Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Parapsikologji 2 - UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (3)

Pėrgatiti: Shefki OLLOMANI

      

Pjesa e dytė

 

UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (3)

 

          Mbetet pėr tė kuptuar tashmė nėse zgjedhja lidhet me mundėsinė “Teoria e pėrshtatjes me fenomenin ndiqet nga shumė qeveri tė vetėdijshme, jo gjithēka ėshtė thėnė”, deklaron CUN. Frika ėshtė tek shoku kulturor qė mund tė shkaktojnė informacione tė tilla. Ndėrkohė, nė gjithė botėn rritet dėshira pėr alienėt.

 

  

 

            Mėnyrat e komunikimit me alienėt

            CETI (Communication with Extraterrestrial Intelligence – Komunikimi me Inteligjencėn Jashtėtokėsore) ėshtė njė degė e institutit SETI (Search for  Extra Terrestrial Intelligence – Kerkimi per Inteligjenca Jashtėtokėsore). “CETI” fokusohet nė kompozimin dhe deshifrimin e mesazheve qė mund tė kuptohen teorikisht nga qytetėrime tė tjera teknologjike. Eksperimenti mė i njohur i “CETI” ishte mesazhi i Arecibos nė vitin 1974. “CETI” fokusohet nė tre fusha komunikimi: gjuhėt matematike, sistemet e ilustruara me figura, dhe sistemet e algoritmit tė komunikimit: “Astraglossa”

            E publikuar nė vitin 1953 nga Lancelot Hogben, pėrshkruan njė sistem tė kombinimit ėt numrave nė disas seri pulsimesh tė shkurtra dhe tė gjata. Nė sistemin e Hogbenm pulsimet e shkurtra pėrfaqėsojnė numrat ndėrsa pulsimet e gjata shenjat e Lincos (Gjuha kozmike) “Lincos: Skicimi i njė gjuhe pėr komunikim kozmik”, i publikuar nė vitin 1960 nga Hans Freudenthal ėshtė njė zgjerim i “Astraglossa” pėr tė krijuar njė gjuhė me qėllim tė pėrgjithshėm qė buron nga simbolet e matematikės bazė dhe logjikės.

 

            Mesazhet e ilustruara me figura

            Sistemet e komunikimit tė ilustruar me figura synojnė tė pėrshkruajnė koncepte matematikore apo fizike nėpėrmjet diagrameve tė thjeshtuara. Kėto mesazhe nėnkuptojnė se marrėsit kanė tė njėjtat aftėsi vizuale dhe mund tė kuptojnė matematikėn dhe gjeometrinė bazė. Njė kritikė e zakonshme e kėtyre sistemeve ėshtė se ato pretendojnė njė kuptim tė pėrbashkėt tė formave specifike, tė cilat nuk mund tė jenė tė tilla pėr speciet me vizion tė ndryshėm.

 

            Shtatė rastet mė tė bujshme tė shfaqjes sė UFO-ve: 

            Nga incidenti i Teksasit tek ai i Rosuellit

            Hetuesit e UFO-ve shohin referencat ndaj anijeve raketė, alienėve dhe astronautėve qė shkojnė nė ditėt kur njeriu i parė vuri daltėn dhe penelin nė shkėmb. Mė shumė se 6.000 vjet mė vonė, objektet qė janė tė panjohur – sė paku nė tė parė – vazhdojnė tė shfaqen nė qiell dhe tė gjenerojnė zhurmė. Merrni, pėr shembull, zjarri rrotullues qė u shfaq nė qiellin norvegjez nė dhjetor 2009. Pamja shkaktoi spekulime se alienėt ishin duke dėrguar njė sinjal tokėsor. Studiues tė tjerė hipotezuan – dhe mė vonė ushtarakėt rusė konfirmuan – se njė raketė kishte dėshtuar. Analisti i hapėsirės James Oberg thotė se incidenti i pėrshtatet njė tradite tė gjatė tė shfaqjeve tė disqeve fluturuese mbi Rusinė qė janė shkaktuar nga sekreti ushtarak dhe aktivitetet e hapėsirės. Edhe kur ka njė shpjegim prozaik pėr shfaqjet, ato mund tė japin informacion tė dobishėm rreth aktiviteteve tė fshehta. Por kush janė shtatė rastet mė tė bujshme tė shfaqjes sė UFO-ve? Kėtė e ka bėrė tė mundur njė studim i televizionit tė njohur amerikan MSNBC.

