.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Xheladin Mjeku

XHELADIN MJEKU

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

XHELADIN MJEKU

 

 

 

 

 

          

            Hyrje

  

          Xheladin Mjeku (1961) shkruan poezi dhe prozė pėr tė rritur dhe fėmijė. Merret edhe me kritikė letrare dhe publicistikė. Shkrimet e tij janė publikuar nė shtypin e kohės dhe nė portalet elektronike nė gjithė hapėsirėn shqiptare dhe mė gjerė. Ėshtė bashkautor nė disa libra me poezi, kritikė letrare dhe publicistikė, ndėr tė cilat:                 

 

            "Zhbėrja e ikjes"  (2006)

            "Hijet e thyera"  (2008)

            "Aromė gruaje"  (2010)

            "Bedri Dedja nė kujtesėn tonė"  (2010)

            "…me Dritėronė"  (2011)

            "Lotėt e virgjėr" (2012)

            "Antologji e dhembjes poetike" (2012)

            "Prekja e pikėllimit", monografi dhe poezi (2012), etj.

                          

            Nė vitin 2010 fitoi ēmimin e parė pėr Pėrmbledhjen poetike "Mėkatet e Orfeut", nga Klubi i Shkrimtarėve Shqiptarė nė botė "Drita" dhe Instituti i Librit dhe Promocionit  "Toena" -Tiranė.

            Nė vitin jubilar 2012, nė 100 Vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, fitoi ēmimin e parė pėr Pėrmbledhjen poetike "Nė kopshtin e muzave", nga Klubi i Shkrimtarėve"De Rada" nga Ferizaj -Kosovė.

            Pėrmbledhja e tregimeve pėr fėmijė "Nėna e lirisė" u shpėrblye me ēmimin "Odhise grillo" nga Klubi i Shkrimtarėve Shqiptarė nė botė "Drita".

            Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės, i Klubit tė Shkrimtarėve Shqiptarė nė botė "Drita" dhe i Ars klubit "Rifat Kukaj".

            Jeton dhe krijon nė Prishtinė.

 

            Ka botuar:

            "Prelud poetik" poezi, nė bashkautorėsi (1997)       

            "Mėkatet e Orfeut", poezi, botohet nė Konkursin shpėrblyes

            "Nėna e lirisė" tregime pėr fėmijė (2012)

            "Nė kopshtin e muzave", poezi, botohet nė Konkursin shpėrblyes

 

 

 

 

 

PSE TĖ SHKOHET NĖ KOSOVĖ

 

Bisedė e imagjinuar me Visar Zhitin

 

Pse tė shkohet nė Kosovė

Kur udha e nisur shekuj mė parė

Ėshtė shkelur pėrfundimisht nga troku

Arritja ėshtė e mundshme pėr njė vrap kali

Deri nė Fushė-Kosovėn e legjendave

Nė Dardaninė e poshtme tė fisit tim

Atje ku pikėpjeken perėnditė me diellin dhe yjet

Atje ku gjithēka nis me fjalėn liri

Me emrin Kosovė

 

Pse tė shkohet nė Kosovė

Rrugės zikzake plot rreziqe e furtuna

Kur dalzotėt e kėsaj toke kanė trasuar shtigjet

Deri nė kupėn e qiellit plot vezullim drite

Ma fal njė thėrrime drite pėr besė

Ta shoh majėn e alpeve qė na mbanin peng

Ditėn e agimeve tė djegura

 

Nė Udhėn qumėshtore tė pafund

Ėndrrat nuk shqiten pėr njė fije floku

Pėr njė Natė Bartolemeu

Andej bie erė lirie

Kėtej shtyhet dita

Pėr njė hap tjetėr

 

Pse tė shkohet nė Kosovė

Atyre shtigjeve i ėshtė prerė udha kobzezės

Pėr kaq kohė qė na janė zėnė pritat

Dhe zdirgjem lirshėm pasbjeshkės

Me fytyrė kah dielli

Me mikun e vėllaun shtigjet i kemi bashkė

Gjithandej fushave tė Kosovės

Me ty po flas

Visar Zhiti

 

