Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Parapsikologji 2 - UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (2)

Pėrgatiti: Shefki OLLOMANI

Pjesa e katėrtė

UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (2)

 

Timothy Good, nė librin e tij “sekretin e madh”, shpreh habinė pėrse e vėrteta e ekzistencės sė alienėve vazhdon tė konsiderohet si njė sekret i madh, kur me miliona persona tashmė kanė parė ose kanė patur kontakte personale me ta, duke konfirmuar njėkohėsisht edhe synimet paqėsore tė jashtėtokėsorėve.      

 

 

25. Pėr dhe Kundėr ekzistencės sė jetės tjetėrkund

 

Nė fjalorin e shtėpisė pėr gjuhėn angleze, pėrkufizimi i fjalės “jete” figuronte kėshtu:

”Jeta ėshtė kushti qė dallon kafshėt dhe bimėt prej objekteve inorganike tė organizmave tė vdekur, i manifestuar nga rritja nėpėrmjet metabolizmit, riprodhimit dhe fuqisė sė pėrshtatjes me ambientin rrethues, pėrmes ndryshimeve tė brendshme”. Nėse jeta interpretohet dhe pranohet kėshtu, atėherė jeta nė planete tė tjera nuk ka pse tė jetė “jetė ashtu si e njohim”. Sigurisht, jeta ka vetinė tė pėrshtatet me ēfarėdo kushtesh brendėsisht tė gjeneruara.

 

Ēėshtja KUNDĖR jetės tjetėrkund:

Me gjithė kėrkimet qė u pėrkasin ufologjisė, ka gjithnjė dy anė ku mund tė mbėshtetet hetimi dhe teoria.

Kohėt e fundit dy profesorė nė Universitetin e Washingtonit, Peter Ward, me kredenciale tė jashtzakonshme nė paleontologji dhe Donald Brownle, njė astronom i famshėm, bashkė-autorizuan njė libėr, (shtėpia butuese, Copernicus Books), tė titulluar, “Rare Earth”, Why Complex Life is Uncommon in the Universe) (“Tokė e rrallė”, Pse jeta komplekse ėshtė e pazakontė nė Univers). Ata i bazuan gjetjet e tyre nė njė studim se si jeta u formua nė planetin tonė dhe si disa gjėra duhet tė ndodhnin nė kohė dhe mėnyrė specifike, qė jeta tė evolonte pėr miliarda vjet. Ata tregohen shumė tė kujdesshėm mos tė pėrjashtojnė jetėn nė planete tė tjerė si mundėsi, por pohojnė se jeta mund tė ekzistojė nė formė mikrobesh dhe jo mė tepėr.

Disa nga arsyet qė ata japin pėr vėzhgimin e tyre vijojnė si mė poshtė:

- Hėna jonė stabilizon aksin e Tokės dhe ndihmon nė kontrollin e klimės.

- Vendndodhja e Sistemit tonė Diellor nė galaktikėn tonė parandalon ekspozimin e tepėrt prej diellit tonė.

- Shumė yje nė univers janė mė tė vegjėl se dielli ynė dhe planetėve do tu duhej tė orbitonin mė afėr diejve tė tyre pėr tė marrė ngrohtėsinė e nevojshme.

- Meqenėse orbita e Jupiterit ėshtė nė tė njejtin plan diellor si Toka jonė, na mbron nga goditjet prej objekteve ndėrplanetarė si asteroidet apo meteorėt.

- Prania e vetem 1 dielli nė sistemin tonė, bėn tė mundur qėndrueshmėrinė mė tė madhe tė qarkullimit tė Tokės nė orbitėn e saj.

- Largėsia jonė nga dielli ėshtė e tillė qė tė formohen dhe mbahen atmosfera dhe uji i lėngshėm.

Kėshtu, kėta dy profesorė, pa patur faj, hedhin supozime tė bazuara mbi tė vetmin planet nė tė cilin dimė se ekziston jetė inteligjente, Tokėn tonė.

 

Ēėshtja PĖR jetės tjetėrkund:

Nė librin e lartpėrmendur, “Rare Earth” (“Tokė e rrallė”), ekuacioni i Frank Drake ėshtė marrė pėr supozimet. A nuk supozojnė kėta dy autorė se jeta do tė duhej tė zhvillohet nė tė njejtėn mėnyrė si nė Tokė, pėrderisa kjo ėshtė gjithēka ku ata mund tė bazojnė informacionin?

