Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Parapsikologji 2 - UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (3)

Pėrgatiti: Shefki OLLOMANI

Pjesa e tretė

UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (3)

 

“Kur arrita atje ata i morėn pjesėt nė dorėzim menjėherė dhe mė izoluan nė njė dhomė. Mė pas vetź gjeneral Ramey mė thirri dhe mė tregoi disa mbeturina qė nuk ishin ato qė kisha ēuar unė dhe duke mė parė nė sy me ngulmim mė tha: ”Kėto janė mbeturinat qė ti ke sjellė, kėtė mos e harro dhe kėto mbaturina s’janė gjė tjetėr veēse ato tė njė balone klimaterike”. 

 

 

Fluturimet mbi Nevada

Qė nga viti 1947 me miliona shembuj janė shėnuar me tė cilėt njerėzit tregojnė se kanė parė UFO-t. Nė disa raste ata thonė se kaė parė edhe tjera rrėzime tė fluturakeve tė UFO-ve. Disa thonė se kanė qenė tė kidnapuar nga alienėt, por sidoqftė deri tani nuk ka evidencė materiale qė e verteton kėtė, pos xhirimeve amatore dhe fotove tė ndryshme. Specialistėt thonė se edhe video bardh e zi, ku tregon autopsinė e njė jashtėtokėsori (alieni) ėshtė e falsifikuar. Nė shumicėn e rasteve kur njerėzit pohojnė se kaė rėnė nė kontakt me UFO-t, pas studimit qė u bėhet, ata dalin tė jenė disi tė ēuditshem e nė disa raste edhe me ērregullime tė shėndetit mendor. Thėnė tė vėrtetėn edhe vet fakti se nė shkretėtirėn e Nevadės ekziston njė baze sekrete, ka qenė i dyshimtė deri tani, pasi nga zyrtarėt e Qeverisė Amerikane ėshtė thėnė se atje ekziston njė grumbull gurėsh tė braktisur dhe asgjė tjetėr. Mirėpo kjo nuk zagjati shumė pasi njė aeroplan spiun Rus kishte bėrė 6 foto pa ngjyrė mbi hapėsirėn ku gjendet baza dhe prej aty dihet se ekziston njė haėsirė e fshehtė ajrore e quajtur Area 51.

Njė professor rus, Vladimir Azhazha, pat thėnė:

“Unė asnjėherė nuk kam pohuar se nė shkretėtirėn e Nevadės mbahen UFO tė fshehura. Veē kėsaj uė jam shumė i sigurt se aty nuk ka as edhe njė. Nuk ka dyshim se civilizimet e hershme kanė ekzistuar, miėpo ne nuk jemi nė gjendje ta vėrtetojmė kėtė, tė paktėn jo deri mė tani”. Sipas tij kėrkimi pėr UFO-t ėshtė i njejtė me kėrkimin e fantazmave qė nuk ekzistuan kurrė dhe qė nuk do tė ekzistojnė. Do tė ishte mė mirė qė ta drejtojmė kėrkimin shkencorė nė drejtim tjetėr dhe tė gjejmė pse UFO-t i kidnapojnė njerėzit. Sipas profesor Azhazha ēdo i 10-ti njeri nė botė ėshtė i kidnapuar nga alienėt. Kjo ndodhė nė rastet kur njerėzit jaė nė gjumė. Kjo do tė thotė qė trupi i njerėzve qėndron nė shtrat pėrderisa ndėrgjja dhe shpirti i tyre udhėton sė bashku me alienėt. Njerėzit tė kidnapuar nė kėtė mėnyrė nuk mbajnė mend asgjė nga udhtimet e ēuditshme qė bėjnė. Nganjėherė femijėt vizatojnė figura misterioze posa zgjohen nga gjumi, pas kidnapimit nga alienėt.

 

16. Zona 51 - Misteri i SHBA-sė

 

               Nė zemėr tė shkretėtirės sė Nevadės, rreth 190 km nga Las Vegas, ėshtė njė zonė pėr tė cilėn deri tė premten nė hartat topografike, nuk ekziston asnjė detaj. Megjithatė, zona nuk ėshtė e braktisur, nė mes tė maleve dhe lumenjve te vegjėl, nuk ekzistojnė rrugėt, por bunkerėt, ndėrtesat dhe njė pistė fluturimi 10 kilometra e gjatė, tė bėn tė mendosh se kjo zonė ėshtė nė aktivitet tė plotė.