 

            Viti 1897: A ka pasur njė pėrplasje anijesh nė Teksas?

            Nė 1800, shenjat e para tė UFO-ve, tė quajtur balona, u transmetuan nėpėr tė gjithė Shtetet e Bashkuara, sipas Mark Easter, njė studiues nė terren dhe drejtor ndėrkombėtar i marrėdhėnieve me publikun pėr rrjetin e UFO-ve, ose MUFON. Shumė prej kėtyre shfaqjeve tė UFO-ve janė shpjeguar si balona ajri, tė cilat ishin duke u bėrė njė modė atėherė. Njė pėrplasje UFO-sh, raportuar nė Aurora, Teksas, megjithatė, mbetet pa u shpjeguar ashtu siē duhet, sipas njė raporti nga grupi. Ndėr dėshmitė e rekuperuara gjatė hetimeve tė MUFON ėshtė njė pjesė e pazakontė prej metali me pronėsi kompatibile me njė ulje aksidentale. Ēfarė ka mė tepėr, mbetjet e pilotit tė huaj thuhet tė jenė varrosur nė varrezat lokale. Kėrkesat pėr gėrmimin e varrit, megjithatė, kanė qenė mohuar. Pse?

 

            Viti 1947: Shfaqja e ”diskut fluturues”

            Mė 24 qershor, 1947, ish-pilot Luftės sė Dytė Botėrore, Kenneth Arnold ishte nė fluturim pranė malit Rainier nė shtetin e Uashingtonit, kur ai pa njė zinxhir prej nėntė objektesh nė formė gjysėm hėne qė ai tha se kėrcėnin nė ajėr ajėr si pjata. Gazetarėt e gazetave, nė mėnyrė tė gabuar, i quajtėn ato “disqe fluturues”. “Fraza ‘disqet fluturuese’ tė cilat supozohet se janė tė rrumbullakėt si njė pjatė, ėshtė e pėrhapur nė mėnyrė kaq tė shpejtė saqė njerėzit filluan tė shohim atė qė ai nuk e pa, por atė qė gazetarėt kishin treguar gabimisht,” tha Oberg. Pėrshkrimi teknik i Arnold ka qenė raportuar rrallė herė, shtuan analistėt e hapėsirės. Studiues tė tjerė, sipas tė Easter tė MUFON, i vėnė shfaqjet e UFO-ve nė kontekstin historik tė programit tė armėve bėrthamore tė pas Luftės sė Dytė Botėrore.

 

            Viti 1947: Incidenti i Rosuell-it

            A ka pasur njė pėrplasje UFO-sh nė shkretėtirė jashtė Rosuellit, New Mexico, nė korrik 1947? Sipas linjės zyrtare tė ushtrisė amerikane, pėrgjigja ėshtė jo. Nė atė kohė, fragmente tė ēuditshme mbeturinash tė mbledhura nga njė ranger lokal u shpjeguan si njė tullumbace eksperimentale e motit shkuar shtrembėr. Nė 1994, ushtria ndryshoi historinė e vet, duke thėnė se tullumbacja ishte nė tė vėrtetė pjesė e projektit Mogul, njė operacion i fshehtė pėr tė monitoruar shpėrthimet bėrthamore sovjetike. Oberg ėshtė i kėnaqur me kėtė shpjegim, por disa anėtarė tė komunitetit Ufologjik e shohin shpjegimin ushtarak si njė mbulim tė njė tjetėr lloji. Easter i MUFON, pėr shembull, beson pėr njė teori qė njė e shtėnė ushtarake ka hedhur poshtė dy anijet kozmike qė ishin duke kontrolluar armėt bėrthamore nė fazė zhvillimi dhe testimi nė Nju Meksiko. Njėri prej vendeve tė pėrplasjes ishte pastruar deri para se ta zbulonte shtypi

 