Ekuacioni i Drake ( N = N* fp ne fl fi fc fL) u zhvillua nė vitin 1961 dhe ėshtė gjithashtu i bazuar nė punė me hamendje, por sa mė shumė tė mėsojmė rreth universit, aq mė tė sakta do tė bėhen rezultatet e nxjerra nga ky ekuacion.

Bazuar nė  ekuacionin e Drake, kjo qė vijon besohet tė jetė mjafte e saktė:

Numri i yjeve nė galaksinė tonė ėshtė mbi 200 miliardė.

Gjithashtu, nė ekuacion pėrdoret numri i yjeve qė duhet tė kenė sisteme planetare, sa prej kėtyre planetėve do tė mbėshtesnin jetė, dhe nė sa prej kėtyre plantėve jeta do tė evolonte nė njė jetė inteligjente.

Programi ynė hapsinor dhe ato tė kombeve tė tjerė kanė dėrguar sonda nėpėr sistemin tonė diellor, dhe pa llogaritur arritjet, ata kėrkojnė tė gjejnė jetė nė planetet ngjitur me tonin. Teleskopi Hubble na ka dhėnė pamje nga objekte qė vetėm disa vite mė parė askush prej nesh nuk mendonte se do shihnim. Shumė prej nesh do tė donin tė dinin (dhe ndoshta edhe shpresonin), qė nuk jemi tė vetmet qenie nė univers. Megjithatė, dituria jonė ėshtė aq e kufizuar, sa jemi akoma duke kėrkuar  ”fqinjėt” tanė pėr njė informacion tė tillė.

Jemi tė veēantė pėr pozitėn tonė nė kėtė planet, nė tonė sistemin diellor, nė galaksi dhe nė univers, gjė qė ka pasur njė efekt vital nė banimin e tij.

 

26. UFO-t komandojnė satelitin e NASA-s

 

Hulumtuesi i njohur i UFO-ve,  gjermani, Hartwig Hausdorf, thotė se anijen kozmike tė NASA-s, “Voyager 2” e kanė rrėmbyer jashtėtokėsorėt dhe tashmė ata po pėrpiqen tė kontaktojnė me Tokėn.

Ufologu beson se “Voyager 2”, anija kozmike pa ekuipazh e cila ėshtė dėrguar nė hapėsirė, ka filluar tė pėrcjellė sinjale tė ēuditshme dhe tė panjohura, me siguri ėshtė nė duart e jashtėtokėsorėve, shkruan gazeta gjermane “Bild”.

Muajin e kaluar sonda filloi tė dėrgojė prapa porosi tė ēuditshme nga fundi i sistemit diellor, ndėrsa kėto sinjale ekspertėt e NASA-s ende nuk i kanė deshifruar, shprehet Hausdorf.

 

27. A po i fshehė NASA Alienėt e Hėnės

 

               Imazhet u morėn nga “Nasa Lunar Reconnaissance Orbiter” e cila ėshte sjellur rreth hėnės pėr shtatė vjetėt e fundit, shkruan Daily Mail.

               Gjuetarėt e alienėve publikuan njė seri fotosh tė shkrepura nga sateliti qė e shfaqė nga kėnde tė ndryshme njė objekt nė formė disku.

Ata shtuan se njė imazh e kapė objektin nė formė disku nė qiellin mbi hėnėn, duke sugjeruar se ajo strukturė mund tė jetė bazė mobile e jashtėtokėsorėve.

               Ata kanė thėnė se ky trekėndėsh nė formė perfekte tani ėshtė zhdukur nė mėnyrė misterioze.

               Nigel Watson, autori i doracakut hulumtues pėr UFO tha pėr Mail Online:

               “Imazhet qė tani pohohet tė jenė prova tė strukturave artificiale nė sipėrfaqen hėnore nuk janė aq mbresėlėnėse, sepse mund tė shpjegohen si tė shkaktuara nga strukturat natyrale dhe mėnyrėn se si janė ndriēuar nga dielli.”

               Por kanali rival i SecureTeam10, Lions Ground nuk janė tė lumtur pėr kėtė, dhe thanė se shumė video tė SecureTeam10 janė duke e dėmtuar hulumtimin “real” mbi jashtėtokėsorėt.