               Zona ėshtė e pakalueshme dhe e ruajtur nga ushtarė tė armatosur, hapėsira ajrore e saj ėshtė mė e mbrojtura nė Shtetet e Bashkuara: kjo ėshtė Baza Ajrore e testimit bėrthamor nė Nellis, e njohur mė mirė si Area 51 (Zona 51), emri i dhėnė njė pjesė themelore tė bazės nga disa harta tė vjetra qeveritare.

                Zona 51 ėshtė themeluar nė vitin 1954,  dhe e ndėrtuar nga kompania Aeronautike Lockheed pėr llogari tė Agjencisė Qendrore tė Inteligjencės (CIA). Kjo zonė, ka qenė gjithmonė e fshehur nė mister deri nė vitin 1994. Forcat Ajrore tė Shteteve tė Bashkuara e kanė mohuar ekzistencėn. Por, sipas dėshmive tė kohėve tė fundit, jo tė gjitha teknologjitė e provuara dhe teknikat janė amerikane, disa teknika qė punojnė atje, nė fakt, vijnė nga hapėsira. Pranimi i kėtyre dėshmive i jep kredibilitet hipotezės se UFO-t janė me origjinė jashtėtokėsore. Nė kėtė shkrim, ne nuk do tė mbajmė anėn e njėrės apo tjetrės hipotezė, por do t’iu paraqesim faktet, nga njė shėrbim i kryer nga sateliti.

               Qė nga krijimi i Zonės 51, janė rritur objekte e ēuditshme qė fluturojnė nė qiell, edhe pse e mohuar rregullisht nga autoritetet. Derisa njė ditė, ky fakt ėshtė konfirmuar, nga njėri prej teknikėve tė bazės, i cili, pėr mė tepėr, foli nė mėnyrė tė qartė pėr programet e studimit tė teknologjive jashtėtokėsore.

               Robert “Bob” Lazar ėshtė njė shkencėtar, i cili ka punuar nė Nellis, me njė kontratė pėr pesė muaj, duke filluar nga dhjetori i vitit 1998. Nė deklaratėn e tij tė parė shpėrthyese nė TV, e cila daton nė maj 1989, Lazar ka thėnė se qeveria e SHBA, ėshtė e angazhuar nė studimin e nėntė disqeve fluturuese, me objektivin pėr tė zbuluar aplikimet e mundshme tė teknologjisė aliene. Nė nėntor, Llazari foli pėr njė vend super sekret nė Papoose Lake, i njohur si “S4″, ku aty do tė mbahen avionėt jashtėtokėsorė. Pastaj zbuloi se, ai ishte pjesė e stafit tė 22 teknikėve pėr tė zbuluar sistemet shtytėse tek disqet fluturuese.

               Sipas deklaratave tė bėra nga ai, S4 ėshtė njė kompleks nėntokėsor, qė zė gjithė gjatėsinė e tėrė tė njė mali. Nė fillim ai mendonte, se, do tė punonte pėr tė pasur pajisje shumė tė avancuara pėr prodhim konvencional. Megjithatė, mė pas ai ėshtė gjetur nė njė nga disqet fluturuese, ai e ka kuptuar se ajo ishte forma dhe madhėsia e objekteve qė vinin nga njė botė e ndryshme nga e jona. Lazar, ka vėnė re, se, nuk kishte asnjė shenjė tė ndonjė bashkimi, as shenjė bulonash, objektet dhe strukturat ishin tė rrumbullakosur pa tehe tė mprehta, sikur ato tė formoheshin prej dylli tė shkrirė dhe tė ftohur mė pas.

               Pėr tė konfirmuar dyshimet e Llazarit, u shpėrndanė dokumente teknike tė informacionit, i cili pėrmbante njė sasi tė habitshme informacioni nė lidhje me disqet fluturuese dhe madje edhe fotografitė e autopsive tė qenieve tė vogla gri, me kokat e mėdha tullace. Ai nuk ėshtė shprehur kurrė, se, ka parė jashtėtokėsor nė S4, por ka thėnė, se, kishte vėnė re diēka tė ēuditshme: duke kaluar nė frontin e njė dhome, ai pa dy burra me bluza tė bardha, tė cilėt me fytyra tė ulura poshtė, ishin duke folur me dikė me madhėsi shumė tė vogėl.

