Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Shkencė 2 - VLERAT USHQIMORE TĖ BARIT TĖ GRURIT

Shkruan: Kastriot MYFTIU

Shendeti Natyral

VLERAT USHQIMORE TĖ BARIT TĖ GRURIT

 

            Bari i grurit pastron trupin nga helmet. Ai ndihmon nė shkarkimin e sistemit limfatik, qė largon toksinat nga qelizat e trupit. Kur trupi ynė ėshtė nė ēekuilibėr dhe nis tė sėmuret, nė limfėn e trupit formohet mukozė qė bllokon sistemin limfatik dhe ndalon pastrimin e trupit nga helmet.

 


            Miq tė Shėndetit Natyral, tė gjithė kemi dėgjuar pėr grurin. Madje njė ndėr debatet ende tė pazgjidhura ėshtė: a ėshtė gruri i dobishėm pėr shėndetin apo jo? Arsyeja kryesore e kėtij debati lidhet me dėmet e glutenit. Por a keni dėgjuar ndonjėherė pėr vlerat e jashtėzakonshme ushqyese tė barit tė grurit?

 

            Lėngu i barit tė grurit thithet menjėherė nė gjak dhe na jep energji tė menjėhershme. 60 gramė lėng i freskėt i barit tė grurit na jep po aq energji sa 1.5 kg perime organike me vitamina dhe minerale, ose sa dy gota kafeje, aq sa do tė ndjeheni plot energji gjatė gjithė ditės. Kjo ul oreksin dhe ndihmon nė ruajtjen e peshės. Njė shifėr tjetėr: Dr. Earp-Thomas thotė se 8 kg bar gruri ėshtė e barabartė me 170 kg karota, sallatė, selino, dhe perime tė tjera.

 

            Bari i grurit thith 92 ndėr 102 mineralet nga toka dhe pėrmban 13 vitamina, pothuajse tė gjitha vitaminat e izoluara nga shkenca. Ai ėshtė burim i shkėlqyer kalciumi, hekuri, magnezi, fosfori, kaliumi, natriumi, squfuri, kobalti dhe zinku. Ai mund tė zėvendėsojė njė vakt tė tėrė; ai pėrmban proteinė me 17 amino-acide, rreth 80 enzima dhe 70% e tij ėshtė klorofil. Pėr rėndėsinė e klorofilit ju fola nė shkrimin e kaluar. Dr. Bernard Jenson zbuloi se klorofili ndihmon nė ndėrtimin e qelizave tė kuqe tė gjakut. Lėngu barit tė grurit ndėrton qelizat e kuqe tė gjakut menjėherė pas pirjes sė tij. Ai normalizon presionin e lartė tė gjakut dhe nxit rritjen e qelizave tė shėndetshme.

 

            Bari i grurit pastron trupin nga helmet. Ai ndihmon nė shkarkimin e sistemit limfatik, qė largon toksinat nga qelizat e trupit. Kur trupi ynė ėshtė nė ēekuilibėr dhe nis tė sėmuret, nė limfėn e trupit formohet mukozė qė bllokon sistemin limfatik dhe ndalon pastrimin e trupit nga helmet. Duke qenė pastrues (detoksifikues) i fuqishėm, lėngu i barit tė grurit e shpėrbėn mukozėn, duke mundėsuar kėshtu shkarkimin e lėngut limfatik. Bari i grurit mbron mėlēinė, pastron gjakun duke neutralizuar toksina si kadmiumi, nikotina, strontiumi, merkuri dhe klorid polivinili. Ai ngadalėson procesin e plakjes.

 

            Thuhet se konsumi i rregullt i lėngut tė barit tė grurit largon thinjat dhe i kthen flokėt nė ngjyrėn e tyre natyrale. Ai forcon lėkurėn dhe heq rrudhat.

 

            Nėpėrmjet klorofilit, bari i grurit furnizon gjakun me oksigjen tė lėngshėm (kanceri shkaktohet kur trupi ėshtė nė gjendje anaerobike, pra ka mungesė tė oksigjenit) dhe ndryshon pH (pehashin) e trupit nga gjendja acidike (qė shkakton kancer) nė gjendje bazike/alkaline. Pėr kėto dy arsye bari i grurit lufton tumorin dhe kancerin. Madje klorofili i barit tė grurit ėshtė edhe mė i fuqishėm se vitaminat A, C dhe E dhe beta-karotina. Me njė fjalė, ai ėshtė mrekullia e trupit nė njė gllėnjkė.

 

            Por si mund t’i shfrytėzojmė kėto tė mira tė barit tė grurit? Unė e rris vetė grurin. Shihni foton nė kėtė shkrim dhe fotot e shkrimit tė mėparshėm. Nė shkrimin e ardhshėm do t’ju tregoj si ta rrisni vetė barin e grurit.


            Ju uroj shėndet!