               Atė objekt tė parė nė foto, Heathcliff, pronari i Lions Ground tha se s’ėshte asgjė mė shumė se grumbull uji i ngrirė.”

               “E vetmja gjė qė ata e kanė dėshmuar ėshtė mungesa e hulumtimit”, pėrfundoi ai.

 

 

 

28. Shkencėtarė kinezė zbulojnė se pas kometės Elenin fshihet njė anije aliene

 

Duke u bazuar mbi raportin e Agjencisė Hapėsinore Kineze, shkencėtari argjentinas Sergio Toscano , drejtor i kėrkimeve astronomike nė Missiones Astronomical Center (Argjentinė), thotė se pas kometės Elenin ka shumė mundėsi qė tė fshihet njė UFO .

“Prapa kometės, e zbuluar nė 10 Dhjetor 2010, nga shkencėtari rus Leonid Elenin, shkencėtarėt kinezė thonė se gjendet njė grumbull, ose ndryshe njė pėrqėndrim globular , ose ndoshta njė anije kozmike aliene” thotė Toscano .

Sipas informacionit tė dhėnė nga misioni astronomik, trupi qiellor gjendet nė bisht tė kometės dhe ėshtė zbuluar pasi janė kapur sinjale misterioze qė vinin nga njė formacion “i ēuditshėm dhe i errėt”.

Por ka akoma mė shumė. Sipas fjalėve tė Toscano, shkencėtarėt kinezė kanė thėnė se anija aliene ėshtė e “parkuar” nė tė njejtin pozicion prej 90 ditėsh, “pėrpara se tė kuptohej qė vinte nga njė qytetėrim jashtėtokėsor“, ka deklaruar shkencėtari argjentinas.

Sipas tė perditshmes Chronicle , ky fenomen ėshtė konfirmuar edhe nga Rosie Redfield (prof. nė British Columbia), drejtore e re e Programit tė Astrobiologjisė nė NASA . “Por kur NASA filloi tė merrej seriozisht me pėrpunimin e tė dhėnave dhe tė llogariste orbitėn e saktė, atėherė filluan tė kuptonin se diēka nuk shkonte dhe gjėja e parė qė NASA bėri ishte tė eliminonte faqen web qė kishte dhėnė kėtė informacion kaq tė rėndėsishėm dhe tronditės “, tha Toscano.

 

29. Sonda kozmike Vojaxher 2, dėrgon nė Tokė sinjale tė padeshifrueshme dhe tė padėgjuara mė parė

 

NASA - “Alienėt kanė tentuar tė sulmojnė njė anije kozmike tė NASA-s, duke u munduar mė pas pėr tė kontaktuar me Tokėn”, ka theksuar njė ekspert gjerman.

Hartvig Hausdorf, bėn tė ditur se anija kozmike Vojaxher 2, e cila ėshtė njė sondė pa ekuipazh dhe qė ėshtė lėshuar nė hapėsirė 33 vjet mė parė, ka nisur tė transmetojė sinjale tė ēuditshme mjaft tė vėshtira pėr tu deshifruar.

NASA ka instaluar brenda anijes nė fjalė, disqe nga 12 centimetra secili tė cilėt transmetojnė muzikė dhe pėrshėndetje nė 55 gjuhė tė botės me rastin e kėrkimit tė jetės jashtėtokėsore deri tani tė pagjetur.

Por muajin a kaluar, sonda kozmike ka nisur tė dėrgojė mesazhe tė ēuditshme nga pozicioni i saj i afėrt nė bordin e sistemit diellor tė pėrqendruar nga shkencėtarėt, mesazhe tė cilat nuk janė mundur tė deshifrohen.

Sipas sė pėrditshmes gjermane Bild, “dukej sikur dikush tė kishte drejtuar apo riprogramuar sondėn kozmike, duke bėrė qė ne ende tė mos dimė asgjė pėr tė vėrtetėn. “Vojaxher 2 i duhen 13 orė pėr tė dėrguar sinjalin nė Tokė, ka ndryshuar komplet programin e tij mė 22 Prill. NASA bėn tė ditur se inxhinierėt pėrkatės janė duke punuar pėr tė zgjidhur gabimin nė transmetimin e tė dhėnave.