               Kėto janė pa dyshim pretendime tė pabesueshme, tė cilat riprodhojnė njė dilemė klasike pėr ”UFO-t”: Lazar ka qenė duke marrė frymėzim nga klishetė, disqet fluturuese dhe jashtėtokėsorėt, apo ato ēfarė ai ka thėnė duhet tė konsiderohet si dėshmi e besueshme? Nuk ka dyshim, se, ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė ndarė njė fakt nga produkti autentik i fantazisė. Nė ēdo rast, pretendimet e Lazar, kanė gjetur disa konfirmime. George Knapp, autori i intervistės, tha se ai kishte qenė i kontaktuar nga shumė dėshmitarė. Nė veēanti, KNAPP ka marrė njė deklaratė tė regjistruar nė videokasetė, e bėrė nga njė njeri, qė ka drejtuar disa programe nė Nellis AFB, sipas tė cilit, qė nga viti 1950, autoritetet amerikane kanė repertuar materiale tė vėrteta jashtėtokėsore, si dhe qenie aliene.

               Megjithatė, kjo dėshmi mund tė vėrtetohet vetėm pas vdekjes sė personit, i cili e bėri atė. Dėshmitarėt e tjerė refuzojnė tė paraqiten nė publik nga frika e pasojave. Pas njė natė pritje, Norio Hayakaėa i Nippon TV, filmon njė objekt nga jashtė Zonės 51, me njė shpejtėsi tė pabesueshme dhe qė kryen manovra tė pamundura. Filmi ėshtė analizuar me kompjuter shumė tė sofistikuar dhe rezultati ka bindur Hayakawa, se, ‘objekt’ nuk mund tė jetė njė avion konvencional. ” Njė nga kėto objekte u filmua edhe nga njė ekuipazh i NBC.

               Kush ėshtė ai i cili pretendon se ka depėrtuar nė dhomėn ku mbahen trupat e jashtėtokėsorėve dhe ka mundur qė tė bėjė xhirime? Pėr fat tė keq, fotot dhe filmat nuk janė e vetmja provė pėr ufologjinė, pasi ato mund tė jenė produkt i rremė, i trilluar me programe tė avancuara kompjuterike. Megjithatė nuk ka dyshim, se, diēka e pazakontė ndodh nė shkretėtirėn e Nevadės. Jim Gooall, shkrimtar dhe gazetar i specializuar nė aviacion, argumenton se ka tė paktėn tetė “Projekte tė zeza” nė Zonėn 51. Projektet e Zeza, janė super sekretet e SHBA-sė, tė tilla si bombarduesit B-2 Stealth, apo sondat e telekomanduara nė mėnyrė tė shpejtė dhe tė manovrueshme lehtė dhe ngatėrruar si pėr disqe fluturuese. Goodall dyshon, se, ka edhe mė tepėr. Njėri prej avionėve nė fjalė, fluturoi mbi Zonėn 51, me njė shpejtėsi prej mė shumė se 16.000 km nė orė (rreth 13 herė mė shpejtė se shpejtėsia e zėrit).

               Gjatė viteve shumė njerėz janė pėrpjekur tė hyjnė nė Zonėn 51 por pa sukses, duke qenė njė zonė tejet e kufizuar, ėshtė e vėshtirė tė afrohesh edhe nė afėrsi tė perimetrit tė bazės, ēdokush qė hyn ėshtė zbuluar menjėherė nga ushtria amerikane dhe ėshtė zhvendosur larg. Zona ėshtė mjaft e gjerė dhe e pakalueshme, kjo gjithashtu e bėn tė pamundur pėr tė marrė fotografi tė bazės pa u parė, por ata nuk ja kanė arritur qėllimit (tė paktėn pjesėrisht). Disa vite mė parė njė ekip i studiuesve ka qėndruar nė pritė pėr disa ditė pranė Nellis AFB. Emisioni “Voyager”, ka krijuar njė dokumentar interesant nė lidhje me kėtė, unė nuk mund tė postoj videon pėr arsye tė tė drejtave tė autorit, por janė lehtėsisht nė dispozicion nė net.

 

 

 

               17. Zona 51 - A u bė aty autopsia e njė alieni?

 

               Pėr arsye tė panjohura ende, qeveria ka pranuar mė nė fund se “Zona 51”, kėndi i gjuetarėve tė alienėve dhe njė pėrdorim i figurshėm e i guximshėm i filmave shkencorė, ėshtė njė vend real nė shkretėtirėn Mojave, rreth 100 milje nė veri tė Las Vegasit.

