė, dokumenta inteligjence dhe buxheti janė shpėrndarė midis CIA-s dhe degėve tė ndryshme tė Departamentit tė Mbrojtjes. Anėtarėsimi aktual nė MJ-12 rezervohet vetėm pėr anėtarė tė zgjedhur tė: NSC, CIA, DIA, NSA, NRO, Komandės sė Hapėsirės sė SHBA-sė, Agjencisė sė Inteligjencės sė Forcave Ajrore, Inteligjencės sė Ushtrisė dhe Komandes sė Sigurisė, dhe mbi tė gjitha Zyra e Inteligjencės Detare. Kjo e fundit ėshtė zgjedhur qė tė jetė agjencia e inteligjencės qė ka autoritetin mbi projektet qė zhvillohen nė bazėn ushtarake tokėsore - Area 51,  si dhe nė Laboratoret Bėrthamore nė Los Alamos nė shtetin New Mexico, qė merren me miqtė jashtėtokėsorė. Mendohet sė pėrgjatė viteve CIA ka filluar tė humbasė influencėn e saj mbi MJ-12, falė “pushtimit” nga NSA, DIA, dhe degėt e tjera tė inteligjencės ushtarake. Departamenti i Mbrojtjes kontrollon pjesėn mė tė madhe  tė resursave dhe personelit tė MJ-12, ndėrsa bėn shumė kujdes mbi ndarjen dhe ruajtjen e statuseve midis tyre. MJ-12 ėshtė shumė e organizuar dhe shume e financuar mirė.

               Mė poshtė ėshtė lista e anėtarėve tė Majestic-12, tė azhornuar deri nė Dhjetor 2005:

J-1:  Zėvendės-Admiral  JOHN ‘MIKE’ MCCONNELL

J-2:  RICHARD B. CHENEY

J-3:  PORTER GOSS (Pasardhės i GEORGE TENANT)

J-4:  Admiral BOBBY RAY INMAN

J-5:  HENRY KISSINGER

J-6:  ZBIGNIEW BRZEZINSKI

J-7:  Gjeneral RICHARD B. MYERS

J-8:  Sir KEVIN TEBBIT

J-9:  CAROL ANN THATCHER

        (Pasardhėse e DAN BURISCH, i cili erdhi    pas ROMANO PRODI)

J-10:  ALAN GREENSPAN

J-11:  HAROLD E VARMUS

J-12:  E M KELLY?  R. BUSS?  (i pakonfirmuar)

 

          15.Area 51 - Baza ajrore mė sekrete e SHBA-ve

 

Area 51 ėshtė njė bazė ajrore e ushtrisė amerikane e ndėrtuar nė shtetin e Nevadės, nė perėndim ė ShBA-ve (83 milje nė veriperėndim tė qytetit tė LasVegasit) qė supozohet tė jetė baza mė sekrete a aviacionit tė ushtrisė Amerikane, ku si qėllim ka tė mbėshtesė zhvillimin nė fushėn e aviacionit ushtarak dhe armėve ajrore. Sot pėrdoren edhe emra tjerė pėr ta identifikuar si : Dreamland, Paradise Ranch, Home Base, Watertown Strip, Groom Lake, e kohėve tė fundit edhe si Homey Airport.

Area 51 ėshtė pjesė e Fushės sė Operacioneve Ushtarake tė Nellis dhe njė hapėsirė ajrore e ndaluar pėrreth zonė,s e cila i referohet kodit (R-4808N tė ushtrisė amerikane.

 

 

 

 

Tendenca pėr tė mbajtur fshehur ēdo gjė rreth saj nga qeveria Amerikane, e cila edhe njihet pėr gjėra tė tilla, e vė shumė herė si subjekt tė shumė teorive konspirative dhe oponente (kundėrshtare) qendrore tė fluturakeve tė paidentifikuara ajrore, tė njohura si UFO. Qeveria pretendon se nė kėtė bazė bėhet testimi i modeleve tė rinj tė aeroplanėve tanimė tė njohur Stealth, tė cilėt kanė njė formė interesante.