Agjencia kozmike nuk ka komentuar nė pėrgjithėsi mbi deklaratėn e bėrė nga vetė Hausdorf, por ka shtuar se gabimi duhet tė jetė diēka teknike nė memorien e Vojaxher 2 dhe nė kompjuterin binjak tė sondės Vojaxher 1, tė cilėt janė lėshuar nė hapėsirė qė prej vitit 1977 pėr tė zbuluar tė dhėna mbi Saturnin, Uranin dhe Neptunin.

Janė pikėrisht kėto objektet mė tė mėdha tė lėshuara dhe me njė kohė mė tė gjatė nė hapėsirė nga njeriu. Vojaxher 1 ėshtė aktualisht me tepėr se 8.5 bilion milje larg nga Toka. Madje shumė shpejt do tė duhet tė udhėtojė edhe drejt heliosferės, njė zonė rrezatimi qė ndodhet rreth sistemit tonė diellor.

 

30. NASA ka marre nje S.O.S Alien tė vjetėr 80.000 vjet!

 

Sė fundmi Ministria e Mbrojtjes e Britanisė ka bėrė publike dokumenta tė reja sekrete qė ndodheshin nė arkivat kombėtare. Ėshtė interesante tė vėmė re se pikėrisht njė prej kėtyre dokumentave nė veēanti po bėn jehonė nė tė gjithė botėn, me pėrshkrimin se si NASA kishte kapur dhe deshifruar njė sinjal ndihme SOS me bazė matematikore, sinjal qė vinte nga njė planet qė ndodhej jashtė Galaksisė tonė.

Sinjali u zbulua nė Janar tė vitit 1998, por u deshėn shumė muaj para se ky sinjal tė deshifrohej nga shkencėtarėt. Por gjithēka duket se ka kaluar nė heshtje.

Ekspertėt e NASA-s konfirmojnė tė kenė kapur njė sinjal ndihme qė vjen nga hapėsira intergalaktike, nga njė qytetėrim alien qė kishte arritur tashmė maksimumin e zhvillimit tė tij.

               SOS-i i vjetėr 80.000 vjet, u kap dhe u regjistrua nė shirit magnetik nė fund tė Janarit 1998. Por vetėm nė javėt e fundit radio astronomėt dhe ekspertėt kanė gjetur ēelėsin pėr gjuhėn e ndėrlikuar me bazė matematikore, qė u mundėsoi atyre pėrkthimin e motivit tė kėrkimit tė ndihmės nė mėnyrė frenetike.

               Shtypi botėror ka qėndruar nė njė heshtje tė dyshimtė rreth mesazhit tė habitshėm, edhe pse priten tė publikohen ende analiza dhe relacione shkencore tė gjata nė dy revista tė specializuara, Radio Astronomy dhe Universe. Sipas njė burimi tė rėndėsishėm nga NASA nė Houston, shkencėtari hapėsinor rus Victor Yulakow po drejton njė kėrkim pėr Kombet e Bashkuara nga njė observator shtetėror qė gjendet 50 milje nė veri-perėndim tė Moskės.

               Dr. Kulakov tregon se sinjali vinte nga njė pikė pėrtej galaktikės mė tė afėrt me tonėn – Andromeda, dhe ishte dėrguar nga krijesa qė me sa duket kishin arritur njė qytetėrim mė tė avancuar se sa i yni nė Tokė.

               “Fakti i thjeshtė qė kapėm dhe deshifruam mesazhin provon, jashtė ēdo dyshimi, qė njohuritė dhe teknologjia e tyre ishin, nė hipotezėn mė tė mirė, tė afėrta me tonat”, shpjegoi Kulakov. “Dhe ndėrsa pėrpara nesh kemi akoma shume vite studim, mund tė them me siguri se fundi i qytetėrimit tė tyre nuk ishte si rezultat i ndonjė katastrofe kozmike. Ishte rezultat i vetė atij qytetėrimi, qė u shkatėrrua me armė bėrthamore tė tmerrshme”.

               Dr. Kulakov ka refuzuar kategorikisht t’i japė njėrės prej dy revistave njė transkriptim tė mesazhit, por tha qė mesazhi fillonte me shprehjen, “Na ndihmoni”, dhe vazhdonte me dhėnien e koordinatave se ku gjendej planeti.