               “Zona 51” ėshtė konfirmuar nė dokumentet jo sekrete tė CIA-s, tė publikuara online nga Arkiva e Sigurisė Kombėtare, nė Universitetin “George Washington”. Njė studiues i paepur ka siguruar njė raport nga CIA, nė lidhje me historinė e aeroplanit spiun “U-2”, qė u testua dhe operoi nė “Zonėn 51”. Ushtria, e cila ka nėn kontroll bazėn, ka mohuar gjithnjė se “Zona 51” u emėrua nga pseudonimi i famshėm i saj, qė preferonte njė pėrcaktim nė lidhje me njė zonė tė kripur pranė liqenit Groom, njė rrip toke pėr uljen e “U-2” dhe avionėve tė tjerė tė vjedhur. “I nderuar, nuk ka asnjė emėr”, tha njė prokuror i “Air Force” nė njė gjykatė federale nė 1995. “Nuk ka asnjė emėr pėr zonėn operuese pranė liqenit Groom”. Seanca dėgjimore ishte pjesė e njė ēėshtjeje helmimi mjedisor, i ngritur nga punonjėsit e “Zonės 51”, qė thoshin se ishin sėmurė nga ekspozimi ndaj kimikateve toksike, pėrfshi veshjeve anti-radar dhe materialeve tė tjera tė klasifikuara, tė djegura nė gropa tė hapura nė atė bazė. Pėr vite me radhė, punonjėsit kishin udhėtuar nga Las Vegas nė “Zonėn 51”. Disa prej tyre kishin vdekur pas shfaqjes sė skuqjeve tė ēuditshme nė lėkurė dhe pas problemeve respiratore. Ata nuk mund t’i thoshin tė tjerėve se ēfarė bėnin atje, kishin nėnshkruar betime tė sigurisė kombėtare, qė i ndalonin tė jepnin informacione shpjeguese pėr objektin buxhetor tė fshehtė, ku testoheshin edhe bombardues tė vjedhur. Por, disa prej tyre u bėnė paditės nė ēėshtjen kundėr qeverisė, tė ngritur nga profesori i ligjeve nė Universitetin “George Washington”, Jonathan Turley. Ajo ēėshtje detyroi punonjėsin e Arkivės tė shkonte nė “Zonėn 51” nė 1997. Ai shpresonte ta shihte bazėn nga larg. Kishte dėgjuar se mund tė shihej nga disa pika tė favorshme, mund tė dukej si mirazh. Por, ai nuk kishte tentuar tė kalonte perimetrin, ku njė shėnim paralajmėronte shkelėsit se do tė pėrballeshin me juridiksionin e ligjit ushtarak. Shumė gjė e rrezikshme. “Pėrdorim i Autorizuar i Forcės Vdekjeprurėse”, lexohej nė shėnim, duke cituar Aktin e Sigurisė sė Brendshme tė vitit 1950.

            Nė 1955, presidenti Dwight D. Eisenhower “aprovoi shtimin e kėtij rripi toke, tė njohur si “Zona 51”, nė vendin e testimeve tė Nevada-s”, sipas historikut jo sekret tė CIA-s, qė u publikua si program vetėm nė 1992. Ai u publikua me shumė redaktime nga versioni i vjetėr dhe punonjėsi i Arkivės sė Sigurisė Kombėtare, Jeffrey Richelson, pa njė kopje nė 2002. Ai dorėzoi njė kėrkesė pėr njė Akt tė ri tė Lirisė sė Informacionit nė 2005 dhe dokumentet u risollėn 1 muaj mė vonė, kėtė herė me mė pak redaktime. Nė tė ishin referencat e para mbi “Zonėn 51”. Por, pse u ngrit mė nė fund perdja e errėt? “Kjo ėshtė diēka qė ne nuk mund t’i pėrgjigjemi”, tha tė premten Richelson. “Njė nga gjėrat qė dua tė zbuloj ėshtė gjeneza e kėtij vendimi: Pėrse ata nuk e redaktuan atė?”.

 

18. Aksidenti i Roswelli-it
 

               Kjo ishte pak a shumė situata nė mesin e viteve 40-tė, tė paktėn pėr aq sa njohim ne dhe pa marrė nė konsideratė fakte dhe histori tė tjera qė dolėn mė vonė. Vetėm disa ditė pas deklaratės sė Kenneth Arnold, Amerika dhe mbarė bota do tė pėrfshihej nė njź bum mediatik lajmesh, informacioni, disinformacioni, gėnjeshtrash, mbulime dhe fshjehje faktesh qė edhe sot e kėsaj dite pėrbėjnė pikėn kyēe nė historinė e ufologjisė.

