Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Antologji e poezisė moderne shqipe 5 - Xhemile H. Aliu

XHEMILE HOXHA ALIU

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

XHEMILE HOXHA ALIU

 

 

 

 

 

            Hyrje

  

            U lind mė 10. 03. 1956.

            Shkollėn fillore:

            Dy vite nė Korroticė tė poshtme.

            Katėr vite ne Korroticė tė Epėrme.

            Dy vite nė Komoran shkolla fillore "Jeta e Re".

            Pastaj ka vazhduar nė "Akademin Pedagogjike" nė Prishtinė cikli i ulėt, edhe atė pėr tri vite.

            Ka studiuar nė fakultetin Ekonomik -Prishtinė.

            Ka punuar njė vit mėsuese nė paralelen e ndarė nė Korroticė tė Epėrme.

            Pjesėn praktike njėvjeēare, pas studimeve, e ka bėrė nė bashkėsinė banesore nė Drenas, pastaj ka punuar ne "Ferronikėl" (Drenas) 10 vite.

            Pas largimit nga puna, pėr shkaqe te njohura pėr tė gjithė,  ėshtė larguar nė mėrgim.

            Ėshtė e martuar dhe ka katėr fėmijė, dy vajza dhe dy djem.

           

 

 

 

 

DHUROI JETĖS BUKURIN

 

Nė kėtė botė erdhėm tė pastėr

Dhe u rritėm nė gji tė nėnės

U rritėm mė shumė ėmbėlsi

U skalitėm  ,u formuam si njeri

 

Kush sa pati dhe ēka posedoi

Qė nga lindja e gjerė nė pjekuri

Rrugė dhe njerėz nė kėtė botė

Kush ēka mundi pėr tė mbėrri

 

Ca arritėn ne piedestal

S'njohin nenė dhe baba

Pasuri pa djers syė u verboi

Dhe s'dinė as kryet ku e kanė

 

Ca me gjysmė opinga mbetėn

Tė rrjepur e shumė tė varfėruar

Njė kafshatė bukė ku ta gjejnė

Jeta kėshtu i hodhi nė pėrrua

 

Ca te tjerė dhėnė shumė mund

Vetėm sa pėr njė jetė normale

U mbrojtėn mirė si shtinė hundėt

Aty ku krimi hedhen valle

 

Rrugė e njerėz ka nė kėtė botė

Se cili zgjedhė nė mėnyrėn e tij

Dike jeta lartė shumė e ngrit

E pėr dike behet mizori

 

Mbi tė gjitha mund e djers

Derdhet vetėm pėr ardhmėri

Zgjedh rrugėn qė ėshtė e drejtė

Dhuroj jetės terė bukurinė .

 

 

DRENICA LEGJENDARE

 

Heroike dhe krenare

Legjendare dhe kreshnike

Madhėshtore nė Lapidar

Drenica fymon lartė

 

Pėr mbi kullat e Jasharajve

Krenaria gjerė ne qiell

Kombi ngritėt ne piedestal

Mbi gjakun tuaj o martirė

 

Si lulėkuqe gjaku rrodhi

Nė sy tė nėnės loti pikoi

Nė zemėr tėnd forcė titaniku

Mbi heroizmin tėnd moj kreshnike

 

Legjendare nėpėr shekuj

Do tė frymon lartė e mč lartė

Renditur me nder nė histori

N'zemėr tė popullit jeni tė gjallė

 

Po kush tjetėr si Drenica

Mbijetoi pėrmes tragjedive

Kurrė robėrinė nuk e pranoi

U kacafyt mė ēdo armik

 

Nė ēdo pėllėmbė tė tokės sate

Ujitur me gjak dėshmorėsh

Lart shkėlqejnė Lapidarėt

Drenica ngrit lartė krenarinė

Lavdi pėrjetėsisht Drenica jonė

 

 

PREKAZI LEGJENDAR

 

Vendi i lavdisė

Krenarisė sė kombit

Legjendė e gjallė

Adem Komandanti

 

Rreze dielli mbi atdhe

Nga Kruja e gjerė nė Vlorė

Nga Vlora nė Prekaz

Ecim rrugės se lavdisė

O trim legjendarė

 

Radhisim fitoret krenare

E ju qėndroni nė piedestal

Sot shkėlqen Prekazi

Drenica kryet ngre lartė

 

Kombi ngrit krenarin

Me emrin e  tėnd

Rreze dielli mbi Arbėrinė

I gjallė Adem Komandant

 

Zoti na dhuroi hyjnorin

Diell shkėlqen mbi atdheun

Prekazi nė zemrat e shqiptarisė

Madhor je Adem komandanti.