               Ishte njė tregim absolutisht i qartė i shkatėrrimit apokaliptik, shpėrthime tė tmerrshme, tė vdekur dhe sėmundje vdekjeprurėse”, tha ai. “Njė shi meteorėsh? Ndoshta. Por ajo qė kuptohej nga mesazhi ishte vetėm njė ndjenjė, pranimi i ndjenjės sė fajit. Ishte sikur dėrguesit e mesazhit e ndjenin veten fajtor pėr atė ēka u ndodhte”.

               “Ēfarėdo gjėje qė tė ishte, me sa duket nuk kishin mjete pėr tė shpėtuar njerėzit e mbetur. Njė udhėtim nė hapėsirėn interplanetare ishte nė dispozicion tė tyre, por vetėm nė njė numėr tė kufizuar. Mesazhi ėshtė shumė i qartė pėr faktin qė ishin tė bllokuar nė botėn e tyre”, pėrfundoi Dr. Kulakov.

 

31. Misteri i UFO-ve dhe shpjegimet shkencore

 

               Nuk ka dyshim se disqet fluturues tė njohura si UFO, objekte fluturuese tė paidentifikuara [Unidentified Flying Objects] ekzistojnė – shumė njerėz shohin gjėra nė qiell qė nuk mund t’i identifikojnė, duke i renditur nga avionėt te meteorėt.

               Nėse kėto objekte dhe drita janė ose jo anije jashtėtokėsore, kjo ėshtė njė ēėshtje tjetėr. Duke i dhėnė distancat fantastike dhe pėrpjekjet e pėrfshira nė ardhjen nė Tokė nga universi, njė skenar i tillė duket i pabesueshėm.

               Edhe pse hetime tė kujdesshme kanė zbuluar shkaqe tė njohura pėr raportet mė tė para, disa incidente UFO-sh do tė mbeten gjithnjė tė pashpjeguara. Raportime pėr fenomene tė pazakontė ajrorė datojnė qė nė kohėt e lashta (disqe fluturuese nė piktura shpellash nė Hunian 47.000 vjet para Krishtit. Nė jug tė Francės 20.000 vjet para Krishtit etj.), por raportimet e shikimit tė UFO-ve nisėn tė bėheshin mė tė zakonshėm pasi u reklamuan gjerėsisht nė Shtetet e Bashkuara nė vitin 1947.

               Qė prej asaj kohe janė raportuar me dhjetėra mijėra raste. Njė shkencė e re me emrin Ufologji merret me pėrpjekjet kolektive tė atyre qė studiojnė raportet mbi UFO-t dhe provat e shoqėruara. Edhe pse Ufologjia nuk pėrfaqėson njė program akademik kėrkimi, UFO-t kanė qenė subjekt i shumė hetimeve gjatė viteve.

               Gjatė zbritjes sė njė disku fluturues nė korrik tė viti 1952 , i parė me imazhe nga radarė mbi Uashington, FBI-ja u informua nga inteligjenca e drejtorisė sė forcave ajrore. Ata mendonin se “disqet fluturuese” nuk ishin as iluzione optike e as fenomene atmosferike, por ata shtuan se disa oficerė ushtarakė po konsiderojnė seriozisht mundėsinė e anijeve ndėrplanetare. CIA nisi shqyrtimin e brendshėm shkencor ditėn tjetėr.

               Disa shkencėtarė tė CIA-s po i konsideronin seriozisht si jashtėtokėsorė. Pėrkrah vėzhgimeve tė imazheve, rastet ndonjėherė kanė edhe prova fizike (kontakte me radarė ose fotografi , gjurmė tė uljes sė anijes, interferenca elektromagnetike dhe efekte fiziologjike dhe biologjike) duke pėrfshirė shumė raste tė studiuara nga ushtria.

Statistikat e pėrpiluara nga studimet e forcave ajrore tė Shteteve tė Bashkuara nga 1947 deri nė 1970, kanė zbuluar se epėrsia e fortė e vėzhgimeve tė identifikuara vinte si pasojė e keqidentifikimeve, mashtrimeve dhe nga kėto, tregimet jonormale pėrbėnin njė pėrqindje tė vogėl tė tė gjithė rasteve.

               Shumė vėzhgime tė UFO-ve janė ngjarje kalimtare dhe zakonisht nuk ka asnjė mundėsi pėr pėrsėritjen e testit nga metoda shkencore. Pavarėsisht kėtyre, shumė raste mbeten tė pashpjeguara.