               Mbrėmja e datės 2 Korrik tė vitit 1947 nė qytetin e vogėl tė Roswellit nė New Mexico nuk do tė ishte e zakonshme. Njė stuhi e fortė e shoqėruar me erėra dhe shi tė rrėmbyeshėm do t’i mbyllte tė gjithė nėpėr shtėpi, por disa fatlume do tė ndodheshin nė rrugė nė momentin qė panė njė objekt nė formė disku tė pėrshkonte qytetin nė anėn veri-perėndimore tė tij dhe tė humbiste pas kodrave tė vogla. Njė tjetėr objekt i ngjashėm me tė parin u pa tė kalonte disa milje mė larg duke u drejtuar nga Lugina e San Agustin, New Mexico. Kėtė e dėshmojnė, ndėr tė tjerė, dy persona: zoti dhe zonja Dan Wilmot.

               Tė  nesėrmen, nė datėn 3 Korrik 1947, fermeri Mac Brazel duke shėtitur bashkė me djalin e fqinjit tė tij, Dee Proctor, nė fermė, has disa mbeturina tė shpėrndara nė njė rreze tė madhe. Zona ishte pikėrisht ajo ku fermeri kulloste bagėtitė e tij, por kėto tė fundit ēuditėrisht nuk afroheshin fare nė pjesėn ku ndodhin mbeturinat. Mbeturinat ishin si tė njė lloji metali por shumė elastik, tė hollė dhe pothuajse pa peshė fare. Ato i pėrkulje, i palosje dhe ktheheshin pėrsėri nė vend. Kur Brazel shoqėroi djalin e fqinjit tė tij nė shtėpi, e ėma e tij, Loretta Proctor, pasi pa copat e metalit e kėshilloi qė tė shkonte tek polici i zonės dhe tė raportonte pėr atė qė kishte gjetur. Duke qenė se ferma e Brazelit s’kishte as energji elektrike dhe as telefon; do tė kalonin disa ditė deri sa polici i zonės tė vihej nė dijeni pėr ngjarjen. Pra, vetėm nė datėn 6 Korrik 1947 Mac Brazel do tė vizitonte zyrėn e policit George Wilcox dhe do t’i tregonte atij pėr atė qė kishte parė si dhe njė copė nga mbeturinat e gjetura nė fermėn e tij. Polici nga ana e tij duke e gjetur materialin shumė itneresant njofton bazėn ushtarake ajrore tė Roswellit dhe u kėrkon atyre qė tė ekzaminonin mbeturinat. Nė tė njėjtėn kohė qė radiostacion lokal realizon njė intervistė me Mac Brazel, i cili shprehet pėr mbeturinat qė mund tu pėrkasin ndonjė disku fluturues. Nė bazėn ushtarake ata qė ranė nė kontakt me materialin ishin Major Jesse Marcel dhe agent Sheridan Cavitt, tė cilėt mbetėn plotėsisht tė hutuar nga ajo qė panė. Materiali nuk pėrmbante asnjė element tė njohur mė parė prej tyre. Ngjyra, forma, pesha, pėrkulshmėri,… etj., ishte tejet e veēantė. Tė dy vendosėn qė tė inspektonin fermėn e Brazelit dhe kur arritėn aty ishte pothuajse mbrėmje, kėshtu qė vendosėn tė kontrollonin ditėn e nesėrme. Ditėn e nesėrme pasi inspektuan me imtėsi zonėn, qė ishte rreth 230 metra katrore, mblodhėn materialet e gjetura (tė njejtėt me atė qė Brazeli dorėzoi nė zyrėn e policisė) dhe u larguan, Cavitt pėr nė bazė ndėrsa Marcel me kaminonin e mbushur plot me mbeturinat pėr nė shtėpinė e tij. Aty ai i tregon copat e ēuditshme tė materialit gruas dhe djalit tė tij, Jesse Marcel Jr. Pas kthimit tė Marcelit nė bazė, koloneli William Blanchard vendosi tė jepte njė deklaratė pėr shtypin.

               Deklarata qė u pėrgatit nga Walter Haut, toger nė bazė qė merrej me anėn informative, me pak fjalė thoshte:

“Baza ushtarake e Roswellit kishte nėn kontrollin e saj pjesė nga njė disk fluturues me origjinė jashtėtokėsore...”