 

TĖHARRJE E BIMĖS SĖ KEQE

 

Sa inat i kisha Ymer Shkrelit

Kur solli nė jetė Bimėn e dreqit

Druaja se na mbet nė pragun e shtėpisė

Si Gjarpėri i Mirko Gashit

Dhe nama e plakave nė mėhallėn time

Tėharrje e bimės sė keqe

 

Deri nė agim mbeteshim nė dritare

Duke pėrcjellur lojėn e yjeve

Nė Kashtėn e kumtrit 

Dhe meditimin pėr bėmat e ditės

Qė pėrtypeshin nga gojėkėqinjtė

Si nė mokrėn e  stėrgjyshit tė ndjerė

Tek bluante kokrrat e pakta tė drithit

Mbledhur fushėblertave tė djegura

Nga dorė mizore e satanės ndjellakeqe

Atėbotė

 

Tėharrje e bimės sė keqe

Zbret nė kujtesėn e viteve tė ikura

E sotmja nis me zgjimin esėll

Me frutin e mbarsur nga engjėjt e dritės

Sjell kujtimet e mallit pėr miqtė e fjalės

Me dashurinė nė katror

 

 

DERISA VIZATOJA PORTRETIN TĖND

 

Kėrkoja penelin dhe ngjyrat

Ta sjell tek ti njė rreze dielli

Tė fshij kujtimet nė qetėsinė e natės

E tė shprish vetminė time tė strukur

Nė hijen e kujtimeve tė tretura

 

Me shpejtėsi mė shkėpute nga ėndrra

Derisa vizatoja portretin tėnd

Mė ftove nė pėrqafim tė ri

Mes pikave tė lotit

 

Nga syri i pėrlotur

Qė i gjason njė ylli mbi re

Zbriti njė rreze drite

Mbi nurin e adhurimit tėnd

Si fjongo iu mbėshtoll

Portretit qė po lind

 

Ēuditėrisht mė shkėpute nga ėndrra

Pėr njė kujtim dashurie tė humbur

Ngjyrat e ylberit u kthyen nė pamje tė re

Nė portretin tėnd hapej drita

Pėrfundimisht

 

 

ĖNDRRĖS IA SHKEL SYRIN

 

Ėndrrės ia shkel syrin

Prej saj nuk kam frikė

Pres ēastet qė tė agoi dita

Dhe dielli tė ngjitet nė zenit

 

Mos ma rikthe atė ėndėrr

Qė mė kujton vuajtje e mundime

Druaj qė mė sjellin pastaj

Tė kaluarėn plotė shqetėsime

 

Nė ėndėrr dhe zhgjėndėrr

Kjo miqėsi e padjallėzuar

Ia hap flatrat jetės

Kode ėndrrash deshifruar

 

Tė kėrkoj edhe nė ėndėrr

Dhe nuk tė arrij dot

Kujdes mos dil nga vetvetja

Se jetės i shkakton lot

 

Ėndrrės ia shkel syrin

Ditėn pėrshėndesim me dorė

Hap kodin e ėndrrave

Qė jetėn ta shkojmė gazmor!

 

 

SIMFONI VJESHTE

 

Kur gjethet i shkund era

Njė stinė tjetėr troket

Ndryshimi mes lojės sė gjetheve

Ėshtė fillim i aktit tė tretė

 

Kur gjethet bien pėr tokė

Koha vesh petkun e vjeshtės

Ndryshon gjithēka rreth nesh

Gjallėria i hap rrugė heshtjes

 

Kur gjethet i shkund vjeshta

Mollėt skuqin nėpėr shporta

Ndryshim stine ndodh pastaj

Stinėt sjellin jetėn nė rrota.

 

Kur gjethet i gėlltitė toka

Ne bėhemi shumė kurioz

- Vallė ėshtė e mundur kjo

Stinėn ta bėjė dikush nervoze?

 

Kur gjethet bien pėr tokė

Era shkund pėrreth gjithēka

Dita ndėrron gėzofin e kohės

Simfoni vjeshte gjithkah!