 

 

LETĖR NĖ ADRESĖ TĖ VJETĖR

 

Mora lapsin ,ca fjalė tė shkruaj

Ti dėrgoj nė atė adresė tė vjetėr

Aty kam dy pleq tė lodhur ,vuajtur

Mbetur vetėm pa askėnd tjetėr

 

Dora dridhet loti mė pikon

Fjalė nga zemra zė tė shkruaj

Sa kamė mall tė ju kam pranė

Mall kamė pėr tė ju pėrqafuar

 

Zėri fillon tė dridhet i tėri

Mė vijnė ndėr sy ashtu vetėm

Njashtu errėn edhe gdhihen

Lodhur plakur dhe dėrmuar

 

Shikoj veten nė pasqyrė

Krahasoj mė moshėn tuaj

Oh zot lutėm,i them vetės

Mos na benė kaq  tė vuajmė

 

Tė lodhur e tė dėrmuar

Nga shtrati mezi qė ngritėn

Me mallin n'zemėr tė pa shuar

Me lotėt qė u rigojnė si shiu

 

Para mjaft e shtėpi tė bukur

Ē'farė janė, kur pran kėnd s’ke

Dielli fare nuk tė ngrohė

Bie e gdhihesh pa dobi

 

Letėr e imja do tė ju vij

Ndoshta do tė ju mallėngjej

Tė me ndjeni grindtė e mi

Dhembje shpirti ,kėtu e atje.

 

 

NJĖ LULE NĖ MES LULĖSH

 

Njė lule  mes lulesh qėndronte

Vallė? e renė porsi nga   qielli

E bukur shtatin si shtojzovalle

Shikimi i saj  dukej  hyjnorė

 

Petale lulesh nė dorė mbante

Vallė? Donte fati qe ti buzėqesh

Dhe vet buzėqeshte ku hidhte valle

Fjala e ime doli bukur pėr besė

 

Hidhej pėrdridhej zemra i qeshte

Posi hyjnorė ishte shikimi i saje

Nė zėmėr diēka posi mbėrthente

Po kush dinte sekretin e saj

 

Dhe valle hidhte nė mes lulesh

E lule ishte vet ajo pėr besė

Nga hidhte kėmbėt dora fluturonte

Drejt qiellit porsi njė princeshė

 

Ulej e qohej e lehtė porsi flutur

E shtatin pėrdridhte po ashtu

Po ta shikoje si engjėll dukej

E ėmbėl e qeshur sa s’ka ma .

 

 

QENDRO BALLĖLART

 

Sa herė na dogjėn

Edhe te gjallč na poqėn

Kurrė s'na pėrkulėn

Kurrė s'na munden

 

Ca pinjoll gjakatarė

Egėrsira tė karpateve

Tė kalitur tė hanė

Mish tė gjallė kanibal

 

Pa kulturė e jo njerėzor

njerėz me zemėr tė zezė

Tė egėr dhe sėmirėzinė

Tė damkosur gjerė nė palcė

 

Sa herė tu vėrsulėn

Sa herė keq u thyen

Shpėrblim tė vetėm patėn

Plaēken te pafytyrėt

 

Pas gjithė tragjedive

Nga hiri u ngrite

Lartė u lartėsove

Mbi gjakun e dėshmorėve

 

Nė ēdo pėllėmbė tendėn

U mbollėn vetėm varre

E plagė tė shumta u hapėn

Nė ēdo zemėr shqiptare

 

Pėr mbi varret tuaj

U lartėsove krenare

Ndjenjė e shqiptarisė

Nga hiri pėr tu ngrit

 

Dorėzim kurrė s'ke njohur

Me gjak u la kjo tokė arbėrore

Me helm u munduan tė na shfarosin

Vetėm pėr tė na nėnshtruar

 

Mbi mėnxyrėn e gjakatarit

U ngrite porsi tsunami

Kėmbė armiku mos tė ketė

U derdhė gjaku porsi rrėke

 

Ti o nėnė shqiptare

Me zemėr te fort ēeliku

Rite trima porsi vigan

Si mposhti dot armiku

 

Qėndro ballėlarta

O nenė ne flamur

Krenari e kombit

Koha s'tė mposhti kurrė

 

 

SHQIPTAR LINDA DHE JETOJ

 

Nga do shkova nėpėr botė

Shqiptar linda pėr at zot

Shqipe linda por dhe jetoj

S'ka kush gjakun tė ma ndėrroj

 

Njė emėr me mbanė tė gjallė

Krenaria qė jam  shqiptar

Mbaj flamurin nė timin gji

Gjuhė e nenės nė shpirt me flenė

 

Pasha ato male e shkrepa

Shqiptar do tė rroj sa tė jetė jeta

S'do mund kush t'ma cenoj flokun

Nė  ballė e kemi babalokun

 

Skėnderbeun trimi  tonė

Ismail Qemali flet nė Vlorė

Ademin ne ēdo cep te truallit

Isė Boletinin besa besė e zotit

 

Hasan Prishtinėn tmerr pėr armikun

E Naim Frashėrin dritat na i ndezi

Pa dituri kombi s'ecėn para

Pėr atdhe u shkri porsi qiri

 

Vaso Pash Shkodranin

Kėtė burrė atdhetarė

I kėndoj atdheut kurrė pa u ndal

"O moj Shqipėri e mjera Shqipėri

Ende jehon zėshėm zėri i tij

 

O ju liderėt e kėtyre kohėrave

Keq na pėrulet o ju tė marr

Ndoshta njė ditė do tu vij koha

Do tė turpėroheni pėr atė qė keni bėrė