Ndėrkohė media lokale pėrshi edhe disa stacione tė fuqishme KGFL po tregonin interesim tė madh. Frank Joyce i KGFL i thotė pronarit tė stacionit, Sr. Walt Whitmore pėr ngjarjen e ndodhur nė fermėn e Brazelit dhe tė dy shkuan nė fermėn e tij duke i ofruar njė qėndrim nė qytet dhe njė intervistė qė do tė ishte interesante pėr dėgjuesit.

Por me tź arritur nė stacionin e radios, lajmėrohet baza ushtarake dhe nė 8 Korrik 1947 Mac Brazel shoqėrohet pėr nė bazėn e Roswellit ku mbahet nėn mbikqyrjen e rojeve tė armatosura. Kur ai doli nga baza pas disa ditėsh, refuzoi tė fliste pėr atė qė kishte ndodhur dhe u shpreh se gjetja e tij ishte thjesht mbeturina e njź ballone atmosferike...

Sidoqoftė, pas deklarimit tė kolonelit William Blanchard pėr gjetjen e diskut, zona rrethohet menjėherė nga ushtaraė tė shumtė, ndėrsa lajmi pėr gjetjen e diskut nuk po merrte mė komente. Supriza vjen pas kėrkimit tė imtė tė zonės nga ana e ushtarakėve. Nė pjesėn perėndimore tė vendit ku u gjetėn mbeturinat nga Mac Brazel, fragmentet ishin mė tė plota dhe derisa u gjet edhe vetė disku... dhe jo vetėm aq por edhe disa trupa qė nuk i pėrkisnin rracės njerėzore....

KGFL u pėrgatit tė jepte lajmin dhe njė reportazh tė shkurtėr pėr ndodhinė kur njė telefonatė nga dikush qė e identifikoi veten e tij si njė agjent i FBI-se (Federal Byro Of Investigation) e kėrcėnoi qė nėse emisioni do tė transmetohej, pėrfshi edhe intervistėn me Brazel, stacioni KGFL do tė humbiste licencėn dhe s’do tė transmetonte mė kurrė.

Pak orė pas deklaratės sė bazės ushtarake pėr gjetjen e UFO-s, majori Marcell kėrkohet tė niset urgjent pėr nė bazėn ushtarake nė Fort Worth me gjithė mbeturinat e gjetura dhe njė tjetėr deklaratė del kėtė rradhė nga zyra e gjeneralit Roger Ramey, komandanti i bazės ushtarake tė forcave ajrore nė Fort Worth, Texas. Deklarata e dytė, pėrgėnjeshtron tė parėn, duke thėnė se gjetja nė fermėn e Brazelit ėshtė thjesht mbeturina e njė balone klimatike (nga ato qė pėrdoreshin zakonisht nga metereologėt pėr parashikimet e kohės).

Kjo deklaratė e dytė do tė shėnonte fillimin e njė “beteje” informative dhe pėrjekje pėr tė zbuluar tė vėrtetėn, ashtu siē ishte nga njėra anė, dhe pėrpjekja pėr tė fshehur faktet dhe paraqitur si sajesė, nga ana tjetėr.

Personat kyē nė kėtė histori janė Mac Brazel dhe familja e tij (personi qė kishte fermėn nė pronėsi ku u gjet disku), Familja Proctor (fqinjėt e Mac Brazel) Majori Jesse Marcel dhe familja e tij, Sheridan Cavitt (personi qė shoqėroi Marcel nė vendin e rrėzimit), Walter Haut (togeri i bazės qė merrej me problemin e shtypit dhe qė pėrgatiti deklaratėn), Sherifi George Wilcox etj.

Tė gjithė kėta persona do tė analizohen me detaje, dėshmitė e tyre, tė familjarve tė tyre dhe ēdo hollėsi tjetėr qė do t’i japė mundėsi lexuesit tė nxjerrė konkluzionin e tij se ēka ka ndodhur nė Roswell.