 

32. Tre takimet e presidentit Eisenhower me Alienėt

 

Ish-Presidenti i SHBA-ve, Dwight D.Eisenhower, pati tre takime sekrete me alienėt, pretendon njė zyrtar qė shėrbeu si kėshilltar i tij pėrgjatė dy mandateve, nė vitet 1953-61.

               Presidenti i 34-tė nė historinė amerikane u takua me jashtėtokėsorėt nė njė bazė ajrore tė largėt nė Nju Meksiko nė vitin 1954, zbulon Timothy Good, nė njė libėr qė rrėfen “sekretin e madh”.

               Sipas tij, Presidenti dhe zyrtarėt e FBI-sė organizuan takimin me krijesat e pėrparuara, nėpėrmjet dėrgimit tė mesazheve telepatike.

               Ndonėse dėshmitarėt ishin tė shumtė, sipas Good ata u betuan tė ruanin sekretin shtetėror dhe ndikimi i CIA-s dhe FBI-sė ka ndihmuar nė mosdaljen e sė vėrtetė nė dritė.

               Mė pas, kanė ndodhur edhe dy takime tė tjera midis Presidentit dhe alienėve, pretendon Good, njė ish-kėshilltar i Kongresit dhe Pentagonit.

               Duke folur nė njė program tė BBC-sė, ai pretendoi se “qeveritė e ndryshme nėpėr botė dhe njerėz tė shumtė kanė vendosur kontakte formale apo informale me jashtėtokėsorėt”.

               Eisenhower, njė gjeneral gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, ėshtė i njohur pėr pikėpamjet e tij liberale mbi ekzistencėn e formave tė tjera tė jetės nė galaksi.

               Megjithatė, Good pranoi se nuk ėshtė nė dijeni tė pėrmbajtjes sė bisedave midis Uashingtonit zyrtar dhe “ambasadorėve” alienė.

Ai pėrfundoi intervistėn e tij duke shprehur habinė pėrse e vėrteta e ekzistencės sė alienėve vazhdon tė konsiderohet si njė sekret i madh, kur me miliona persona tashmė kanė parė ose kanė patur kontakte personale me ta, duke konfirmuar njėkohėsisht edhe synimet paqėsore tė jashtėtokėsorėve.

 

33. Ish presidenti Clinton: Nuk do tė isha i befasuar nėse na vizitojnė UFO-t

 

               Ish presidenti amerikan, Bill Clinton, thotė se ai nuk do tė ishte i befasuar nėse alienėt do tė na vizitonin njė ditė.

               I ftuar nė “Jimmy Kimmel Live”, presidenti i 42’tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, i ėshtė shmangur bisedės nė lidhje me kandidimin e ish sekretares Hillary Clinton pėr presidente tė vendit.

               Clinton ėshtė parė mė nė disponim pėr tė folur nė lidhje me   UFO-t nė kėtė intervistė.

               “Nėse do tė ishim vizituar njė ditė nga UFO-t, nuk do tė ishte ndonjė befasi. Nėse ata do tė na vizitonin njė ditė, atėherė njerėzit nė botė do tė harronin tė gjitha dallimet ndėrmjet vete, sepse do ta shihnin rrezikun qė kemi nga hapėsira”, ka thėnė Clinton.

 

34. Kėshilltari i Obamas: Kemi qenė nė kontakt me UFO-t

 

               "Ne duhet tė pranojmė se jemi takuar me alienėt".

               Kjo ėshtė deklarata shokuese e bėrė nga kėshilltari nė ikje i presidentit Obama, John Podesta.

               Nėpėrmjet Twitter-it Podesta, shkruan se pengu i tij mė i madh nė 2014 ishte qė nuk arriti tė zbulonte tė vėrtetėn pėr ekzistencėn e UFO-ve.

               Pėr mė tepėr, ai shton se “pėr tė gjithė ata qė mbėshtesin ekzistencėn e alienėve mendoj se 2015 mund tė shėnojė njė pikė kthese. Qeveritė nuk duhet vetėm tė pranojnė se alienėt ekzistojnė, por kanė qenė nė kontakt me ta pėr vite me radhė”.

 

Vazhdon...

 

  (1)               (3)