            Viti 1952: UFO-t vizitojnė Uashingtonin

            Nga 1952, sipas MUFON, ethet e disqeve fluturuese ishte nė tone aq tė larta sa raportet e shfaqjes filluan tė bllokonin rrjetet telefonike. Gumėzhitja arriti kulm gjatė dy fundjavėve tė njėpasnjėshme nė korrik me njė seri shfaqjesh vizuale dhe radarėsh mbi Uashington, DC. Ushtarakėt shpjeguan valėn e shfaqjeve nė njė konvertim temperature, e cila mund tė shkaktojnė interferenca me dritėn dhe radarėt. Anėtarėt skeptikė tė komunitetit tė UFO-ve, megjithatė, e shohin kornizėn e kohės si fillimet e misionit tė orkestrimit tė qeverisė pėr asgjėsimin e fenomenit UFO duke bėrė shaka me njerėzit tė cilėt raportuan kėtė gjė. Oberg thotė se qeveria ishte e shqetėsuar pėr ortekun e thirrjeve – kjo kishte ndėrhyrė me komunikimet. Ekspertėt e sigurisė e arsyetuan kėtė se armiqtė mund tė pėrhapin panik pėr disqet fluturuese me qėllim qė tė lidhin linjat e komunikimit, ashtu si edhe hedhjen e bombave nė qytetet e SHBA.

 

            Viti 1967: Qėndra e raketave Malmstrom shuhet

            Disa studiues thonė se shfaqja e njė disku fluturues nė njė qendėr tė raketave bėrthamore pranė bazės Malstrom Air Force, mars 1967, forcon ēėshtjen e njė lidhjeje mes zhvillimit tė armėve bėrthamore dhe UFO-ve. Sipas njė hetim MUFON nė kėtė ēėshtje, kapiteni nė pension, i Forcave Ajrore Robert Salas, i cili ishte stacionuar nė vend, tha shfaqja e UFO-ve me pulsantin e dritave tė kuqe u pasua nga njė mbyllje e shpejtė e sistemit tė raketave. Ushtarakėt pranuan mbylljen qė u verifikua, por hetimet e tyre arritėn nė pėrfundimin se shfaqja e diskut fluturues ishte njė thashethem. Oberg thotė se ai do tė donte tė dinte mė shumė pėr ngjarjet qė rrethojnė kėtė incident. Ai vė nė dukje se tregimi tingėllon i ngjashme me njė rast nė Rusi, nė tė cilin zyrtarėt e UFO-ve e pėrdorėn si njė justifikim pėr tė shpjeguar pse pajisjet bėrthamore ishin difektoze.

 

            Viti 1980: Njė diamant nė qiell

            Nė dhjetor 1980, Betty Cash, Vickie Landrum dhe nipi Vickie Colby po kėrkonin pėr njė lojė Bingo nė Teksas, kur njė diamant nė formė disku fluturues u shfaq nė qiell. Momente mė vonė, UFO-ja duket se po shoqėrohej nga njė flotė helikopterėsh – disa tė ngjashėm me njė tip tė pėrdorur nga ushtria amerikane, sipas tregimeve tė ndryshme tė incidentit tė UFO-s i njohur si rasti i Cash-Landrum. Pas incidentit, Cash dhe Landrums raportuan simptoma tė tilla si pėrzierje dhe djegie qė disa ekspertė besojnė se janė helmim nga rrezatimi. Cash kaloi mė shumė se dy javė nė spital. Trioja paditi qeverinė amerikane pėr kompensim, por ēėshtja u kthye prapa sepse njė lidhje e qeverisė me incidentin nuk mund tė tregohet dhe gjendja shėndetėsore e viktimave tė dyshuara para incidentit mbeti e mbyllur sipas ligjeve pėr tutelėn e privatėsisė.

 

            Viti 2008: A ndoqėn avionėt luftarak UFO-t nė Teksas?

            Dhjetra njerėz nė zonat rurale tė Teksasit pranė Stephenville njoftuan se panė njė objekt tė madh me dritat e ndritshme duke fluturuar ulėt dhe shpejt nė qiell mė 8 janar 2008, me sa duket i ndjekur nga avionėt luftarakė F-16. Nė fillim, Forcat Ajrore mohuan se ata kishin avionėt nė zonė nė atė kohė. Dy javė mė vonė, ushtria pranoi se ka pasur vėrtet avionė nė zonė, dhe sugjeroi se banorėt mund tė kenė ngatėrruar njė prej avionėve si njė disk fluturues. Pranimi kėnaq disa njerėz si njė shpjegim tė arsyeshėm. Shumė shfaqje tė tilla rezultojnė tė jenė operacione ushtarake. Tė tjerė, megjithatė, mbeten tė pabindur se objekti i madh ėshtė shpjeguar nė mėnyrė adekuate. Oberg thotė se edhe ai ka qenė mashtruar nga fluturimet e xhet-ėve. Kur vija e avionėve kalon lart, dritat kryesore tė xhet-it mund tė shihen gjatė para se zėri tė arrijė nga ai.