Pėr tė mbyllur pjesėn e parė tė kėtij shkrimi i referohemi njė fjalie tė thėnė nga Gesse Marcel gruas dhe djalit tė tij kur u kthye nga Fort Worth ku ēoi pjesėt e diskut:

“Kur arrita atje ata i morėn pjesėt nė dorėzim menjėherė dhe mė izoluan nė njė dhomė. Mė pas vetź gjeneral Ramey mė thirri dhe mė tregoi disa mbeturina qė nuk ishin ato qė kisha ēuar unė dhe duke mė parė nė sy me ngulmim mė tha: ”Kėto janė mbeturinat qė ti ke sjellė, kėtė mos e harro dhe kėto mbaturina s’janė gjė tjetėr veēse ato tė njė balone klimaterike”. Po nuk ishin ato qė kisha ēuar unė. Fare, nuk ishin tė njejtat dhe as qė i afroheshin sado pak... Mė pas kėto mbeturina iu lejuan medias t*i fotografonte...”!

 

 

Por disku i rėnė nė Fermėn e Brazelit nuk ishte i vetmi. Njė dėshmi shumė e fuqishme qė rrėzoi ēdo mundėsi pėr fshehje tė mėtejshme tė rastit tė Roswellit nga ana e organizmave tė veēanta tė qeverisė amerikane, vjen nga ish-koloneli i shėrbimeve sekrete ushtarake amerikane Philip J. Corso, i cili ėshtė marrė nė mėnyrė specifike me rastin e Roswellit, ka parė me sytė e tij trupat e vdekur tė alienėve dhe pjesė nga disku i tyre fluturues dhe ka ruajtur sekretin e Roswellit pėr dekada tė tėra derisa erdhi momenti qė e bėri publik.

Sa pėr parantezė (i referohem Philip Corso nė librin e tij The Day After Roswell), rrėzimi i diskut apo i disqeve nė Roswell ėshtė paraprirė nga njė pamje masive UFO-sh nė javėt e fundit tė qershorit tė vitit 1947. Ka njė gjė qė tė tėrheq vėmendjen. Shumė afėr Roswellit ishte White Sands, njė bazė tjetėr ushtarake qė merrej me raketat e telekomanduara dhe qė kohėt e fundit kishin instaluar njė radar tė njė tipi komplet tė ri dhe me njė rreze shumė mė tė madhe. Radari operonte me njė lloj mikriovale dhe impulsi elektromagnetik, i cili (sipas dėshmisė sė Robert Lazar; qė ka punuar nė Area 51) shkaktoi ndėrhyrje nė sistemin e komandimit tė UFO-ve dhe qė solli si shkak rrėzimin e tyre. Po ashtu prania e UFO-ve nė bazėn ku testoheshin armėt nukleare dhe pikėrisht nź bazėn nga ku u nis e famshja Enola Gay, avioni qė mbajti nź bordin e tij predhat bėrthamore qė u lėshuan nė Hiroshima dhe Nagasaki, ishte shumė shqetėsuese pėr sigurinė kombėtare amerikane. Prania e UFO-ve nė njė mėnyrė aq masive kishte kohė qė ndiqej nga radarėt dhe dokumentohej nga stafi operativ dhe Pentagoni ishte nė dijeni tė plotė.