Nga pėrshkrimi i tabelės, aty nė anė tė djathtė, thuhet se ėshtė e jashtligjshme tė kalohet kjo zonė dhe se personat qė kalojnė do tė jenė tė rrezikuar me jetė, ku sipas Nenit 21 pėr Siguri tė brendshme Kombėtare, ēdo person qė e kalon kėtė do tė jetė shėnjestėr nga ana e ushtrisė, e cila e ruan zonėn. D.m.th. ka ligj ose Akt nėnligjor qė e lejon kėtė veprim.

Area 51 ka 7 pista, duke pėrfshirė kėtu edhe njė, e cila duket tė jetė e mbyllur. Pista e mbyllur, 14R/32L deri tani llogaritet tė jetė mė e gjata, me njė gjatėsi pre 7.1 km. Pistat tjera jaė dy pista tė asfaltuara, njėra 12R/32R me gjatėsi 3.65 km dhe pista me numėr 12/30 me gjatėsi 1.65 km. Ka edhe 4 pista tė cilat janė tė ndėrtuara pėrgjatė Liqenit tė kripur. Kėto 4 pista janė: 09L/27R dhe 09R/27L me nga 3.5 km gjatėsi , 03L/21R dhe 03L/21R me gjatėsi 3.05 km. Baza gjithashtu ka edhe fushė helikopterėsh.

Tė flasėsh pėr Area 51 e tė mos e pėrmendėsh Aksidentin nė Roswell (New Mexico), ku i gjitė tregimi pėr alienėt filloi tė thurret shumė kohė mė parė, mė 03 Qershor 1947. Publikimet e objekteve fluturuese deri nė atė kohė kishin shkaktuar shqetėsime popullatės pėr disa vite rresht, mirėpo nuk ishte bėrė ndonjė kontakt direkt nga askush deri atėherė.

Dikur njė inxhinier nga Roswell (New Mexico) kishte rastisur nė njė vend ku ndodheshin disa mbetje tė njė disku gjigant nga hekuri. Gjithashtu ai kishte vėrejtur edhe disa tupa misteriozė tė paidentifikura deri atėherė, qė nuk ngjanin me njerėzit. Behej fjalė pėr njė fluturake tė pėrplasur. Pesė minuta pasi kishte ndodhur pėrplasja, zyrtarė tė ushtrisė amerikane kishin filluar inspektimin. Ata ngarkuan mbetjet e fluturakes me gjitė trupat misteriozė tė shtrirė pėrtokė dhe i larguan nė drejtim tė panjohur. Askush nuk e dinte se pėr ku po tansportohehin ato mbetje, ndėrsa dėshmitarėve iu ishte thėnė qė tė mabjnė gojėn mbyllur pėr shkak tė sigurisė kombėtare. Sidoqoftė, kjo nuk zgjati shumė, pothuajse deri tė nesėrmen dhe lajmi u pėrhap nėpėr gjithė botėn, dhe gazetat i kishin mbushur ballinat e tyre me informacione pėr ngjarjn qė kishte ndodhur. Qeveria e ShBA-ve vazhdimisht i demantonte lajmet e tilla nėpėrmjet zėdhėnėsit tė saj, duke thėnė se bėhet fjalė pėr njė fluturake qė shėrbente pėr meteorologėt.

Edhe pas kėtyre demantimeve nga qeveria e SHBA-ve, gazetarėt nuk ndaleshin sė kėrkuari pėr informacionet e ndryshme rreth ngjarjes. Bėhet e ditur sė menjėherė pas ngjarjes qė kishte ndodhur, presidenti i atėhershėm Harry Truman kishte informuar presidentin e ish-Bashkimit Sovjetik, Jozef Stalin. Ky i fundit me tė marė lajmin kishte mbledhur njė grup ekspertėsh, tė cilėt ishin tė specializuar nė raketa edhe inxhinieri ajrore. Grupit i printe akademik Sergey Korolev.

Si pasojė, aksidenti nė Roswell u bė si pikė referimi pėr shumė ngjarje tė tjera pasuese. Menjėherė pas aksidentit, i tėrė njerėzimi po dyshonte se disa fakte shumė tė rėndėsishme pėr UFO-t ishin ndaluar dhe zhdukur nga qeveria amerikane dhe ish-Bashkimi Sovjetik.

 

Vazhdon...

 

(1)               (3)       (4)