 

            Angli – korrik 2008

            Nė korrik tė vitit 2008 ka qenė radha e Anglisė pėr tė hapur dosjet. UFO-t dhe ufologjia vazhdojnė tė jenė aktualitet, ndaj duhet pranuar se ato nuk kanė dalė kurrė nga moda. Hapja e dosjeve vjen me hapat e ndėrmarrė nga qeveritė e ndryshme pėr deklasifikimin e dosjeve “X”, qė kanė lidhje me ēėshtjen. Nė korrik tė kėtij viti ishte radha e Britanisė sė Madhe, por nė 2008-ėn i ka hapur dosjet Franca dhe Ekuadori. Dokumentet mė interesante janė ato qė kanė lidhje me raportet e ish-KGB-sė (127 faqe tė dhėnash pėr ngjarjet jonormale), si dhe njė dėshmi qė arrin nė Ekuador. Nė kufi tė 44 rasteve tė deklasifikuar, njė zyrtar, Ulliam Salgago pranon pa asnjė hije dyshimi se “ka objekte fluturuese me origjinė jashtėtokėsore nė atmosferėn tonė dhe se duhet tė ndajmė hapėsirėn tonė me qenie tė botėve tė tjera”. Po pse kėto qeveri po hapin dosjet nė kėtė kohė? “Fenomeni UFO ėshtė kthyer nė njė fenomen masiv, ka nevojė pėr njė pėrgjigje”, shprehet Enrico Baēarini, drejtues i Qendrės Ufologjike Kombėtare (CUN) nė Itali. Dhjetėra studime nga qeveri tė ndryshme botėrore, kanė prodhuar mė shumė pyetje se pėrgjigje.

            Mbetet pėr tė kuptuar tashmė nėse zgjedhja lidhet me mundėsinė “Teoria e pėrshtatjes me fenomenin ndiqet nga shumė qeveri tė vetėdijshme, jo gjithēka ėshtė thėnė”, deklaron CUN. Frika ėshtė tek shoku kulturor qė mund tė shkaktojnė informacione tė tilla. Ndėrkohė, nė gjithė botėn rritet dėshira pėr alienėt. Kjo ndodh, jo vetėm pėr pėrbėrėsit e jashtėzakonshėm tė fenomenit, por edhe pėr faktin se po rritet gjithnjė e mė shumė vetėdija se jeta nuk ėshtė pronė ekskluzive e tokės.

 

            11. UFO-t e nisura drejt Tokės - NASA fsheh tė dhėnat

 

            Tre disqe gjigande UFO-sh janė drejtuar drejt tokės. Ėshtė ky lajmi qė ka publikuar nė njė reportazh gazeta “Pravda” ku sipas saj tre disqe, mė i madhi prej tyre mė gjėrėsi 242 km i shoqėruar nga dy anije tė vogla, janė identifikuar pas orbitės sė Plutonit.

Akoma mė e pabesueshme nga tė gjitha faktet e paraqitura nė reportazhin e gazetės “Pravda”, ėshtė se anijet e Alien-eve jane identifikuar nga NASA pėrmes programit HAARP, program ky qė ėshtė marrė me studimin e fenomenit tė Aurorės nė Polin e Veriut nė Alaskė.

            Ndėrkohė, NASA, hesht!

            Tė vetmit qė kanė ngritur zėrin janė kinezėt, tė cilat kanė akuzuar amerikanėt pėr mbulim dhe fshehje faktesh persa i pėrket ekzistencės sė jashtėtokėsorėve dhe vizitave tė tyre nė Tokė.

            Gazeta e famshme “Pravda”, arsyeton reportazhin e saj, duke e lidhur ate me “burime tė mirė informuar dhe tė sigurt, nga programi jo-fitimprures, i njohur ndėrkombetarisht Hulumtim mbi Ekzistencen e Jetes Jashtetokesore; SETI (Search forExtraterrestrial Intelligence)”, duke shtuar se tre anijet do tė diktohen dhe do tė shihen nga teleskopet optike kur t’i afrohen planetit Mars!