Pra, kjo ishte situata nė ditėt qė ndodhi rrėzimi i diskut. Natėn e 4 korrikut tė vitit 1947 nė pjesėn veriore tė qytetit Roswell, nė drejtim tė njė qyteze tjetėr qė quhet Corona, ndodhi rėnia e diskut qė u ndoq nga ushtarakėt nė ekranet e radarėve. Menjėherė u nis njė grup special me aparatura kėrkim-shpėtimi, gjeneratorė pėr tė furnizuar projektorėt e ndriēimit dhe stafi mjeksor i bazės sė Roswellit. Kur u arrit nė vendngjarje dallohej qartė mėnyra se si disku kishte rėnė. Ai ishte pothuajse i padėmtuar, me njė pjesė tė ngulur nė rėrė dhe disa mbeturina tė pėrhapura rreth e rrotull. Nė momentin qė ushtarakėt u afruan pjesa e sipėrme e diskut u hap dhe njė ndriēim i paparė mbuloi komplet zonėn duke e bėrė tė panevojshme dritėn e projektorėve apo edhe tė vetė diellit. Megjithatė ushtarakėt instaluan aparaturat e tyre dhe njė kordon sigurie bllokoi komplet zonėn. Pas hapjes sė kapakut dhe ndriēimit tė vendit nga drita, ushtarakėt panė qartė disa trupa tė vegjėl tė shtrirė pėrtokė dhe dy prej tyre qė lėviznin me mundim duke u zvarritur. Njėri nga trupat qė nuk ishin mė tė gjatė se rreth 120-130 cm dhe qė ngjanin me ato tė njė fėmije tė vogėl u pėrpoq tė lėvizte nė drejtim tė njė kodrine dhe pasi ju bė disa herė thirrje tė ndalonte, pa asnjė komandė superiore u qėllua nga njė ushtar fillimisht dhe mė pas nga shumė tė tjerė. Stiv Arnold, pėrgjegjės pėr sigurinė dhe inteligjencėn nė bazė, u perpoq tė ndalonte zjarrin e ushtarėve, por ishte vonė. Trupi i vogėl nuk jepte mė shenja jete. Ndėrkohė figura tjetėr nuk lėvizi mė dhe u mbėshtet nė trungun e rrėzuar tė njė peme dhe shikonte nė drejtim tė ushtarakėve. Ndonėse trupi i tij ishte i vogėl nė dimension, koka ishte tejet e madhe me dy sy ne formė elipsoide qė shkonin nė drejtim tė kokės dhe me majat qė tregonin hundėn. Goja pothuajse nuk ekzistonte, hunda shumė e vogėl, vetėm njė zgjatim nė fytyrė dhe veshėt po ashtu inekzistent e bėnin figurėn e alienit shume tė ēuditshme. Pėrveē pranisė sė tij tė pazakontė, ajo qė shtangu ushtarakėt ishte pamja e vetė diskut. Mjeti fluturues dukej si njė organizėm i gjallė. Me drita tė shumta qė buronin nga pjesė tė ndryshme, nė njė lloj fluksi tė lėngėt qė pėrshkonte komplet panelet e brendshme, njė lloj ravijėzimi ngjyrash qė kalonin sa herė prekje pjesė tė ndryshme tė diskut dhe vetė materiali qė s’kishte asgjė tė pėrbashkėt me ato qė njiheshin nė tokė. Ajo qė i ēuditi mė shumė ushtarakėt ishte drita e fortė qė emetohej nga brenda diskut, por qė nuk kishte asnjė burim tė caktuar dhe nuk kuptohej se si krijohej.

Nė pėrfundim tė tė gjitha procedurave ēdo gjė u paketua nga ushtarakėt dhe trupat e alienėve u futėn nė disa thasė dhe u nisėn me nxitim pėr nė bazė. Brenda disa orėve (ndėrkohė kishte gėdhirė) ēdo gjė u sistemua dhe u nis pėr nė njė bazė sekrete nė Kanzas (aty ku vetė Philip Corso ishte nė detyrė si shef i inteligjencės). Mė pas trupat, vetė disku dhe mbeturinat e tij u zhvendosėn pėr nė Fort Worth, Texas dhe mė pas nė Wrighte Patterson, Ohio. Nė Fort Worth, ishte vetė gjenerali Ramey ai qė u kujdes per sistemimin e pjesėve tė diskut dhe ato qė pėrmbante ai. ( I njėjti ushtarak qė dha deklaratėn pėr shtyp pėr rėnien e njė balone metereologjike dhe jo tė njė disku).

Pra rėnia e diskut tė dytė ndodhi vetėm dy ditė pas atij tė parit dhe mbeturinave qė u gjetėn nga Mac Brazel.

Pėr disa kohė shtypi u mor me ngarjen deri sa ajo u la nė harresė, pėrveē nga ata persona ėe e pėrjetuan, u kėrcėnuan qė tė mbyllnin gojėn dhe qė pritėn mė shumė se 45 vjet qė tė flisnin dhe tė dėshmonin atė qė ruanin tė fshehtė nė mendjet e tyre.

Gjatė kėtyre viteve tė fundit, sidomos me shkelmin dėrrmues qė doktor Steven Geer me tė famėshmin Disclosure Project i dha skepticizmit pėr sa i pėrket ufologjisė dhe sidomos fshehjes djallėzore tė sė vėrtetės nga organizma tė caktuara tė qeverisė amerikane pėr arsye qė do shpjegohen mė vonė, shumė dėshmitarė kanė thyer heshtjen prej dekadash dhe kanė sjellė nė dritė jo vetėm tė vėrtetėn pėr Roswellin, por edhe shumė mė tepėr se kaq. E vėrtetė qė na pėrket tė gjithėve dhe qė duhet ta pranojmė si pjesė tė jetės sonė, sepse heret a vonė do tė na pėrfshijė tė gjithėve nė pėrmasa tė pa imagjinueshme.

 

Vazhdon...

 

(1)       (2)                 (4)