 

            12. UFO-t

 

            Nė librin e tij, Alfredo Lisson, eksploron pėr ne sekretet e misteriozes Area 51, shtetit tė 51-tė tė Shteteve tė Bashkuara, strumbullarit tė tė gjitha mistereve tė teknologjisė aliene; rindėrton operacionet debunking (diskredituese) dhe cover up (fshehjeje) tė presidentėve amerikanė nga Trumani tek Bushi Junior (i riu); zbulon prapaskenat e incidentit ajror nė Walesville, qė e bėri qeverinė hije amerikane tė armatosej kundėr alienėve dhe tė nėnshkruante nė vitin 1955 njė pakt shumė tė fshehtė bashkėpunimi antialien me “armikun”, Bashkimin Sovjetik.

            A ekziston njė konspiracion botėror i prirur pėr tė fshehur fenomenin e UFO-ve? A ėshtė e vėrtetė se qeveria amerikane e njeh tė vėrtetėn lidhur me alienėt dhe madje u studion shkencėn nėpėrmjet njė operacioni “inxhinierie sė prapthi”, por tenton tė prishė provat e kalimit tė vizitorėve mbi Tokė pėr tė mos humbur autoritet?

            Pėrgjigjja ėshtė pohuese dhe na shtohet nga rindėrtimi i hollėsishėm dhe i saktė i historisė “sekrete” tė ufologjisė, i bėrė pėr herė tė parė nga Alfredo Lissoni dhe i karakterizuar nga dokumente dhe prova tė okultuara nga grupe misterioze pushteti me emra tejet magjepsės: Majestic 12, Men in Black, Revealers.

            Pas njė kėrkimi tė filluar mė 1993 dhe tė zgjatur pėr 9 vjet tė mira, autori vė sė bashku copėrat e njė mozaiku gjigant qė ka parė ndėrtimin nė vitin 1947 dhe pas rėnies sė njė UFO-je nė Roswell tė New Mexico-s e komisioneve tė para studimore amerikane, si publike, ashtu dhe sekrete. Nėpėrmjet njė serie studimore “Projects”, qeveria amerikane tentoi qė tė fusė nė dorė teknologjinė e jashtėtokėsorėve dhe ia arriti.

            Nė kėtė libėr, Alfredo Lissoni eksploron pėr ne sekretet e misteriozes Area 51, shtetit tė 51-tė tė Shteteve tė Bashkuara, strumbullarit tė tė gjitha mistereve tė teknologjisė aliene; rindėrton operacionet debunking (diskredituese) dhe cover up (fshehjeje) tė presidentėve amerikanė nga Trumani tek Bushi Junior (i riu); zbulon prapaskenat e incidentit ajror nė Walesville, qė e bėri qeverinė hije amerikane tė armatosej kundėr alienėve dhe tė nėnshkruante nė vitin 1955 njė pakt shumė tė fshehtė bashkėpunimi antialien me "armikun", Bashkimin Sovjetik.

            Akoma do tė shqyrtohen, mė sė fundi do tė shpjegohen dhe do tė futen nė njė kontekst logjik disa prej mistereve mė shqetėsues ufologjikė tė dekadave tė fundit: gjymtimet e kafshėve, vdekjet misterioze tė shkencėtarėve, “zbulimet” e pilotuara tė inteligjencės, letėrkėmbimet sekrete tė siguruara nėpėrmjet Aktit mbi Lirinė e Informimit (X-files e vėrtetė), rrėzimet e UFO-ve, disqet fluturues tokėsorė, Rendi i Ri Botėror, taktika nė formė pike (qė alienėt tė mos shfaqen publikisht).

            E gjitha kjo duke ndjekur fillin e manipulimeve dhe tė konspiracioneve tė urdhėruara nga grupe pushteti nė hije: Trilateral, Bildeberg, CFR, MJ-12, CIA, UFO Study Group. Njė libėr alarmues, qė falė malit tė dokumenteve tė pakundėrshtueshme, mė sė fundi hedh njė dritė tė re mbi konspiracionin botėror tė CIA-s lidhur me disqet fluturuese. Ky libėr u kushtohet tė gjithė kėrkuesve nė fushėn e ufologjisė dhe tė mbrojtjes hapėsinore, tė cilėt kanė ndėrruar jetė nė rrethana misterioze.

 

             Fund i pjesės sė dytė

 

            Nga libri nė dorėshkrim "UFO-t dhe lufta e Dulēes"

 

(1)     (2)